Güncel Konular
Borsada En Çok Kazandıran Hisseler Borsa’ da yapacağınız alım ve satım işlemlerinden önce hangi hisse senedinin kazancının ne kadar olduğu, nasıl bir yükseliş ve düşüş gerçekleştirdiği ile sizlere bir liste sunulur. Örneğin, hızla yükselip daha sonra aniden düşen hisse senetlerinden uzak durmalısınız. Genellikle sabit bir şekilde artan ya da artış...
09.01.2022
Coin Tavsiye Tüm dünyada etkisi durdurulamayan kripto paralar yavaş yavaş devletlerinde resmi adımlar atması ile daha güvenli borsalar haline geldi. Kripto para dünyasına hala güvenmeyen kişilerde böylelikle bu piyasalara dâhil olmaya başladı. Eğer sizde bugüne kadar kripto borsalara girmedeyseniz yakın zamanda girmeyi düşünüyorsanız ya da yaptığınız yatırımları daha güvenli bir...
04.01.2022
Kripto Para Projeleri Kripto varlıklar dünyasında yenilikler ve özellikler ardı ardına açılanıyor. 2021 yılı biterken açıklanan projeler ile yatırımcıları kendilerine çeken kripto varlıklar yatırımcılarını şahlandıran mevcut projeler hangisidir hep birlikte bakalım. Kripto para projeleri ile diğerlerinden farklı olan altcoinler hangileridir. Kripto varlıklar arasında en çok gözde projelerin yer aldığı proje...
24.12.2021
Yükselecek Coinler Yükselecek Coinler; Kripto para birimleri; tamamen dijital olup, şifrelenmiş, nakit paraya alternatif olarak tasarlanmış sanal para birimidir. Geleceğin para birimi olarak tahminde bulunanlarda vardır. Kripto paraların, merkezi bankacılık ve elektronik para sistemlerinden farkı bir merkeze bağlı olmamasıdır. İşlem veri tabanı, dağıtık muhasebe defteri (LEDGER) olarak işleyen Blockchain sanal...
17.12.2021

2021 Dünya Petrol Üreticileri İçin Altın Çağın Sonu

2021 Dünya Petrol Üreticileri İçin Altın Çağın Sonu
Kripto Para Kazandıran Robot

2021 Dünya Petrol Üreticileri İçin Altın Çağın Sonu

Son dönemde ikilemde kalan Arap petrol üreticileri fiyatlar ile birlikte ekonomilerini baremin altına düşürmeyeceklerini bildirmeye devam ediyor.

Yükselen maliyetler düşük fiyatları karşılayamıyor, üretim düşüyor, talep artıyor ve fiyatlar yeniden toparlanmaya başlıyor. Bu kısır döngünün bitip bitmediğini merak eden yetkililer, reformların kaçınılmaz olduğunu dile getiriyor.

Covid-19’un neden olduğu talep düşüşü, Brent ham petrol varil fiyatının 2020 yılında 21 dolara kadar düşmesine neden oldu. 2021’de 50 dolara ulaşması beklenen fiyatlar ise Orta Doğupetrol üreticilerinin bütçelerini dengelemeye yetmeyecek.

Gelişmeler ışığında, bölgenin en büyük petrol üreticisi olan Suudi Arabistan’ın petrol dışı gelir arayışına yöneleceği tahmin ediliyor. Suudi Arabistan, geçen yıl katma değer vergisini 3 kat yükselterek yüzde 15’e çıkardı.  Bu artışın geçici olmadığının anlaşılması ise geç ödemeler ile mücadele eden müteahhit ve kamu çalışanları başta olmak üzere Suudi vatandaşlarında hayal kırıklığı yarattı.

Ayrıca Krallık, kuzeybatı çölünde yer alan 500 milyarlık yüksek teknolojili şehir Neom ve birçok Avrupa ülkesinden büyük planlanan Kızıldeniz Tatil Beldesi gibi mega projelerini de geciktirecek. Bu zaman zarfında göçmen işgücü piyasasından da çıkmaya başlayacak ve ucuz istihdam için kendi vatandaşlarına yönelecek. Bu da halkın memnuniyetsizliğinin artmasına neden olacak.

Bu arada Dubai karanlığa bürünecek. Yeni yapılan birçok yüksek apartman ve villa boş kalacak. BirleşikArap Emirlikleri, nüfusunun 10’da birini temsil eden 1 milyon göçmeni kaybedecek. Maaşları kesilen diğerleri ise ailelerini geri gönderecek ve giderlerini düşürmek için daha küçük dairelere taşınacak. İnşaat ve emlak fiyatları yüzde 10 değer kaybedecek.

Dubai, 2021 Ekim ayında gerçekleşecek World Expo’nun lansmanından sonra gecikmeli bir destek alacak.

Kuveyt, GSYİH’nın yüzde 15’ine kadar çıkabilecek açığı kapatmak için tahvil piyasalarından yararlanacak ve kamu sektörü için daha fazla borç ödemek zorunda kalacak.

Zaten sıkışık durumda olan Bahreyn ve Umman borçlanmakta daha zorlanacak. Körfez dışındaki ülkelerde ise durum daha zorlaşacak. Örneğin Irak, şişirilmiş maaş bordrosunu karşılamak için harcamaları kesecek. 2014 yılındaki 200 milyar dolarlık dış rezerv 40 milyar doların altına düşecek.

Kısa dönemde ise bir rahatlama gözükmemekte. Petrol talebi düşük kalacak, 2020’de sıkı üretim sınırlarına uyan OPEC+ üyeleri, pazar payı için bir teklifte daha fazla pompalayacaktır.

İran, Başkan Biden’ın yeni politikası sayesinde piyasaya daha fazla ham petrol gönderecek. Arap ülkelerindeki Krallar ve bakanlar ise kendi ekonomilerini yapılandırmaları gerektiğini anlayarak bu kararlar için geç olup olmadığını merak edeceklerdir.,

2021 Dünya Petrol Üreticileri İçin Altın Çağın Sonu

 

“Bu makale, The World dergisinde ‘Siyah altın çağının sonu’ başlığı altında yayınlanmıştır.”

Kaynak: The Economist:

Kripto Para Kazandıran Robot