ABD’de Haftalık İşsizlik Başvuruları Gerilemede

ABD’de Haftalık İşsizlik Başvuruları Gerilemede
Kripto Para Kazandıran Robot

ABD’de Haftalık İşsizlik Başvuruları Gerilemede

İşsizlik yardımları için yeni başvurularda bulunan Amerikalıların sayısı, işgücü piyasasındaki toparlanma ile tutarlı olarak azaldı.

Çalışma Bakanlığı, perşembe günü yaptığı açıklamada, 6 Şubat’ta sona eren hafta için eyalet işsizlik yardımlarına ilişkin ilk taleplerin 793.000 olduğunu, bu rakamın bir önceki hafta 812.000 olduğunu açıkladı.

Reuters ekonomistleri tarafından yapılan ankette, son hafta için 757.000 başvuru tahmin edilmişti.

Talepler, 2007-2009 Büyük Durgunluk dönemindeki 665.000 rakamının üzerinde kalmaya devam ediyor. Bununla birlikte, salgının geçen Mart ayında ABD’yi vurduğu zaman bildirilen 6.867.000 milyon rekor başvurunun da çok altındadır.

Federal Rezerv Başkanı Jerome Powell, çarşamba günü yaptığı açıklamada, koronavirüs enfeksiyonlarındaki yeniden canlanma nedeniyle işgücü piyasası koşullarındaki iyileşmenin durduğunu kabul etmişti.

ada coin

Hükümet geçtiğimiz cuma günü yaptığı açıklamada, ekonominin aralık ayında 227.000 iş kaybı bildirisinden sonra ocak ayında 49.000 iş yaratıldığını bildirdi.

 İyimser olmak için sebepler de yok değildir

Amerika Birleşik Devletleri’nde yeni koronavirüs vakalarının geçen haftaya oranla yüzde 25 düştüğü, salgının ülkeyi vurmasından bu yana görülen en büyük düşüş olarak görülüyor. Reuters’ın eyalet ve vilayet raporları analizine göre enfeksiyonlar art arda dört haftaya baktığımızda, azalma yönünde ilerliyor.

Bu eğilim devam edip aşı dağıtımı genişler ise daha fazla işletmenin yeniden açılmasına olanak sağlayabilir.

Başkan Joe Biden önerdiği yaklaşık 900 milyar dolarlık ek salgın yardımına ilaveten, 1.9 trilyon dolarlık bir kurtarma paketi daha önerdi. Ekonomi, salgın sırasında kaybedilen 22,2 milyon işten 12,3 milyonunu kurtarmayı başardı.

Kongre Bütçe Ofisi, istihdamın 2024’ten önce pandemi öncesi düzeyine dönmeyeceğini tahmin ediyor.

ABD’de Haftalık İşsizlik Başvuruları Gerilemede

Kaynak: https://www.reuters.com/

Kripto Para Kazandıran Robot