AB’nin yeni bir 5G şebekesine 300 milyar € yatırım yapması gerekiyor

AB’nin yeni bir 5G şebekesine 300 milyar € yatırım yapması gerekiyor
Kripto Para Kazandıran Robot

AB’nin yeni bir 5G şebekesine 300 milyar € yatırım yapması gerekiyor

Avrupa Birliği’nin (AB) ekonomik büyümesini desteklemek ve bu teknolojinin potansiyelinden yararlanmak için 2025 yılına kadar 27 üyeli blokta yeni nesil 5G ağına sahip olacaksa, telekomünikasyon altyapısına 300 milyar € yatırım yapması gerekiyor.

Bu perşembe günü, danışmanlık şirketi BCG tarafından hazırlanan ve telekomünikasyon lobi grubu ETNO tarafından yaptırılan bir çalışma ile gösterildi.

Aynı zamanda 5G’nin oluşturulması, AB’nin Covid-19 salgınının tetiklediği durgunluktan kurtulmasına yardımcı olabilir.

Bununla birlikte, AB telekom operatörleri, akıllı fabrikaları ve otonom arabaları destekleyebilen 5G ağlarına yatırım yapma konusunda isteksiz. Nedeni, ilgili büyük harcamalardır. Bu maliyetleri paylaşmalarına yardımcı olacak herhangi bir birleşme, katı AB antitröst kuralları tarafından engelleniyor.

ada coin

Çalışmaya göre, 5G ağı ile bir bütün olarak AB’yi kapsamak için 150 milyar € ve sabit altyapının modernizasyonunu gigabit hızlarına tamamlamak için 150 milyar € daha gerekiyor.

Hükümetler şu anda pandemiyle savaşmaya odaklandığından, endüstrinin hayal kırıklığına uğraması, 5G spektrum açık artırmalarının ertelenmesine neden oldu.

Çalışma, hükümetlerin ve düzenleyicilerin telekomünikasyon endüstrisini desteklemek için alabilecekleri birkaç önlem önerdi.

Raporda, “Böyle bir adım, daha hızlı inşaata, genel çevresel etkinin azaltılmasına ve ortaklar arasında daha fazla bilgi aktarımına olanak tanıyacak gönüllü altyapı paylaşımını içerecek yeni sahiplik modellerinin teşvik edilmesidir.” denildi.

Telekomünikasyon hizmet sağlayıcılarının işbirliği yapmasına ve ortak yatırım yapmasına veya altyapı inşasını telekomünikasyon işinden ayırmasına olanak tanıyan rahatlatıcı kurallar da bir seçenek.

Çalışma ayrıca AB’yi operatörlerin ağlarındaki veri trafiğinden para kazanmalarına ve Google, Facebook, Microsoft ve diğer teknoloji devleri gibi rakipleri yakalamalarına izin vermeye çağırıyor.

Kripto Para Kazandıran Robot