Almanya bütçe açığını rekor seviyede artırdı

Almanya bütçe açığını rekor seviyede artırdı
Kripto Para Kazandıran Robot

Almanya bütçe açığını rekor seviyede artırdı

Almanya bütçe açığını rekor seviyede artırdı. Bu yılki Almanya bütçesi 240,2 milyar avroluk rekor bir açıkla sona erecek. 370 üye açığı artırmak için ellerini kaldırdı, 78 karşı, 184 çekimser oy kullanıldı. Değişiklik, Muhafazakar Birlik CDU / CSU ve Sosyal Demokrasi (SPD) milletvekilleri tarafından desteklendi. Liberaller (FDP), komünizm sonrası sol ve aşırı sağdan popülist olarak tanımlanan Almanya İçin Alternatif (AfD) karşıtı. Eylül seçimlerinden sonra hükümet kurmayı ümit eden Yeşiller, bundan kaçındı.

Bir parlamento tartışmasında Olaf Scholz, korona pandemisi sırasında toplumu bir bütün olarak desteklemek için borcun artırılması gerektiğini söyledi. Aynı zamanda şansölye yardımcısı da olan maliye bakanı defalarca Alman ekonomisinin borçları kaldıracak kadar güçlü olduğuna dair güvence vermişti.

Geçen yılki bütçe, federal cumhuriyet tarihindeki en yüksek seviye olan 218 milyar avroluk açıkla sona ermişti. Scholz bu yıl için yaklaşık 180 milyar avroluk bir açık planladı. Girişimcilere yardım etmek ve aşı satın almak için ek maliyetlerin yanı sıra vergi gelirlerindeki eksiklikleri içeren olumsuz gelişme nedeniyle, daha fazla borç istedi.

Scholz gelecek yıldan itibaren 81,5 milyar avroluk açıkla borç hızını yavaşlatmak istiyor. Hükümetin yaz aylarında hazırlamak istediği bütçenin nihai kompozisyonu Federal Meclis tarafından kararlaştırılacak. Ülkeyi Eylül ayında parlamento seçimleri bekliyor, ardından Yeşiller, liberaller ve Scholz’un Sosyal Demokratlarından oluşan bir koalisyon iktidara gelebilir.

ada coin
Kripto Para Kazandıran Robot