enflasyonemeklilikötvdöviz
DOLAR
13,5701
EURO
15,3499
ALTIN
774,57
BIST
1.810
Güncel Konular
Hangi Coin Yükselecek? Hangi Coin Yükselecek? Yükselmesi beklenen coinler, Bitcoin harici diğer coinler alt coin olarak adlandırılır ve yatırımcılarda bu alt coinlerin ne zaman yükselişe geçeceğini merak etmektedir. 2009 yılında Bitcoin borsada işlem görmesinin ardında hayatımıza giren kripto para piyasası sosyal medya platformlarında da görüldükçe takipçileri hızla büyüdü. Dünyanın en...
01.11.2021
Yurt dışında yerleşik hayata geçmiş kişiler, geçtiğimiz hafta 109,8 Milyon dolarlık Devlet İçi Borçlanma Senedi, 479,6 Milyon Dolarlık Hisse Senedi, 4,7 Milyon Dolarlık ise Şirket Borçlanma Senetleri satın aldı. Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası haftalık Haftalık Menkul Kıymet İstatistiklerini yayınladı. Yayınlanan istatistiklere göre, yurt dışına yerleşik hayata geçmiş ve orada yaşamını...
19.11.2021
Gelecek Vadeden Altcoinler Gelecek Vadeden Altcoinler ; Kripto paralar 4-5 senedir tüm dünyanın gündeminde yer almaktadır. Çok fazla popüler olması da insanların kripto paralara karşı ilgisinin daha da yükselmesine neden olmuştur. Bazı kripto paralar yatırımcılarına kaybettirse de bazıları büyük paralar kazanmalarına neden olmuştur. Fakat kripto para piyasası hiçbir bilgi ve...
28.09.2021
Kısa Vadeli Yatırım Yapılabilecek Kripto Paralar Kısa Vadeli Yatırım Yapılabilecek Kripto Paralar; Kripto paralar son dönemlerde bütün dünya tarafından dikkatle takip edilmektedir. Bu sanal paralar ilk çıktıkları zaman çok fazla popülerlik ve ilgi çekmemişlerdir. Fakat özellikle son 3-4 yıldır oldukça popüler bir konumdadırlar. Kripto paralardan önce yatırım için farklı şeyler...
29.09.2021

Almanya’da ekonomik toparlanma nisanda bileşik PMI ile ivme kaybetti

Almanya’da, Kovid-19 salgını tedbirlerinin sıkılaştırılarak devam etmesinin hizmet sektörüne yönelik olumsuz etkileri dolayısıyla bileşik Satınalma Yöneticileri Endeksi (PMI) nisanda 56 puana geriledi.

Almanya’da ekonomik toparlanma nisanda bileşik PMI ile ivme kaybetti
ada coin
29.04.2021
0
A+
A-

Almanya Ekonomisi PMI ile ivme kaybetti

IHS Markit, nisan ayına ilişkin öncü PMI verilerini açıkladı.

Buna göre, Avrupa ekonomisinin lokomotif ülkesi Almanya’da martta 57,3 puan ile 37 ayın en yüksek seviyesinde olan bileşik PMI, nisanda 56 puan olarak tespit edildi. Beklenti endeksin 56,8 puana yükselmesi yönündeydi.

Kripto Para Kazandıran Robot

Hizmet sektörü PMI verisi marttaki 51,5’ten nisanda 50,5’e inerken, ülkede imalat sektörü PMI ise marttaki 66,6’dan nisanda 66,4’e geriledi. Beklenti imalat endeksinin 65,8 puana gerilemesi yönündeydi.

İmalat ve hizmet sektörleri, Alman ekonomisinin 3’te 2’sinden fazlasını oluşturuyor.

PMI verisinde 50 puan yukarısı büyümeyi işaret ederken, 50 puan altı daralmayı gösteriyor.

IHS Markit ekonomisti Phil Smith, konuya ilişkin değerlendirmesinde, Kovid-19 salgınında 3. dalganın Alman hizmet sektörünün nisanda toparlanmasını engellediğini belirterek, “Bunun yanında imalat sektöründe canlılık devam ediyor fakat tedarik zincirinde gecikme sektörde büyümeyi sınırlıyor.” dedi.

Sanayinin tedarik zincirlerinde talep ve arz dengesizliğinin şirketlerin maliyetlerini artırmaya devam ettiğine işaret eden Smith “Bu maliyetler şu anda 10 yıldan beri en hızlı şekilde yükseliyor.” ifadesini kullandı.

İmalat sektöründe fiyatların ürünlere yönelik güçlü talebe göre ayarlandığını ifade eden Smith, hizmet sektöründeki şirketlerin fiyatlar konusunda talebin düşük kalması nedeniyle “temkinli” olduklarını kaydetti.

Almanya, İngiltere gibi diğer ülkelere göre nispeten yavaş aşılama kampanyası ile Kovid-19’da 3.dalgayı kontrol altına almak için mücadele veriyor.

Öte yandan, Alman hükümetinin 27 Nisan’da bu yıla ilişkin yüzde 3’lük GSYH büyüme tahminini yukarı yönlü revize etmesi bekleniyor.