DOLAR
19,0785
EURO
20,6204
ALTIN
1.200,60
BIST
4.997,80

Altcoinler Nelerdir?

Altcoinler Nelerdir?
11.07.2022 17:19
0

Altcoinler Nelerdir? Kripto para dünyasına son birkaç yıldır ilgi giderek arttı. Buna göre de sanal para sitelerinde kullanılan terimler nelerdir, alt coin ya da üst coin nedir gibi sorularda sıklıkla arama motorlarında aranmaya başlandı. Coin, kripto, sanal ya da dijital varlık olarak nitelenen bu yeni nesil borsa varlıklarını betimlerken kullanılan bir tabir olan altcoin nedir ve nasıl alınmaktadır ile ilgili bir değerlendirme yazısı ile karşınızdayız.

Altcoin Nedir?

Altcoinler Nelerdir? Kripto para dünyasında ilk çıkan ve en büyük hacme sahip olan borsa varlığına Bitcoin denmektedir. Ancak bunun dışında sonradan piyasaya sürülen alternatif tüm coin türlerine altcoin denmektedir. Altcoinler asla kendi başlarına bir sanal para türü olarak değerlendirilmemektedir. Bitcoin dışında olan diğer tüm dijital para birimlerine verilen isim altcoin olmaktadır.

Altcoinler arasında sayabileceğimiz yüzlerce coin bulunmaktadır bunlar arasında işlem hacimleri yüksek olanlar ise; Ethereum, Litecoin, Dogecoin, XRP, File, DOT, DASH vs. Olmaktadır.

Altcoin mi Bitcoin mi?

Altcoin nedir sorusu özellikle Bitcoin ile kıyaslama yapıldığı zaman sorulmaktadır. Bitcoin diğer sanal paralardan farklı olması alanında ilk ürün olması, işlem hacminin çok yüksek olması ve üretim aşamasında diğerlerine oranla farklı bir şekilde üretilebilmesidir. Oysaki altcoinler, Bitcoin’den tamamen farklı bir işlem görürler. Üretim aşamalarında genellikle kriptografi kullanılmaktadır.

Altcoinler ilk çıktıklarında Bitcoin’de yer almayan özellikler düşünülerek tasarlanmışlardır. Her alt coin kendisinden önce çıkanlara alternatif olarak çıkmıştır. Hatta bazı altcoinler birbirlerini ciddi anlamda rakip olarak bile görmektedir. Twitter gibi sosyal medya platformlarında DOGE ve SHIBA arasındaki çekişme buradan gelmektedir.

Altcoinler de Bitcoin’e göre kripto varlıkların birimlerinin özellikle daha yüksek olmasına gayret gösterilir. Özellikleri Bitcoin’den farklı olması tasarlanır. Üretimleri yönü ile Bitcoin blok zincirini kullanan altcoinler, proof of work ya da proof of stake sistemlerini kullanmaktadır. Burada önemli olan rekabet gücünü en iyi sağlayan sistemi kullanarak coin birimini yükseltmektir.

Altcoin Almak Karlı mıdır?

Altcoin nedir sorusu kripto varlık dünyasına yeni adım atanların en çok araştırdıkları konudur. Merkeziyetsiz olmaları güven aşamasında insanların çekince yaşamasına sebep olmaktadır.

Ancak bugüne kadar Elon Musk gibi dünyanın sayılı zenginlerinin de yer aldığı bu dijital para borsası oldukça ses getirmeye devam etmektedir. Yatırımcıların en çok sorduğu sorular arasında altcoinlerden kar elde etmenin kolay mı olduğudur.

Altcoinler daha hızlı işlem yapabildiğiniz coinlerdir ve genellikle işlem ücretleri de Bitcoin’e oranla daha düşük olmaktadır. Ayrıca altcoinlerin kullanım özellikleri de çok kolaydır. Bu kripto varlıklar Blockchain teknolojisi kullanılarak üretilmiştir. Mining adı verilen kazım teknikleri ile üretimleri gerçekleştirilir.

Altcoinler de kar elde eder miyim diye bir soru borsa da çok yanlıştır. Elbette ki insanların kar elde etmemesi yatırımlarını değerlendirmesi amacı ile bu coinler üretilmiştir. Burada kar elde etmek için piyasa çok yakından takip edilmeli, piyasa uzmanlarının değerlendirmeleri, analizleri günlük olarak bakılmalıdır.

Altcoin Nasıl Alınır?

Altcoin nedir ve nasıl alınır ya da işlenir gibi sorular altcoin almak isteyenler tarafından sıkça sorulmaktadır. Kripto para borsasında alım ve satıma çıkan Bitcoin harici diğer coin birimleri altcoin olarak değerlendirilir.

Altcoin almak isteyen bir kullanıcı öncelikle dijital bir hesap açar ve dijital bir cüzdana sahip olur. Şu anda Binance başta olmak üzere kripto para alım satım yapacağınız pek çok mobil uygulama bulunmaktadır. Ülkemizde en çok kullanılan kripto para borsa uygulamaları BTCTURK, Binance TR, Paribu vs. dir. İşlem yapabilmeniz için bu tarz bir güvenilir kripto para borsasını indirmelisiniz ardından kripto varlıkları inceleyerek analist yorumlarına ve grafiklere bakarak sanal cüzdanınızda bulunan miktar ya da almak istediğiniz altcoin miktarı kadar alım ve satım işlemi yapabilirsiniz.

Altcoin Türleri Nelerdir?

Dijital(sanal) para piyasalarında her gün işlem gören binlerce altcoin bulunmaktadır. Altcoinleri kendi arasında 2 farklı şekilde inceleyebiliriz;

  • Madenciliğe dayalı altcoin
  • Stalecoin ‘dir.

Bunların tamamı Bitcoin’e alternatif olması amacı ile üretilmiştir. Altcoin arasında en çok işlem hacmine sahip ve Bitcoin’den sonra en çok bilinen coin, Ethereum olmaktadır. Piyasa değeri oldukça fazladır. Bunun haricinde gün içerisinde sayısal veri olarak en çok işlem gören altcoinler; litecoin, dogecoin, tehher, ripple, ENJ coin, DASH, Cardono olmaktadır. Bu liste zamanla değişmektedir. Örnek vermek amacı ile yazılmıştır. Altcoinler Nelerdir?

Global çapta en büyük sanal para değerine sahip olan para çeşitlerinin türleri, kullanıcı oranları ve piyasa değerleri zamanla değişmektedir. Zamanla artma ya da azalmaların görüldüğü bu altcoinler ile kazanmak da vardır kaybetmek de.

Altcoinlerde çeşitlerinin en temelinde her zaman Bitcoin yer almaktadır. Tüm altcoinlerin trendlerini Bitcoin belirlediği bir gerçektir. Eğer Bitcoin değer kazanarak piyasada yükselişe geçerse altcoinler de yavaş yavaş hareketlenir ve değer kazanmaya doğru ilerlerler. Altcoinler Nelerdir?

Altcoin Ne Zaman Alınır?

Altcoin nedir ve ne zaman alınır kullanıcıların merak ettiği sorulardan bir tanesidir. Altcoin almaya karar verdiğinizde öncelikle piyasa da ciddi bir analiz yapın. Alım ve satım için piyasa yorumcuların dikkat çektiği oranları yakalamaya çalışın. Alım yaptıktan sonra piyasayı düzenli olarak takip edin istediğiniz kar oranına ulaşınca grafiklere bakarak satım işlemini yapın ya da daha yüksek bir kar oran bekleniyorsa satış için bekleyin. Ancak kripto para dünyasına adım atmadan önce mutlaka iyi bir araştırma yapmanız gerektiğini unutmayın.

Her gün yüzlerce kripto varlık birimine yönelik güncel verilerin, analist yorumlarının yer aldığı ilgili diğer yazılarımızı takipte kalın. Altcoinler Nelerdir?