DOLAR
19,0842
EURO
20,6018
ALTIN
1.200,78
BIST
4.997,80

Altın Fiyatları Düştü – Uzmanlar Yeni Seviyeyi Açıkladı

Altın Fiyatları Düştü – Uzmanlar Yeni Seviyeyi Açıkladı
08.07.2022 18:08
0

Altın Fiyatları Bayram Öncesinde Sert Düştü! Altın Yatırımcıları ise Bu Kritik Gelişmeyi Bekliyor! Uzmanlar Altın Fiyatlarında Yeni Seviyeyi Açıkladı!

Altın piyasalarında içerde bayram kapanışı yaşanırken, küresel de ise kritik düşüşler görülmeye devam ediyor. Altın fiyatları 9 ayın en düşük seviyesine geriledi! İşte detaylar…

Altın fiyatları son haftalarda sert geri çekilmeler yaşıyor. FED’in para politikasında sıkılaşmaya gitmesinin ardından gelen süreçte düşüş eğilimi görüldü. Türkiye’de ise altın yatırımcıları yeni gelişmelere odaklanmış durumda. Dolar kurunun yeniden artmaya başlaması fiyatları yukarı yönlü etkilerken, küreseldeki geri çekilmeler çelişkili bir grafik takip edilmesine neden oluyor. Altın alacaklar için kritik açıklamalar beklenirken, tatil sonrasında açılacak piyasalarda gram altının seyri de yakından takip edilecek. Altın ve döviz piyasalarındaki son görünüm ise risk faktörünün bir hayli arttığını gösteriyor.

Altın Piyasaları Bu Gelişmeye Odaklandı!

Altın piyasalarında resesyon endişeleri sonrasında yeni fiyatlanmalar görülmeye devam ediyor. Küresel ekonomide pandemi sonrasında toparlanma sağlanması için merkez bankaları tarafından enflasyonla mücadele için faiz artışları yapılmaya devam ediyor. Öte yandan bugün açıklanacak kritik gelişme sonrasında altının nasıl bir yön takip edeceği yakından izlenecek. Türkiye’de de altın yatırımcısını tedirgin eden yeni gelişmelerin gündeme gelmesinin ardından, uzmanlara göre altında görülen bu düşüşlerin alım fırsatı yaratması açısından da faydaları görülmeye devam ediyor.

Altın yatırımcılarının gözü kulağı ise bugün gelecek habere odaklanmış durumda. 8 Temmuz Cuma günü ABD’den tarım dışı istihdam verilerinin gelmesi ile piyasalarda yeni fiyatlanmalar olması bekleniyor.

Ons Altın 9 Ayın En Düşük Seviyesinde!

Altın Fiyatları Bayram Öncesinde Sert Düştü! Ons altın fiyatlarında 9 ayın en düşük seviyesinin görülmesi, yurt içinde de altın fiyatlarını negatif yönde etkilemeye devam ediyor. Merkez bankalarının para politikalarındaki etkileri de altın fiyatlarında etkili olan temel unsurlar arasında yer alıyor. Geçen Salı ve Çarşamba günlerinde sert düşüş yaşayan ons altın, 1.800 dolarlık pivot seviyesinin altına indi. 1.732 doları gören ons fiyatı en düşük seviyesini kaydetmiş oldu.

ABD Merkez Bankası (FED) başta olmak üzere, Türkiye hariç başka ülkelerin merkez bankalarının da faiz artışlarına gitmesi küresel düzeyde resesyon endişelerine neden oluyor. Avrupa Merkez Bankası (ECB) üyelerinin 25 baz puanlık bir faiz artışı yerine 50 baz puanlık faiz artırımına yönelik sinyallerin verilmesi ise piyasaları son günde etkileyen en önemli gelişme olarak değerlendirildi. Küresel düzeyde resesyon endişelerinin artması nedeniyle emtia piyasaları olumsuz etkilenmeye devam ediyor.

Altın Fiyatları Düştü

Uzman İsim Kritik Altın Seviyesini Duyurdu!

Piyasalara ilişkin isabetli tahminleri ile dikkat çeken Ilya Spivak, altın fiyatlarının düşüş için hala yeri olduğunu ifade etti. Bir önceki kapanışta dolardaki güçlenmeye dayalı olarak, külçeyi yüzde 1,9 seviyelerine kadar iterek, 1.731 doların görülmesine neden olduğunu aktardı. 30 Eylül’den bu yanan en düşük seviyesinin görülmesinin ise kritik olduğuna işaret ediyor. DailyFX stratejistinden gelen tahminde ise 1.715 dolarlık desteğinde üzerine düşmesi halinde, 1.700 ve akabinde 1.680 dolar seviyelerine kadar düşüş eğilimi olduğuna işaret etti.

Gram Altın Ne Kadar?

8 Temmuz 2022 Cuma günü itibariyle, Kurban Bayramı arifesinde altın piyasaları sert hareket ediyor. Gram altın dolar kurunda yaşanan artışa rağmen, küreselde yaşanan geri çekilmelere bağlı olarak 969 lira seviyesine kadar gerilemiş durumda. BDDK açıklaması sonrasında düşen dolar kuruyla bin lira altına inen gram altın için yeni destek ve direnç seviyeleri yatırımcılar tarafından merak ediliyor. Bayram tatili dönüşü sonrasında işlem görecek piyasalarda yeni yön arayışı başlayabileceği aktarılıyor.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.