Güncel Konular
Borsada En Çok Kazandıran Hisseler Borsa’ da yapacağınız alım ve satım işlemlerinden önce hangi hisse senedinin kazancının ne kadar olduğu, nasıl bir yükseliş ve düşüş gerçekleştirdiği ile sizlere bir liste sunulur. Örneğin, hızla yükselip daha sonra aniden düşen hisse senetlerinden uzak durmalısınız. Genellikle sabit bir şekilde artan ya da artış...
09.01.2022
Coin Tavsiye Tüm dünyada etkisi durdurulamayan kripto paralar yavaş yavaş devletlerinde resmi adımlar atması ile daha güvenli borsalar haline geldi. Kripto para dünyasına hala güvenmeyen kişilerde böylelikle bu piyasalara dâhil olmaya başladı. Eğer sizde bugüne kadar kripto borsalara girmedeyseniz yakın zamanda girmeyi düşünüyorsanız ya da yaptığınız yatırımları daha güvenli bir...
04.01.2022
Kripto Para Projeleri Kripto varlıklar dünyasında yenilikler ve özellikler ardı ardına açılanıyor. 2021 yılı biterken açıklanan projeler ile yatırımcıları kendilerine çeken kripto varlıklar yatırımcılarını şahlandıran mevcut projeler hangisidir hep birlikte bakalım. Kripto para projeleri ile diğerlerinden farklı olan altcoinler hangileridir. Kripto varlıklar arasında en çok gözde projelerin yer aldığı proje...
24.12.2021
Yükselecek Coinler Yükselecek Coinler; Kripto para birimleri; tamamen dijital olup, şifrelenmiş, nakit paraya alternatif olarak tasarlanmış sanal para birimidir. Geleceğin para birimi olarak tahminde bulunanlarda vardır. Kripto paraların, merkezi bankacılık ve elektronik para sistemlerinden farkı bir merkeze bağlı olmamasıdır. İşlem veri tabanı, dağıtık muhasebe defteri (LEDGER) olarak işleyen Blockchain sanal...
17.12.2021

Altın ocak ayında yatırımcısına kaybettirdi

Emtia piyasasında geçen ay yatırımcısına en fazla mısır kazandırdı.

Altın ocak ayında yatırımcısına kaybettirdi
Kripto Para Kazandıran Robot

Altın ocak ayında kaybettirdi

Emtia piyasasında ocak ayında yatırımcısına en fazla yüzde 13 ile mısır kazandırdı.

Mısırı yüzde 6,7 ile Brent petrol, yüzde 6,2 ile nikel, yüzde 4,5 ile soya fasulyesi, yüzde 3,5 buğday, yüzde 3,3 ile pamuk, yüzde 2,5 ile kurşun, yüzde 1,8 ile gümüş, yüzde 1,5 ile doğalgaz, yüzde 1,1 ile bakır, yüzde 0,7 ile şeker izledi.

Analistler, üretim tahminleri ve stoklardaki düşüşlerin fiyatlardaki yükselişi tetiklediğini belirtti. Petrol fiyatlarının da mısır için önemli olduğunu ifade eden analistler, mısır üretiminin yüzde 70’inin yem ve endüstriyel ürünler ile biyodizel ve ethanol üretiminde de kullanıldığını aktardı.

Analistler, Çin’in soya fasulyesi, Mısır ve buğday ithalatını artırması, ABD’de düşük üretim ve Arjantin’in önemli üretim bölgelerindeki kuraklık nedeniyle tarım emtialarında yükselişler görüldüğünü dile getirdi.

Bakır fiyatlarındaki yükselişe değinen analistler, parasal genişlemeler ve zayıflayan doların bakırı pozitif etkilediğini söyledi.

Analistler, ABD’de altyapı harcamalarının artacağına ve Avrupa’da salgın sonrası toparlanma olacağına dair beklentilerle de metal fiyatlarında yükselişler görüldüğünü kaydetti.

Söz konusu dönemde paladyum yatırımcısına yüzde 9,1 kaybettirdi. Paladyumun ardından çinko yüzde 5,7, kahve yüzde 4,1, kakao ve altın yüzde 2,8, alüminyum yüzde 0,3, platin yüzde 0,01 kaybettirdi.

Analistler, ABD başkanlık seçimlerini Joe Biden’ın kazanmasıyla piyasalarda artan risk iştahı, dolar endeksindeki yükseliş eğilimi, ABD 10 yıllık tahvil faizlerindeki artışı, ABD’deki mali teşvik paketine ilişkin beklentilerin artması altının ons fiyatını baskıladığını belirtti.

Kahve fiyatlarına değinen analistler, salgın nedeniyle ekonomilerdeki kısıtlamaların uzayabileceği endişelerinin kahve fiyatlarını olumsuz etkilediğini ifade etti.

Vadeli işlem ve emtia piyasaları uzmanı Zafer Ergezen, konuya ilişkin AA muhabirine yaptığı değerlendirmede, mısır üzerinde dört temel değişkenin etkili olduğunu belirtti.

Bunların küresel büyüme beklentileri, petrol fiyatları, dolar kurunun diğer para birimlerine karşı değer kazanması ve arz-talep dengesi olduğunu ifade eden Ergezen, “Bu değişkenlere bakarak fiyat beklentilerinin şekillendiğini söylemekte fayda var.” dedi.

Küresel büyümenin artacağı beklentisi, talep beklentilerini de artırdığını aktaran Ergezen, özellikle Çin kaynaklı güçlü alımlar görüldüğünü dile getirdi.

Ergezen, “Son olarak Çin’in ABD’den 1,36 milyon ton mısır alım talebi olduğu rapor edildi. Çin, haftalık ihracat raporunda hep ilk üç ülke arasında yer almaya başladı. Bunun sonucunda fiyatlarında yukarı gittiğini görüyoruz. Çin dünyanın en büyük mısır tüketicisi ve yıllık 7 milyon ton mısır ithal ediyor. ” diye konuştu.

Petrol fiyatlarının mısır için önemli olduğunu söyleyen Ergezen, mısır üretiminin yüzde 70’inin yem ve endüstriyel ürünlerde kullanıldığını vurguladı. Ergezen mısırın ayrıca biyodizel ve ethanol üretiminde de kullanıldığını belirtti.

Bunun için ekonomik büyüme beklentileri mısır üzerinde olumlu beklenti oluşturduğunu dile getiren Ergezen, “Ayrıca petrol fiyatlarının da yüksek olması mısır fiyatları üzerindeki beklentinin artmasına yol açıyor. Çünkü etanol üretiminde ve endüstriyel alkol ürünlerin yapımında da kullanılıyor. Petrol fiyatlarındaki artış, etanol fiyatlarını da yükselttiği için mısır fiyatları üzerinde olumlu etkisi oluyor.” değerlendirmesinde bulundu.

Küresel piyasalarda yüksek likidite ve düşük faizin varlık fiyatlarına artış olarak yansıdığını ifade eden Ergezen, yüksek likidite ve düşük faizin etkili olduğu sonucun ise dolar endeksi olduğunu dile getirdi.

Salgın ile birlikte merkez bankaları tarafında piyasalara enjekte edilen likiditenin piyasada para bolluğu sağladığını aktaran Ergezen, bunun da neredeyse tüm varlık fiyatlarında değer kazanımlarına yol açtığını kaydetti ve “Bu dönemde dolar endeksi de 2018 seviyelerine geriledi. ABD Doları’nın değer kaybetmesiyle, diğer ülkelerdeki üretim maliyetleri dolar bazlı olarak artıyor ve bu da fiyatlara şimdiden yansıyor. Yani aslında sadece üretim tahminleri ve petrol değil, ABD Dolarının değer kaybetmesi de fiyatları olumlu etkiliyor.” yorumunu yaptı.

“Küresel mısır üretiminin düşük olacağı bir yıl bizi bekliyor. ” değerlendirmesinde bulunan Ergezen. “Çin kaynaklı alımlar devam ettikçe, fiyatlar üzerinde olumlu etkisi olacaktır. Yüksek petrol fiyatları, mısır üzerinde olumlu olmaya devam edecektir. Bunun yanı sıra üretim tahminleri düşmeye devam ederse, fiyatların daha yukarılara gittiğini görebiliriz. Kovid-19 nedeniyle ekonomiler neredeyse durma noktasına geldi. Ülkeler kendi piyasalarını koruma yoluna gidiyor. ” dedi.

Rusya’nın mısır ihracatına getirdiği et tarifeye değinen Ergezen, “Bu da önümüzdeki dönem tedarik sıkıntıları nedeniyle fiyatları yukarı itmeye devam edebilir.” ifadelerini kullandı.

Dünya borsalarında işlem gören çeşitli emtiaların Aralık 2020 Ocak 2021 kapanış fiyatları ve getirileri şöyle:

Kripto Para Kazandıran Robot