DOLAR
19,0842
EURO
20,6018
ALTIN
1.200,78
BIST
4.997,80

Altın Yatırımı

Altın Yatırımı
15.02.2023 16:17
0

Altın Yatırımı genel olarak bilezik, çeyrek, yarım yada tam altın alınarak evlerde yastık altında biriktirme olarak algılanmaktadır. Altın yatırımcısını uzun vadede genel olarak yanıltmadığı için tercih sebebidir. Ayrıca faiz sisteminde parasını değerlendirmek istemeyen yatırımcının yöneldiği bir yatırım aracıdır. Yatırımcı takı olarak altına yatırımı tercih ettiğinde bu yatırımın gram altınlara göre işçilik oranları fazla olduğundan alım satım arasındaki makas fazladır. Bu nedenle son dönem yatırımcılar altında gram altın, çeyrek, yarım yada tam altın gibi komisyon oranı düşük altınlara yönelmiştir. Bu şekilde yatırım yanında bankalar tarafından piyasaya sunulan altın fonları da ilgi çekmektedir. Fiziki altının ev yada işyerlerinde saklanmasının bir takım riskleri mevcuttur.

Altına Yatırım Yapılır mı?

Altın Yatırımı dünya genelinde altının geçerli olması, herhangi bir ülkeye veya sisteme ait olmaması nedeniyle güvenli liman olarak kabul edilen bir yatırımdır. Bu anlamda altın yeryüzünde kullanılan tüm paralara dönüşebilen değerli bir madendir. Altın uluslararası standart olan 995/1000 saflıkta bankalar tarafından da satılmaktadır. Faiz istenmeyen sistemlerdeki en iyi yatırım aracı altındır. Altın enflasyon karşısında mevcut birikimi korur. Ayrıca istenildiği an hemen her yerde bozdurma ve nakit paraya o günkü değeri üzerinden çevirme şansı vardır. Bu nedenle tercih edilen bir yatırım sebebidir. Altın herhangi bir ülkenin müdahale edemeyeceği bir yatırım aracı olduğu için piyasa dalgalanmalarından en az etkilenen ve paranın değerini enflasyona karşı en iyi koruyan faizsiz bir yatırım sistemidir.

Bankalardan Altın Yatırımı Yapılır mı?

Altın Yatırımı hem alışverişte direkt kullanılabilin bir araç, hem de anında tüm para birimlerine çevrilebilecek bir araçtır. Bankalar tarafından oluşturulmuş altın fonları istenilen miktarlarda altın alım satımına olanak sağlar. Bu şekilde banka altın fonları tarafından alınan ve satılan altınların genelde fiziki olarak alınması mümkün değildir. Bunun yanında bankalar fiziki olarak altın alıp altın da vermektedir. Bankaya fiziki olarak altın teslim edip, karşılığında çekmek istediğinizde fiziki olarak altın alabilirsiniz. Bankalardan altın alıp satmak için banka nezdinde hesap açılır. Altın mevduat hesabı hemen hemen tüm bankalarda açılmaktadır. Peki Bankalardan Altın Yatırımı Yapılır mı?;

  • Elbette yapılır. Bankadan altın yatırımı yapmak için bankada altın mevduat hesabı açılır. Fiziki altın alınıp satılabileceği gibi altın fonu hesabı ile yine altın alınıp satılabilir.
  • Bankalardan altın almanın bir takım faydaları vardır. Bankadan alınan altının sahte olma olasılığı yoktur.
  • Bankadan açılan mevduatta tutulan altın güven altındadır. Çalınma riski yoktur.
  • Bankadaki altını istendiği anda nakit olarak çekilebilme özelliğine sahiptir. Fiziki olarak almakta mümkündür.
  • Birikimin faiz sistemi dışında değerlenmesini ve enflasyon karşısında erimesini önler.
  • Bankada alım satım oranları genel olarak piyasada oluşan alım satım oranlarından daha düşüktür.
  • Bankalarda altını ayrıca vadeli altın olarak değerlendirme olanağı vardır. Bu durumda mevcut altın getirisi olacağı gibi altına altın olarak faiz alınması da mümkündür.
  • Altın Yatırımı konusunda Türkiye’de yatırımcının altınını bankada değerlendirmesi konusunda teşvik sistemi vardır. Bu teşvik sistemi sayesinde vatandaşlar fiziki altınlarını bankalara aktarabilirler.
  • Teşvik sistemi ile bankalara yatırılan altınlar fiziki olarak darphane tarafından basılan altın olarak geri alınabilir.
  • Teşvik sistemi ile bankaya yatırılan fiziki altınlar piyasaya göre daha yüksek değerleme oranları ile bankalar tarafından kabul edilmektedir.

Bankalardan altın yatırımı yapmak, fiziki olarak evde yatırım yapılmasına göre daha güvenlidir. Yastık altında tutulan altın herhangi bir getiri sağlamaz sadece değerini korurken, bankaya yatırılan altına ekstra faiz getirisi sağlamak mümkündür. Evlerde ve işyerlerinde altın tam olarak güvende değilken, bankalarda altınlar tam olarak güvendedir.