DOLAR
20,3975
EURO
22,0219
ALTIN
1.284,64
BIST
4.964,29

Altın Yatırımı Mantıklı mı?

Altın Yatırımı Mantıklı mı?
28.12.2022 14:53
0

Altın Yatırımı yatırımcılar tarafından güvenli bir yatırım aracı kabul edilen uzun dönemli bir yatırımdır. Altın toplumların en güvendiği yatırım aracı olarak ortaya çıkar. Bu nedenle özellikle düğünlerde ve özel günlerde altın alınıp takılır. Fiziki olarak bir değerdir. Fiziki olarak elle tutulup gözle görülen bir yatırım aracı olduğundan finans okur yazarlığı olmayan kesimin çok tercih ettiği bir araçtır. Altının toplumda değeri atasözlerine bile yansımıştır. Altın yumurtlayan tavuk sözü altının toplum açısından önemini ortaya koyar. Fiziki olarak elde tutulan ve maddi kıymeti olan altın uzun vade yatırım aracı olarak kullanılır. Altına yatırım her şeyden önce güvenli bir liman olarak düşünüldüğü için yapılmaktadır. Bir diğer sebebi Anadolu’da düğünlerde altın takılması adetidir.

Altın Yatırımı Mantıklı mı?

Altın Yatırımı döviz cinsinden paralara karşı daha uzun vadede kullanılan bir araçtır. Ülkemizde özellikle düğünlerin ve özel günlerin, özel anların hediyesi olarak da kullanıldığından çokça tercih edilen bir yatırım aracıdır. Özellikle dindar kesimin faizsiz sistem kullanmak istemesi nedeniyle yöneldiği iki unsur bulunur. Bunlardan birisi döviz, diğeri altındır. Altın yatırımı Türk insanı için mantıklı bir yatırım sayılır. Altına yapılan yatırım mutlaka paranın değerini korumaya yöneliktir. Bilindiği gibi döviz veya diğer yatırım araçlarında arz fazlası olduğunda yada talep düştüğünde değer kaybetmeleri büyük olasıdır. Ancak altında arz fazlası olsa da genelde herhangi bir geriye gidiş söz konusu olmaz. Bunun en önemli nedenlerinden birisi Altın Yatırımı aynı zamanda zinet eşyası olarak kullanılan bir araçtır.

Bu araç piyasada güven ortamının kaybolduğu zamanlarda daha çok talep edilir. Fiyat her zamanki olandan daha fazla artar. Ama güven ortamı stabil olsa da altın her zaman için talep görür. Hemen hemen her evde mutlaka az yada çok altın bulunmaktadır. Altın yatırımcısı külçe altın, gram altın, yarım altın, cumhuriyet altını gibi yatırım araçlarını tercih eder. Bilinçli yatırımcı bu şekilde hareket ederken bir grup yatırımcı ise bilezik, yüzük, kolye gibi takı olarak hem kullanmayı hem bu şekilde yatırım yapmayı tercih eder. Takı olarak tercih edildiğinde kullanılan takılara ait işçilik masrafları yüksek olacağından bu tür takılar daha uzun süreli yatırım araçlarıdır.

Altın Yatırımı daha kısa sürede bozdurulacak ise külçe altın, gram altın gibi işçilik oranı düşük araçlara yapılır. İşçilik altın alımlarında uzun veya kısa vadede bozdurma süresini belirler. Daha kısa sürede altın bozdurularak yada paraya çevrilerek kullanımı söz konusu olacak ise işçiliği az olan tercih sebebidir.

Altın Nereden Alınmalı

Altın nereden alınırsa alınsın aynı değere sahip bir yatırım aracıdır. Alındığı yer alınan komisyon miktarı konusunda yatırımcıyı yönlendirmekten başka bir işe yaramaz. Altını nasıl almak gerektiği insanların ihtiyaçları ve istekleri ile ilgilidir. Ayrıca ne miktarda alınacağı da önemli bir faktördür. Altının sahtesini son kullanıcının anlaması zordur. Bu nedenle bu yatırım aracının güvenli bir yerden alınması önemlidir. Bankalar ve kuyumcular altın alımında önemli merkezlerdir. Altın alımında döviz kurlarında meydana gelen dalgalanmalarda göz önünde bulundurulmalıdır. Altının ons fiyatı altın bazlı artabilir veya düşebilir. Buna bağlı olarak yapılacak Altın Yatırımı dövize bağlı olarak da artar veya düşer. Kısacası altını hem kendi değeri ons olarak artması veya azalması, yada dövize bağlı olarak artması veya azalması etkiler. İki unsurda altın fiyatları üzerinde etkili olduğundan bu hususlara dikkat ederek altın alışı yapmak yada satmak gerekir.

Sonuç olarak çok kısa vadelerde bir yatırım aracı olarak kabul etmek mümkün değildir. Ancak uzun vadede tartışmasız güvenli bir yatırım olduğu gerçeğini kabul etmek gerekir.