DOLAR
19,0842
EURO
20,6018
ALTIN
1.200,78
BIST
4.997,80

Amazon Hisseleri – Piyasa Değeri

Amazon Hisseleri – Piyasa Değeri
12.07.2022 10:01
0

Amazon Hisseleri. Amazon şirketi 1994 senesinde Jeff Bezof tarafından online bir kitap evi olarak kuruldu. Şirket kuruluşundan kısa bir süre sonra büyük kar elde etmeye başladı. Bu şirket kuruluşunun üç sene ardından yani 1997 senesinde New York borsasında yerini alarak bu borsalarda listelendi. Günümüzde Amazon Washington-Seattle merkezli, bulut bilişimi, e ticaret, dijital akış ile yapay zeka odaklı çok uluslu olan bir Amerikan teknolojik şirketidir. Bu firma Apple, Google, Facebook ve Microsoft gibi bilgi teknoloji şirketleri endüstrisinde en büyük olan beş şirket arasındaki yerini almıştır. Bu kuruluş dünyadaki en ekonomik ve etkili kültürler arasında çok değerli olacak şekilde yerini almıştır.

Şirket ilk olarak Jeff Bezof tarafından 1994 senesinde kurulduğunda sadece çevrimiçi kitapların satıldığı bir platformdu. Ancak kısa süre içerisinde giyim, elektronik araçlar, yiyecek, mobilya ve mücevher gibi pek çok farklı sektöre ilerleyerek dev bir şirket halini aldı.

Amazon Hisselerindeki Yükseliş

Amazon Hisseleri 2015 senesinde Amerika Birleşik Devletleri’nde piyasa değeri açısından en büyük şirket olarak ilk sıraya yerleşti. Amazon firması 2017 senesinde whole foods marketini de 13,4 milyar dolar karşılığında satın alarak, fiziksel perakende sektöründe değerini ve prestijini önemli ölçülerde arttırdı. 2018 yılına gelindiğine iki gün içinde teslimat firması olan Amazon Prime dünya çapında yüz milyonu aşkın abone ile hisselerinin değerini katlayarak çoğalttı. Amazon firması Türkiye pazarlarına 2018 yılı itibarı ile girdi.

Türkiye’deki hisseleri büyük bir hızla ilerleme kaydederek büyük değer kazandı. Bu şirket rakiplerine oranla müşterilerine çok düşük fiyatlar sunarak büyük ilgi görmektedir. Bu sayede tüm dünyada hisse değerleri büyük bir hızla değer kazanmaktadır. Alışılmışın dışında Amazon, sektördeki küçük tekeller ile çalışarak büyük başarı elde etmektedir. Teslimat, kargolama ve paketleme gibi lojistik alanlarda inanılmaz bir hıza sahip olan firmanın kısa süre içerisinde bu sektördeki tüm pazarlara hâkim olması beklenmektedir.

Amazon Hisselerinin Tercih Edilme Sebepleri

Amazon Hisselerinin Tercih Edilme Sebepleri arasındaki en önemli etken şüphesiz bu firmanın garanti verme politikasıdır. Bu garanti politikasına örnek vermek gerekirse, eğer aldığınız ürünü amazon satıcısından aldıysanız firma kayıtsız şartsız bir ay boyunca ürün iadesini kabul etmektedir. Bu da bu şirketi çok güvenilir kılar ve müşterileri doğrudan kendisine çeker. Sözü edilen sebepler Amazon hisselerinin güven ile doğrudan ilişkili olacak şekilde sürekli artışına sebep olmaktadır. Özellikle Türkiye pazarlarında bu türden satıcıların sektörde çoğunlukta olmaması, büyük bir amazon eğilimi ortaya çıkarmıştır.

Amazon Hisselerinin Piyasa Değeri

Amazon Hisselerinin Piyasa Değeri Türkiye pazarlarına yeni girmesi ve şirket hisselerinin dünya çapında olduğu gibi burada da kısa bir süre içerisinde yükseleceği beklentisi, kişilerin bu hisselere yönelmesi açısından çok önemli etkenlerdendir. Son bir aydaki verilere bakıldığında, hisse değerlerinin 3.255,94 ile başlayarak 3.549,99 kadar sistematik bir şekilde yükseldiği gözlemlenmektedir. Yani Amazon hisselerinin bir ay içerisinde kazandığı değer 294,05 olarak karşımıza çıkmaktadır. Ani yükseliş ve düşüşler yaşamayan hisse senetleri yatırımcılarını memnun eden değerler ile göze çarpmaktadır. Amazon firması bugün dünya çapında en çok gelişmiş olan e ticaret firması ve bulut bilişim departmanları gelirlerinin yarısından çok daha fazlasını oluşturmaktadır.

Marketlerden uzay keşifleri ve arabalara kadar pek çok alanda faaliyetlerini geliştiren şirket hisseleri son on yıl boyunca değerini %1.132 olacak şekilde onlarca katına çıkardı. Tüm bu pazitif etmenler bu şirkete eğilimi arttırmaktadır.