DOLAR
19,0864
EURO
20,6124
ALTIN
1.200,44
BIST
4.997,80

AMD Hisse Analizi ve Grafiği

AMD Hisse Analizi ve Grafiği
11.07.2022 01:28
0

AMD hisse, Advanced Micro Devices şirketinin borsadaki kısa adıdır. Şirketin merkezi Sunnyvale, Kaliforniya/ Amerika Birleşik Devletlerindedir. Şirket mikroçip üretmektedir.

AMD, 1969 yılının 1Mayıs tarihinde Fairchild Semiconductor şirketinde çalışırken ayrılan bir takım arkadaş tarafından kurulmuştur. Şirketin kurucusu Jerry Sanders, aynı zamanda ilk genel müdür olarak bilinmektedir. 2005 yılına gelindiğinde şirket yönetim kurulunda yer alan Dr. Hector Ruiz ile birlikte yeni gelişmeler de yaşanmıştır. 2006 yılında ATI alınmış ve şirketin pazar gücü genişlemiştir. Bu şirket AMD ismi ile Sempron, Athlon, Athlon64, AthlonXp, Turion64Fx, Turion64 X2, Athlon64 X2, phenom X4, Phonem II, Opteron, Duron, Phenom II X4, Fx ve Ryzen işlemcileri üretmekte ve aynı zamanda Radeon Fire GL grafik çipleri yer almaktadır. Tüm bu üretimlerin yanı sıra bellek ve katı hal sürücü üretimi de yapılmaktadır. AMD hisse işte bu şirketin borsadaki hisselerine denmektedir.

AMD Hisse Fiyatları

Advanced Micro Devices, hisse fiyatları 4 Ekim itibari ile 102,45 olarak işlem görmektedir. AMD hisse yaptığı yenilikleri halka tanıtırken genelde hisseleri yükselirdi ancak son serisi olan mobil işlemcilerini tanıttığı gün AMD hisselerinde %2 düşüş gözlendi. Ocak ayı sonlarına doğru AMD şirketi, masa üstü, oyun ve veri merkezi ürünlerine yönelik güçlü bir talep ile 4. Çeyrekte piyasanın beklediği tahminlerden daha iyi sonuçlar bildirmesine rağmen AMD hisse diğer gün yeniden %6,2 oranında düşüş yaşadı. Aralık ayına geldiğimizde çeyrekte 3,24 milyar dolarlık satıştan 52 sent düzeltilen bir kazanç payı elde etti. Borsa uzmanlarına göre AMD hisselerinin 3,02 milyar dolarlık satıştan 47 sent bir pay elde etmesi gerekiyordu. Yıllık baza bakılırsa AMD’nin kazançları %63 arttı, satışlar ise %53 artış gösterdi.

Şu anki çeyrekte ise AMD’nin bir önceki borsa dönemine göre %79 artış ve 3,2 milyar dolar kazanacağı düşünülmektedir. Analistler AMD hisselerinin ilk çeyrekte 2,73 milyar dolar gelir elde etmesini beklediğini ilgililer/yatırımcılar için paylaştı. AMD şirketinin bütün bir yıl için satışlarının %37 artışla 13,38 milyar dolara ulaşması beklemektedir. 2021 yılında 12,24 milyar dolarlık bir gelir beklentisi vardır.

Tüm bunlara bakarak 6 Wall Street Uzmanı tarafından bu şirketin kazanç bilgileri hakkında bildirdikleri raporun ardından AMD hisse fiyat hedeflerini yeniden yükselttiler.

amd hisse

AMD Hisse Teknik Analizi Nasıl Yapılır?

AMD hisseteknik analizi yapılırken grafiklerini incelemekte fayda vardır. 30 Kasım’dan bu yana olan verileri incelediğimizde AMD’nin hisseleri 88.82 bir alım noktasıyla 4. Aşamada çift dipli bir taban fiyat ile çıkışa başladı. Ocak ayına geldiğimizde ise 99,23’lük bir rekora ulaştı. Şirketin hisseleri kırılma noktasından beri %5 takip bölgesi ve dışından işlem yapmaktadır. Ayrıca %10’dan daha fazla bir kırılma kazancı göstermiştir. Ancak alım noktasının altına gerileyen hisseler çift yönlü satış sinyalini de yatırımcılara göstermiş oldu.

Advanced Micro Devices hisseleri IBD göreceli güç derecesi 66 olarak bilinmektedir. Buna bakılarak son 12 ayda piyasadaki hisse senetlerinin %66’sından daha çok performans göstermiş olduğunu işaret eder.

AMD hisse, IBD 50 en iyi büyüme hedefi gösteren hisse sentlerinin arasında yer almaktadır. Yatırımcıların beklediği rakamlara önümüzdeki günlerde ulaşıp ulaşmayacağı merak edilmektedir.

AMD Hisse Şu Anda Alabilir Miyiz?

Analist yorumlarına bakılırsa AMD hisse senetleri şu anda al pozisyonu içerisinde değildir. Özellikle son 2 aydır yatay hareket gösteren bu hisselerin yeni bir temel oluşturma çabası içerisinde olduğu gözlemlenmektedir. Bu hisseleri almak için yatırımcıların grafikleri takip etmesi ve analist yorumlarına göre hareket etmesi gerekmektedir.