DOLAR
19,0865
EURO
20,6181
ALTIN
1.200,80
BIST
4.997,80

Artacak Coinler

Artacak Coinler
12.07.2022 10:08
0

Yatırımlarını kripto para borsalarında katlamak isteyenler artacak coinler hakkında detaylı araştırmalar yapmaktadırlar. 2021 yılında yatırımcılarını sevindiren kripto paralar bugünlerde her ne kadar düşüş trendinde olsa da gelecek günlerde yeni bir yükseliş trendinin başlayacağı çoğu analist tarafından belirtilmektedir. Ancak bu yükseliş bazı coinler için küçük miktarlarda olacakken bazı kripto paralar için rekor düzeylere erişecektir. İşte bu noktada hangi coinin iyi bir sıçrama yapacağı merak edilen konuların en başında gelmektedir.

Ethereum(ETH)

2021 senesinde yatırımcısı oldukça tatmin eden ETH kripto para piyasasındaki ikincilik konumunu halen sürdürmektedir. En yaygın kullanılan Blockchain olan Ethereum platformunun bünyesinde bir çok kripto para birimi inşa edilmiş ve en iyi yüz coinin 40’tan fazlası bu platformda bulunmaktadır. Diğer taraftan ETH’nin hatırı sayılır avantajlarına rağmen bir kısım dezavantajları bulunmaktadır. Öncelikle blockchain yeterince hızlı olmamakla birlikte aynı zamanda işlem maliyeti de oldukça yüksektir. Bu sebeple bir kısım geliştirici yeni blockchainler geliştirerek Ethereum’a rakip olarak ortaya çıkmıştır. Bu dezavantajına ve rakiplerinin çoğalmasına rağmen ETH edindiği koltuğu bırakacağa benzememektedir. 2021 yılında gösterdiği %400’den fazla yükselme oranını önümüzde yaklaşan boğa sezonunda da göstereceği düşünülen ETH’nin artacak coinler listesinde ilk sıralarda yer alacağı tahmin edilmektedir.

ETH’nin bu yılda popüler olması sadece bir tahmin olarak değil bir kısım gelişmelere bağlı olarak meydana geleceği değerlendirilmektedir. Bu gelişmeler şu şekilde sıralanabilmektedir. Öncelikle, Etherum 2.0’da yapılacak olan yükseltmenin ikinci safhasının 2022 yılında tamamlanması beklenmektedir. Bu sayede Proof of Stake protokolünün tüm ağ içerisinde genişlemesi sağlanacaktır. Planlanan yükseltmenin son safhasının 2023 yılında start alması ile ETH blockchaini şimdiye nazaran oldukça hızlı, ölçeklendirilebilir, asgari enerji ve daha az maliyete sahip olacaktır. Bu güncellemelerle birlikte Ethereum’un yeni geliştiricileri kendisine çekeceği ve piyasayı hareketlendireceği belirtilmektedir. Diğer taraftan ETH 2.0’da yapılacak iyileştirmelerle ERC-20 tabanında bulunan birçok projede yükselen bir trend görmek mümkün olacaktır.

Ülkemizde çoğu insan için altın nasıl bir güvenilir yatırım aracı görülüyorsa ETH’de Bitcoin’den sonra kripto para piyasasında en güvenli coin olarak görülmektedir. Bu sebeple yüksek miktarlarda yatırım yapmak isteyenlerin Ethereum’u seçmesi doğru bir seçim olarak değerlendirilmektedir.

Solana(SOL)

Solona(SOL) Ethereum gibi 2021 yılında yatırımcısı en çok güldüren coinlerden biridir. Bu yılda yükselecek coinler arasına gireceği değerlendirmektedir. Geçen sene yatırımcısına %12.600 gibi iyi bir kazanç getiren SOL bu kazancın önemli bir kısmını kripto piyasasında yılın son çeyreğinde düşüşler yaşanırken getirmiştir. Piyasa değeri ile beşinci konumda olan Solana’nın bu konuma gelmesinin ardında iki temel neden yatmaktadır. Öncelikli 0,0025 $ gibi oldukça düşük olan işlem maliyetine sahip olmasıdır. Diğer bir neden ise blockchaini oldukça hızlıdır. Solana saniyede 65.000 işlem yapma kapasitesine sahiptir.

Yukarıda sayılan avantajları ile birçok geliştiriciyi kendisine çeken Solana kripto paralarda en çabuk gelişme gösteren ekosistemdir. 400’den fazla projeye sahip olan bu ekosistem değiştirilemeyen token (NFT) pazarlarını ve farklı merkeziyetsiz finans (DeFi) uygulamalarını içermektedir. Tüm bu yönleriyle Ethereum’un en yakın rakibi olarak görülen Solana’nın ETH 2.0 iyileştirmesinde oluşabilecek aksaklıklar sonucunda rakibini süratle geçeceği tahmin edilmektedir.

Avalanche(AVAX)

Avalanche(AVAX) yukarıda sayılan coinler gibi 2021 yılında yatırımcısını üzmeyen kripto paralardandır. Bu yılda artacak coinler 2022 listesinde bulunan AVAX CoinMarketCap tarafından yapılan yılın en iyi kripto paraları arasında 11. sırada yer almaktadır. Aynı Solana’da olduğu gibi AVAX’ta Ethereum’un alternatifi olarak göze çarpmaktadır. Bazı yönleri ile Solana’yı geçen AVAX Solana’ya nazaran daha fazla merkeziyetsiz bir uygulama geliri getirmektedir. Diğer taraftan Solana’ya göre çok daha hızlıdır. Akıllı sözleşmeleri destekleyen AVAX diğer blockchainlere nazaran diğerlerine hız yönünden önemli fark atmaktadır. Hâlihazırda AVAX ekosistemi bünyesinde 150’den fazla proje bulunmaktadır. Önde gelen muhasebe ve danışmanlık şirketi olan Deloitte blockchain olarak AVAX’ı seçtiğini açıklamıştır. Bu gelişme sonrasında AVAX’ı seçen geliştirici sayısının artacağı belirtilmektedir.

Polkadot(DOT)

Polkadot(DOT) kripto piyasası analistlerine göre 2022 yılında yıldızı parlayacak olan coinler listesinde bulunmaktadır. Artacak coinler içerisinde değerlendirilen Polkadot birinci katman blok zincirlerine nazaran düşük bir performansa sahip olsa da 2022’de ATH düzeyine çıkacağı değerlendirilmektedir. Özellikle uzun vadede HODL yapılması tavsiye edilen Polkadot yatırımcısını güldürecek bir potansiyele sahiptir.

Cardano(ADA)

Ekosistemi hızlı bir şekilde gelişme gösteren Cardano(ADA)’nun bu yıl yatırımcısını mutlu edecek bir potansiyele sahip olduğu değerlendirilmektedir. Alonzo iyileştirmesi ile akıllı sözleşmeler ile uyumlu bir hale gelen Cardano halen mevcut ekosisteminde güncellemeler yapmaya devam etmektedir. 2021 yılına 0,20 dolar ile başlayan Cardano yıl içerisinde yaptığı yükseliş ile en büyük ilk beş coin arasında yer almayı başarmıştır. Ethereum’un kurucuları arasında yer alan Charles Hoskinson tarafından meydana getirilen Cardano’nun 2022 yılında en çok artacak coinler listesinde olacağı tahmin edilmektedir.

Decantraland(MANA)

2021 yılında en çok konuşulan konulardan bir olan Metaverse projelerinin önümüzdeki süreçte de gündemi yoğun olarak meşgul edeceği oldukça açıktır. Metaverse projeleri denince de akla ilk gelen kripto paralardan bir tanesi de Decantraland(MANA) olmaktadır. Özellikle bütün dünyanın en çok takip edilen sosyal medya uygulamalarından biri olan Facebook’un Metaverse projelerine girmesi ile birlikte MANA’nın daha da önem kazanacağı söylenebilmektedir. Metaverse arsa alımlarında da oldukça yoğun olarak işlem gören MANA’nın önümüzdeki süreçte en çok yükselecek coinler 2022 listesinde ön saflarda yer alacağı belirtilmektedir.

Bu yazıda verilen bilgiler tamamen bilgilendirme maksadıyla yapılmış olup yatırım tavsiyesi niteliğini taşımamaktadır. Kripto para piyasası oldukça hızlı değişen bir yapıya sahiptir. Bu sebeple yatırımlarınızı yaparken bireysel olarak iyi bir analiz yapmanız tavsiye edilmektedir.