DOLAR
19,0864
EURO
20,6124
ALTIN
1.200,44
BIST
4.997,80

Bayram Sonrası Piyasalarda Kritik Seyir!

Bayram Sonrası Piyasalarda Kritik Seyir!
13.07.2022 16:52
0

Bayram Sonrası Piyasalarda Kritik Seyir! Dolar ve Euro İçin Önemli Gün! Piyasa Uzmanı Dolarda Görülecek Seviyeleri Açıkladı!

Bayram Sonrası Piyasalarda Kritik Seyir! Bayram sonrasında piyasalardaki yeni hareket yakından takip edilecek. Öte yandan küreselde de tüm para birimleri karşısında güçlenen dolar, geçtiğimiz gün ilk defa euro ile eşitlendi. Peki, son durum ne? İşte detaylar…

FED’in aldığı agresif faiz kararları sonrasından dolar tüm para birimleri karşısında değerini artırmaya başladı. Özellikle bir önceki euro ile ilk defa eşitlenen euro/dolar paritesi, euronun tedavüle girmesinin ardından ilk kez 1 değerini görmüş oldu. AB ortak para birimi olan euro, Ocak 2002’de tedavüle girmişti. 1 euro değeri ise 1.1743 dolar seviyelerinde olarak piyasada işlem görmeye başlamıştı. Piyasalarda bunlar yaşanırken, içerdeki durumu ise ünlü ekonomist Selçuk Geçer değerlendirdi. Kendi resmi Youtube kanalında önemli değerlendirmelerde bulunan Selçuk Geçer, doların TL karşısında da yükselmeye devam edeceğini ve 19 lirayı bulacağını ifade etti. Verdiği yeni rakam ise birçok kişide endişe yarattı. Bayram Sonrası Piyasalarda Kritik Seyir!

Euro ve Dolar Paritesi Eşitlendi!

Bayram Sonrası Piyasalarda Kritik Seyir! Euro/dolar paritesinin eşitlenmesinin ardından bu unsurun birçok farklı piyasada etkilerinin kısa sürede görülmesi bekleniyor. TL için de son derece olumsuz bir etki sunması beklenen eşitlik sonrasında uzmanlarda döviz kuru tahminlerini yinelediler. Özellikle dış ticaret, turizm gelirleri ve dış borç ödemleri açısından sıkıntı yaratacak özelliklere sahip olduğu aktarıldı. Euro için ilk 10 yılın yükseliş dönemi olduğunu ifade eden uzmanlar, hem Euro Bölgesi’ndeki güçlü ekonominin desteklenmesi hem de ABD’nin zayıf dolar politikasının 2008 yaz aylarına kadar 1.50 seviyelerine kadar euronun taşınmasına neden olduğu ifade edildi. Bayram Sonrası Piyasalarda Kritik Seyir!

Euro değerinde kayıpların son dönemde hızlanmasının ardından, geçtiğimiz günlerde değerinin 1 dolara kadar düşmesi dikkat çekti. Sonraki tepki ile yaşanan toparlanma ile parite gün içinde 1 – 1.0069 seviyelerine kadar gelmişti. Küresel piyasalarda doların tüm yabancı para birimlerine karşı değer kazanması ise küresel piyasaları da etkilemeye devam ediyor. Söz konusu gelişme ile euro/dolar partisi son 20 yılın en düşük seviyesine kadar geriledi.

Türk Lirası Nasıl Etkilenecek?

Bayram Sonrası Piyasalarda Kritik Seyir! Euro/dolar paritesinde yaşanan eşitlik sonrasında TL’nin de olumsuz etkilenmesi bekleniyor. Türkiye’nin ağırlıklı olarak döviz gelirlerinin büyük bölümü euro cinsinden oluşuyor. Ancak giderlerde ise ağırlık dolarda. Bu açıdan bakıldığında giderek değeri düşen bir paradan Türkiye gelir elde ederken, değeri artan bir para cinsi ile harcama yapmak zorunda kalacak. Hali hazırda enflasyon ve TL’nin değer kaybı ile gelen diğer ekonomik birçok olumsuzluk mevcut durumu daha da kötü bir hale sokuyor.

Uzmanlara göre oluşan yeni tabloda, Türkiye’nin önceden dolar kazanıp TL harcarken, şimdi TL kazanıp dolar harcamak zorunda kalacağı benzetmesi yapılıyor. Doların bu sert değer artışına karşı ekonomi açısından önemli tedbirlerin alınmasının gerekliliği de gündeme gelmeye devam ediyor.

Ünlü Ekonomist Dolar Tahminini Açıkladı!

Dolar/TL cephesinde ise Ekonomist Selçuk Geçer’in yeni tahminleri dikkat çekiyor. Piyasalara ilişkin kritik tahminleri ile dikkat çeken ve tartışma yaratan Selçuk Geçer, dolar kurunun yükselmeye devam ederek 19 lira seviyelerini bulacağını açıkladı. Doların 17 lira seviyesine geldikten sonra sıradaki hedefinin 19 lira olduğunu ifade etmesinin ardından, bu seviyelerde belki bir müdahale gelebileceğini de açıkladı. Ancak bu çabaların bundan sonra bir etkisinin olmadığının altını çizdi.

Önceki tahminlerinde de dolar kurunda artış olacağına işaret eden Selçuk Geçer, 25 lira seviyelerinin ise yıl sonu için görülebileceğini aktardı. Dolar/TL’de son durum ise piyasalarda endişe le takip edilmeye devam ediyor.