DOLAR
19,0785
EURO
20,6204
ALTIN
1.200,60
BIST
4.997,80

Bitcoin Doğru Yatırım Mı?

Bitcoin Doğru Yatırım Mı?
14.07.2022 23:55
0

Bitcoin Doğru Yatırım Mı? Kripto para piyasalarının lideri Bitcoin, doğru bir yatırım aracı mı? Milyarlarca dolarlık piyasa değerine ulaşan ve günümüzün en değerli varlıklarından biri olarak kabul edilen Bitcoin gelecekte de bu değerini koruyabilir mi? Bitcoin, klasik bir varlık anlayışımızdan oldukça farklı. Altın, dolar, gümüş gibi elle tutulabilen bir varlık olmamasına rağmen fiyatı tüm bunlardan daha yüksek. Bunun nedeni ne? Bu yazıda Bitcoin gerçekten doğru bir yatırım mı sorusuna cevap vermeye çalıştık. Ancak Bitcoin üzerine incelemeye geçmeden önce kripto para piyasalarında sıkça karşımıza çıkan Blokzinciri (Blockchain) kavramından bahsedelim. Bitcoin Doğru Yatırım Mı?

Blokzincir (Blockchain) Nedir?

Blokzincir teknolojisi kripto para piyasalarında sıklıkla karşımıza çıkıyor. Bitcoin’ de bir blokzincir ağı üzerine kurulu olduğu için, blokzincirin ne ifade ettiğini kavramak gerekiyor? En temel ifadeyle blokzincir, merkezi bir sunucunun olmadığı veya güvenilir bir otoritenin varlığından söz etmediğimiz, merkezi güvenin internet üzerinden sağlanmasıyla çalışan bir sistemdir. Bu açıdan bakıldığında blokzincir teknolojisi, günümüzde kritik problemlerden birisi olan, tek bir merkeze dayalı sistemlerin, merkezi güven yapısını dağıtır ve bu sistemlerin öncekinden daha verimli bir şekilde çalışmasını sağlar. Bu özelliğiyle günümüzde oldukça dikkat çekici bir hale gelmiştir. Blokzincir teknolojisi ile internet ortamında sağlanan veri transferleri, yepyeni bir teknoloji ile merkezi olmayan bir şifrelemeyle korunur.

Bir blokzincir yapısı temel anlamda iki kavramdan oluşur; blok zinciri oluşturan bloklar ve bu bloklar üzerindeki kayıtlar. Kayıtlar, blokzincir yapısı üzerinde yer alan her türlü içeriktir. Bu bilgiler blokzincirin yapısına göre çeşitli olabilir. Örneğin para aktarımı, demirbaş girdisi veya müşteri kayıtları gibi birçok bilgi blokzincir blokları üzerindeki kayıtlar olabilir. Bitcoin gibi kripto paralarda bu kayıtlar transfer bilgilerinden oluşur. Sistem üzerinde bir kullanıcıdan başka bir kullanıcıya yapılan transferler bu kayıtlarda tutulur. Yeni transfer istekleri de sıraya konulur. Bir sonraki işlemde ise kaydedilir ve saklanır.

Bloklar ise, kayıtların belli aralıklarla birleştirilip işlendikten sonra içine yazıldığı yerlerdir. Blokların kaç kayıt barındırabileceği veya kayıtların bir blok oluşturması için nasıl işlemlere maruz kalması gerektiği, blokzincir tasarıma göre şekillenir.

Blokzincir teknolojisi genel hatlarıyla böyle olsa da aslında günümüz ve gelecek için ifade ettikleri bu kadar kısa özetlenemez. Gelecekte blokzincir teknolojisinin sağlamış olduğu avantajlar nedeniyle dünyada çok daha yaygın bir sistem haline gelmesi beklenmektedir. Blokzincir kavramını açıkladıktan sonra Bitcoin’in ne olduğuna ve sonrasında Bitcoin’in doğru bir yatırım olup olmadığına değinebiliriz.

Bitcoin Nedir?

Bitcoin Doğru Yatırım Mı? 2008 küresel krizinden sonra Satoshi Nakamato adlı kişi veya kişiler tarafından Bitcoin’e dair bazı teknik yazılar yayınlanmıştır. Bitcoin bu yazılarda uçtan uca bir ödeme sistemi olarak tanımlanmıştı. Ancak çok büyük bir farkı vardı. Bitcoin, merkezi bir yapısı olan ve dolayısıyla bir otoritenin güvenine ihtiyaç duyulan bir sistem değildi. Bitcoin ortaya çıktığında uçtan uca ödeme sistemleri sadece iki üç arasında gerçekleşiyor ve bu aktarımlar üçüncül bir müdahaleye karşı korunuyordu.

Kısa sürede ciddi bir yükseliş yakalayan Bitcoin’in dağıtık yapısı günümüz finansal sistemine karşı büyük bir avantaj yakalamış ve onu değerli kılmıştı. Bitcoin ağı üzerinde yapılan işlemler takip edilebiliyor fakat işlemin kim tarafından gerçekleştirildiği bilinemiyor, takip edilemiyordu. Bitcoin merkeziyetsiz bir yapıdaydı ve herhangi bir otorite tarafından kontrol edilemezdi. Bu sayede yüksek bir güven unsuru sağlıyordu. Çünkü Bitcoin ağı üzerinde işlem yapan herkes aslında ağ üzerinde tamamen aynı bireylerden oluşuyordu.

Bitcoin kullanıcılarına ve dünyaya birçok avantaj sunmaktadır. Enflasyon ve iflas gibi risklere Bitcoin’de rastlamak mümkün değil. Bitcoin klasik anlamda bildiğimiz bir devlet parası olmadığından dolayı (merkeziyetsiz yapı ve tek bir otorite) değer kaybına uğramasına neden olacak bir karar alınması de olanaksız hale gelmektedir. Basit, güvenilir ve anonim yapısı sayesinde büyük avantajlar sunmaktadır. Geleneksel yöntemlerle yapılan para transferlerine kıyasla daha güvenli ve daha ucuz bir işlem sunan Bitcoin, aynı zamanda çok daha hızlı özelliğe sahiptir. Sahip olduğunuz Bitcoin miktarı ve değeri ne olursa olsun, istediğiniz her yerden bu cüzdana erişim sağlayabiliyorsunuz.

Bu çok büyük bir avantaj çünkü bu kadar yüksek miktarda bir paranın nakit veya farklı bir yöntemle bu kadar kolay, güvenli taşımanın başka bir yolu yok. Ayrıca yapılan işlemler ve hesabınızın bakiyesi sizden başka hiç bir kişi tarafından (devlet, banka, kötü niyetli kişiler) bilinemiyor ve kontrol edilemiyor. Tüm bunlar kayda değer ve günümüz için ciddi avantajlar olmaktadır.

Bitcoin Güvenli Mi?

Bitcoin belli bir protokole bağlıdır ve yapılan her işlem baştan sonra şifrelenir. Bütün işlemler şifrelenme sonucunda kayıt altına alınır. Cüzdan bilgilerinizi kaybetmeniz veya bilgisayarınızın hacklenmesi gibi kullanıcı kaynaklı durumlar dışında, Bitcoin sisteminin güvenlik konusunda bir açığına rastlamak olanaksızdır.

Bitcoin ağında belirli bir merkez yoktur ve tüm işlemler farklı bilgisayarlar üzerinden onay almalıdır. Bu sayede sistem sarsılmaz bir güven oluşturmaktadır.

Bitcoin Gerçekten Doğru Yatırım

Bitcoin Doğru Yatırım Mı? Bitcoin, günümüz ekonomisinde göz ardı edilemeyecek bir aktör. Öyle ki herkesin kabul ettiği ABD para birimi dolardan bile binlerce kat daha değerli. Sunmuş olduğu avantajlar ve yenilikler sadece günümüze değil, geleceğin dünyasına ve ekonomisine de büyük bir ışık tutuyor. Bitcoin piyasaya sürüldükten sonra yeni alternatif coinler de geliştirildi ve halen geliştirilmeye devam ediyor. Kripto para borsaları dünya üzerinde milyonlar kişi tarafından takip ediliyor ve Bitcoin her geçen gün daha bilinir, daha güçlü ve daha kullanılan bir sistem haline geliyor. Bitcoin Doğru Yatırım Mı? Bitcoin’e yatırım yapılır mı sorusuna cevap vermek gerekirse; günümüz şartlarını, geleceğin yapısını ve Bitcoin’i göz önünde bulundurarak genel bir değerlendirme yaptığımızda Bitcoin yatırım yapılmayı gerçekten hak ediyor. Bitcoin Doğru Yatırım Mı?