DOLAR
19,0785
EURO
20,6204
ALTIN
1.200,60
BIST
4.997,80

Bitcoin Gibi Yükselecek Coinler

Bitcoin Gibi Yükselecek Coinler
14.07.2022 23:59
0

Bitcoin gibi yükselecek coinler başlığı kripto para dünyasıyla ilgili olan herkesin ilgisini çekecek bir konudur. Ancak her ne kadar tüm kripto paraların kayda değer yükselişler göstermesi bu piyasaya yatırım yapan herkesin hayali olsa da Bitcoin gibi yükselecek bir kripto para olması tabiri yanlıştır. Çok ciddi artış gösteren, talepler ve projeleri doğrultusunda 150- 200 katı artış gösteren kripto paralar mevcuttur. Bunların en güzel örneği yakın zamanda orta vadede 4 -5 katı değer kazanan Solana coin olmuştur. Projesinin iddialı olması ve yatırımcısının güvenini kazanmış bir coin olmasıyla birlikte 1 yılı geçkin bir sürede 120-150 katı değer kazanmıştır.

Bunun yanında daha yakın zamanda Ekim ayında ciddi bir artış gösteren Shiba coin ise spekülatif yönlendirmeler sonucu ciddi bir değer artışı göstermiştir. Geçtiğimiz mini boğa döneminde Ağustos ve Eylül ayları içerisinde çok stabil bir duruş sergileyen Shiba coin Ekim ayı içerisinde değerini 7, 8 kat artırarak yatırımcıların gözdesi haline gelmiştir.

Bir Coin Bitcoin Kadar Yükselebilir Mi?

Bitcoin gibi yükselecek coinler tabiri diğer piyasalardan örnek verilerek değerlendirildiğinde, EMTIA borsalarında gümüş veya platinin altın kadar değerli bir hale gelmesi olarak düşünebilir. Döviz borsalarında Türk lirasının dolar ile eşit değere ulaşması ne kadar zor gözüküyorsa diğer kripto paraların da Bitcoin kadar değer kazanması çok gerçekçi bir yaklaşım değildir. İlk paragrafta da belirtildiği gibi bir kripto paranın Bitcoin gibi ilk değerinden yüz binlerce kat artış göstermesi çok zor bir durumdur. Ancak bu, kripto paraların Bitcoin kadar olmasa da yüzlerce kat değer kazanmadığı anlamına gelmemektedir. Kripto para piyasası da diğer piyasalar gibi arz talep doğrultusunda ilerleme kaydeden bir piyasadır. Piyasaya giren para miktarı ne kadar yüksek olursa ve hangi kripto paraya daha fazla yatırım olursa o kripto para daha fazla yükselmektedir.

Ancak şimdiden hatırı sayılır bir yatırım çeken kripto para piyasasının (2.5 Kat Trilyon Dolar) daha ne kadar geniş kitlelere ulaşabileceği bir merak konusudur.

Bir Kripto Para Nasıl Çok Yükselebilir?

Bir kripto paranın uzun vadede yatırımcı çekmesi ve bu yatırımcıyı kendisine bağlayarak yatırımcı çekmeye devam etmesi bu kripto para için en önemli unsurdur. Kripto paraların asıl amacı kendisine balina diye tabir ettiğimiz güçlü ve uzun vadeli taban yatırımcılar bularak güvenilir bir kripto para olma statüsü kazanmaktır. Bunun en büyük yolu ise kripto paraların iddialı, güzel ve daha önce denenmemiş yeni projeler üzerinde durmasıdır. Bitcoin Gibi Yükselecek Coinler

Uzun Vadede Çok Yükselme Potansiyeli Olan Coinler

MINA coin proje bazında ilk ve tek olarak dünyadaki en hafif blok zincir ağına sahip, iddialı bir projedir. Diğer projelere kıyasla kullanıcısı ne kadar artarsa artsın boyutunu sahip tutma özelliğine sahiptir. Diğer kripto paraların ölçeklenmesiyle birlikte sistemlerinin ağırlaşması ve gerekli donanımların artması kaçınılmazdır. Bu da kurucularının sürekli çözümler üretmesi anlamına gelmektedir. MINA coin sisteminde ise sabit bir donanımla sınırsız ölçeklenme sağlanmaktadır.

Bitcoin Gibi Yükselecek Coinler. Kripto paraların diğer insanlar tarafından çokça tercih edilmesinin sebebi merkeziyeti olmayan bir platform olmasıdır. Kripto para madenciliği veya diğer bir tabirle üretimi, gerekli ekipmanlara sahip her birey tarafından yapılabilmektedir. Ancak Bitcoin ve diğer bazı büyük kripto paraların çok fazla büyümesiyle daha komplike bir hal alan Bitcoin madenciliği çok maliyetli bir iş haline gelmiştir. Başka bir deyişle artık bu işi herkes yapamamaktadır. Bu da kripto paraların ister istemez az da olsa merkeziyet unsuru barındırmasına sebep olmaktadır. Örneğin geçtiğimiz dönemde yaşanan Çin krizi ve Bitcoin madenciliğinin kayda değer bir kısmının Çin’de yapılması piyasayı derinden olumsuz etkilemiştir.

Fakat Mina coin kullanıcısı ne kadar artarsa artsın ne kadar işlem yapılırsa yapılsın işlem boyutu, kilobaytları geçmeyen özel bir sistem üzerinde kuruludur. Sınırsız büyüme ve ölçeklenme özelliğine sahip olan Mina coinin tabanında güçlü yatırımcılar olduğu söylenmektedir. Geleceğin Solana coini olarak yorumlanan Mina coinin ciddi yükselişler sergileyeceği herkes tarafından beklenmektedir. Diğer büyük kripto paralara kıyasla daha az ekipmanla güvenli ve sınırsız bir büyüme altyapısına sahip olan Mina coin doğası gereği merkeziyeti olmayan bir projedir.

Bitcoin Gibi Yükselecek Coinler. Mina coinin yanında orta ve uzun vadede yatırımcısının çok beklentisi olan, güzel yükselişler sergileyebilecek yaygın olarak kullanılan bir kripto para cüzdanı olan TWT (Trust Wallet) vardır. Bunun yanında Çin menşeili FLM coin de henüz değerlenmemiş ve ağır seyreden bir coindir. Çin’de yaşanan kripto para krizinden sonra piyasadaki yükselişlere güzel cevaplar veremeyen FLM’nin diğer kripto paralar gibi doğru zamanda 7,8 kat değer kazanması beklenmektedir.

Neden Bir Kripto Para Bitcoin Gibi Yükselemez?

Bitcoin Gibi Yükselecek Coinler. Zaman zaman bazı kripto paraların Bitcoin’den ayrışıp ciddi değerler kazandığına tanıklık etsek de genel itibariyle kripto para piyasası Bitcoin hareketlerine bağlı yönelimler gösteren bir piyasadır. Güncel olarak kripto para piyasasında bulunan 2,5 milyar doların %45’lik kısmını üzerinde bulunduran Bitcoin, zaman zaman bu baskınlık yüzdesini %60, %70, %80′ lere kadar çıkarabildiği görülmektedir. On binlerce kripto paranın bulunduğu bu piyasada, baskınlığı önceki zamanlara kıyasla düşük olmasına rağmen Bitcoin bu paranın %45’ini kendi üzerinde tutmaktadır.

Örneğin şu anda Bitcoin’e en yakın ve değeri 4 bin dolar civarında olan Ethereum’un Bitcoin’in ulaştığı değere ulaşması için 15 kat değer kazanması gerekmektedir. Bu da şu anda üzerinde bulunan 500 milyar dolarlık yatırımının 7-8 kat trilyona ulaşması gerekmektedir. Günümüzde piyasadaki toplam paranın 2,5 kat trilyon olduğu düşünülürse böyle bir ihtimal şu an için söz konusu değildir.