enflasyonemeklilikötvdöviz
DOLAR
13,5701
EURO
15,3499
ALTIN
774,57
BIST
1.810
Güncel Konular
Hangi Coin Yükselecek? Hangi Coin Yükselecek? Yükselmesi beklenen coinler, Bitcoin harici diğer coinler alt coin olarak adlandırılır ve yatırımcılarda bu alt coinlerin ne zaman yükselişe geçeceğini merak etmektedir. 2009 yılında Bitcoin borsada işlem görmesinin ardında hayatımıza giren kripto para piyasası sosyal medya platformlarında da görüldükçe takipçileri hızla büyüdü. Dünyanın en...
01.11.2021
Yurt dışında yerleşik hayata geçmiş kişiler, geçtiğimiz hafta 109,8 Milyon dolarlık Devlet İçi Borçlanma Senedi, 479,6 Milyon Dolarlık Hisse Senedi, 4,7 Milyon Dolarlık ise Şirket Borçlanma Senetleri satın aldı. Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası haftalık Haftalık Menkul Kıymet İstatistiklerini yayınladı. Yayınlanan istatistiklere göre, yurt dışına yerleşik hayata geçmiş ve orada yaşamını...
19.11.2021
Gelecek Vadeden Altcoinler Gelecek Vadeden Altcoinler ; Kripto paralar 4-5 senedir tüm dünyanın gündeminde yer almaktadır. Çok fazla popüler olması da insanların kripto paralara karşı ilgisinin daha da yükselmesine neden olmuştur. Bazı kripto paralar yatırımcılarına kaybettirse de bazıları büyük paralar kazanmalarına neden olmuştur. Fakat kripto para piyasası hiçbir bilgi ve...
28.09.2021
Kısa Vadeli Yatırım Yapılabilecek Kripto Paralar Kısa Vadeli Yatırım Yapılabilecek Kripto Paralar; Kripto paralar son dönemlerde bütün dünya tarafından dikkatle takip edilmektedir. Bu sanal paralar ilk çıktıkları zaman çok fazla popülerlik ve ilgi çekmemişlerdir. Fakat özellikle son 3-4 yıldır oldukça popüler bir konumdadırlar. Kripto paralardan önce yatırım için farklı şeyler...
29.09.2021

Bitcoin Tarihi Süreci

Bitcoin Tarihi Süreci
ada coin

Bitcoin Tarihi Süreci

Bitcoin Tarihi Süreci; Son 12 yılda piyasaya sürülen ve dolar karşısında aldığı güçlü konumu ile dikkatleri üzerine çeken Bitcoin tarihi süreci herkes tarafından merak edilmektedir. Kim tarafından ne zaman nerede ve nasıl ortaya çıktığına dair isimler ve tarihler bilinse de yakın geçmişe kadar kimsenin önemsemediği bu kripto para şu anda dünya tarafından bilinmekte ve takip edilmektedir.

Bitcoin ilk defa 2008 yılında icat edilmiş bir kripto varlıktır. Satoshi Nakamoto lakabını kullanarak Bitcoin’i tanıtan bir kişi mi yoksa bir grup insan mı tam olarak netlik kazanmamıştır. Ancak yıl 2009 olduğunda açık kaynak kodla bir yazılım olarak piyasaya sürülmüştür. 12 Ocak 2009 yılında Nakamoto ve programcı Hal Finney arasında bir transfer gerçekleştirildi. Tarihler 5 Ekim’i gösterdiğinde New liberty Standart adı verilen borsa üzerinden ilk Bitcoin kuru 1 dolar = 1.309,03 BTC olarak yayımlanmıştır. Bu tarihlerde Bitcoin dünyada pek de bilinmiyordu hatta bazı ekonomistlerin dalga olarak gördüğü bir olguydu.

22 Mayıs 2010 yılına geldiğinde Bitcoin tarihinde hala her yıl kutlanılmasına sebep olan bir olay yaşandı. Bitcointalk isimli bir forumda Laszlo Hanyecz adındaki kullanıcı 2 pizza için 10.000 Bitcoin ödemesi yaptı. İlk Bitcoin ödemesi olması ile her yıl bu olay kutlanılmaktadır.

Kripto Para Kazandıran Robot

Temmuz 2010’lu tarihlere doğru Bitcoin piyasasında hareketlenmeler görülmeye başlandı. Hatta ilk Bitcoin piyasası olan Mt. Gox bu dönem kuruldu. Bitcoin tarihi içerisindeki dalgalanmalar ise bundan sonra hızlıca gerçekleşmeye başladı. Bitcoin market değeri 1 milyon dolar miktarını Ağustos 2010 da geçti. Böylelikle 1 BTC =0,5 Dolar olarak hesaplandı. Bitcoin dolar karşısında eşitlemesi ise çok geçmeden oldu. 2011 yılında tarihler 9 Şubat’ı gösterdiğinde 1 BTC=1 dolar oldu.

Bitcoin Ne Zaman Bilinmeye Başlandı

Bitcoin tarihi aslında 2011 yılından sonra yavaş yavaş tüm dünyada tanınmaya başlandı. Dolar ile eşitlenmesinden sonra ekonomist, piyasa yorumcuların rotası hızla yükselen bu kripto paranın özelliklerine çevrildi. Merkeziyetsiz olmaları ile güvence vermeyen bu sanal varlıklar insanlar arasında da konuşulmaya başlandı.

23 Nisan 2011 tarihinde Bitcoin Euro ve İngiliz sterlini ile de satılmaya başlandı. Böylelikle piyasadaki değeri yaklaşık 10 milyon Doları yakaladı. 2011 yılı Bitcoin için gerçekten bir çıkış mücadelesi yılı oldu. 8 Haziran 2011’ de 1BTC= 31,89 Dolar fiyatına ulaştı.

Bitcoin Güçlenmesinin Nedenleri

Bitcoin tarihi içerisinde çok önemli bir gelişmede 2012 yılında yaşandı. 27 Eylül’de Bitcoin vakfı adında bir vakıf kuruldu. Bu vakıf özellikle piyasada insanlara yeniden bir güven oluşmasında etkili oldu. 2012 yılında Bitcoin güçlendirme ve tanıtma çalışmalarına hız verildi. Bunun için 28 Kasım 2012 yılında 1. Blok Bitcoin Ödül Yarışması düzenlendi. Bitcoin blok ödülleri ise 50 BTC’ den 25 BTC’ ye kadar düşürüldü. Takvim 2013’ü gösterdiğinde Bitcoin piyasa değeri 1 milyar Doları buldu. Bu büyük yükseliş ile dünya çapında yeni yeni isimlerin kripto varlık dünyasına girmesine sebep oldu. Nisan 2013 yılında bir Bitcoin fiyatı 100 Dolar gibi rakamları aştı.

Bitcoin ATM’leri Kuruluyor

Bitcoin tarihi çok kısa bir süreyi kapsamaktadır. Ardı ardına gelen yükselişlerle Bitcoin’in ilk ATM’si de 2 Mayıs 2013 tarihinde San Diego/ California Amerika Birleşik Devletleri’nde hizmet vermeye başladı. Ancak bu gelişmeler ardından ne olduğu bilinmeden bir anda 2 Ekim 2013 yılında FBI tarafından Silk Road kapatıldı ve 3.6 Milyar Dolar piyasa değerindeki Bitcoin’e el konuldu. Ancak bunlar Bitcoin’i durdurmaya yetmedi. Ama olumsuz gelişmelerde bu döneme damga vurdu. Bunlardan en kötüsü Şubat 2014 yılında Mt. Gox’un teknik problemler nedeni ile kapanmasıdır. Ay sonuna kadar 744.000 BTC’nin çalındığı gibi bir bildiri ile iflastan korunma başvurusunda bulunuldu. Piyasalar ilk defa tepe taklak olacak şekilde etkilendi. İnsanların güvenleri sarsıldı.

2015 yılında Coinbase adı verilen Amerika Birleşik Devletleri merkezli regülasyona bağlı ilk borsa olarak ilk etapta 25 eyalette işleme başladı. Bu işlem ardından Bitcoin tekrar toparlandı ve Mart 2016 yılında Japonya Bakanlar Kurulu kararınca kripto sanal paraların da gerçek paralar gibi görev yapabileceğini kabul ettiğini açıkladı.

Temmuz 2016 yılına geldiğimizde 2. Kez Bitcoin blok ödülü yarışması yapıldı. Bitcoin blok ödülü 25 BTC’ den 12, 5 BTC’ ye kadar düşürüldü. Kasım 2016 yılında ise BTC’lerin ATM sayısı son 18 ayda 2 katına kadar çıktı ve piyasa değeri 771’e ulaştı.

Bitcoin tarihi bir önemli gelişmede 1 Nisan 2017 yılında yaşandı. Japonlar Bitcoin’i resmi ödeme yöntemi olarak kabul ettiğini ilan etti. 2017 yılı Bitcoin için yeniden yükseldiği gelişmeler ardı ardına yaşandı. Bunlar arasında Temmuz 2017’de Bitcoin blok zinciri çatallandı ve adı Bitcoin Cash isimli yeni bir kripto para daha ortaya çıkardı. Bu gelişmeler ardında Çin ve Amerika merkezli JP Morgan Bitcoin’i dolandırıcılık olarak kabul ettikleri tarzında açıklamalar yapıldı. Bunun hemen ardından Çin dijital yani kripto para alım ve satım platformlarını ülkesinde kapatacağını duyurdu. Olumsuz gelişmeler arasında Bitcoin yeniden güçlendirecek adımlar da geldi. CME Group, Ekim 2017 yılında vadeli işlemlere açılacağı duyurularını ilan etti. 2017 Kasım itibari ile Bitcoin tarihi piyasa değeri 10.000 Dolar’ı geçti. Aralık ayında Chicago borsasında Bitcoin vadeli işlemleri yapılmaya başlandı. Aralık 2017 gözler Bitcoin’in yükselmesine çevrildi. O günkü değeri 20.089 Dolara kadar geldi. Ocak 2018 de Bitcoin üretim sayısı o kadar arttı ki toplam 16.800.000 adet oldu. %80 Bitcoin üretildiği artık kabul edildi.

Bitcoin ve En Yakın Tarih

Bitcoin tarihi, yükselişleri ile ilerlerken Facebook sosyal medya platformu tarafından kripto para reklamları yasaklandığı açıklandı. Bu gelişmelerinde ardından Mart 2018’de ABD tarafından da bir açıklama geldi. Borsalar ve Menkul Kıymetler Komisyonu tarafından dijital para alım satım platformlarına kayıt olma zorunluluğu da getirdiğini duyurdu. 2018 yılında Bitcoin büyük sosyal medya platformlarından tek tek reklamların yasaklanacağı haberleri ile karşı karşıya kaldı. Google, Twitter bu şirketler arasındadır. 2 Mayıs da Goldman Sachs, Bitcoin yatırım operasyonu açacaklarını da duyurdular. 2019 yılına gelindiğinde ise Bitcoin sessiz ilerleyişine devam etti. 11 Mayıs 2020 3. Kez Bitcoin Blok Ödülü yarışması yapıldı bu yarışmada ödül oranı 12.5 BTC’ den 6.25 BTC’ ye düşürüldü. 2020 Wuhan kentinden başlayan Corona salgını etkisi altında olunca bu durumdan en çok yararlanan kripto varlıklar oldu. 2020 yılında Amerikan ödeme şirketi Paypal da kullanıcılarına Bitcoin ve diğer altcoinleri alım satım hizmeti yapacağını açıkladı. Aralık ayında Bitcoin piyasa değerini daha da yükseltti. 31 Aralık 2020 Bitcoin fiyatı 219,099 TL oldu. Dolar karşısındaki yükselişi 58.764,40 Dolar oldu.