DOLAR
20,3952
EURO
21,9983
ALTIN
1.284,38
BIST
4.959,11

Bitcoinde Son Durum

Bitcoinde Son Durum
11.05.2023 09:35
0

Bitcoinde Son Durum

Merkezi bir otoriteye, düzenleyici bir kuruma ya da aracı bir kuruma bağlı olmayan son birkaç yıldır yapmış olduğu çıkışlar ile yatırımcıların dilinden düşmeyen yeni dijital varlık Bitcoin ne yazık ki 2021 Aralık ayından beri yatırımcısını üzmeye devam etmektedir.

Geçtiğimiz yıl korona virüs etkisi, Rusya-Ukrayna savaşı, Amerika’daki resesyon endişeleri, artan enflasyon, FED kararları, enerji fiyatlarındaki artış derken bir yandan da merkeziyetsiz oluşu nedeni ile çöken kripto borsaları, yatırımcıların hala terste kaldığı birçok coin projesi ve son olarak Amerika’da çöken bankalar Bitcoin üzerinde ne yazık ki kalıcı bir etki bıraktı. Yıl içerisinde 16.000 Dolara kadar düşen Bitcoin son birkaç aydır ise toparlama sinyalleri vermeye başladı. Yatırımcısının büyük bir merakla beklediği Bitcoinde son durum sizler için bu yazımızda ele almaya çalıştık.

Bitcoin ve Son Gelişmeler

Bitcoin, çıktığı günden bu yana birçok kesim tarafından olumsuz eleştirilere mazur kaldı. Şişirilen bir balon olduğunu söyleyen birçok uzmana göre çoktan patlaması gerekirken yaşadığı engellemelere, olumsuz durumlara inat hala birçok para biriminden daha güçlü bir şekilde piyasada varlığını sürdürmeye devam etmektedir.

2020 yılından sonra yapmış olduğu zirveler ile adından söz ettirmeyi başaran BTC son zamanlardaki çıkışları ve güçlü toparlanma sinyalleri ile gözleri bir kez daha üstüne çekmeyi başardı. En büyük kripto para birimi BTC, son bir hafta içerisinde %5 değer kazandı ve yatırımcılarını hafta sonunda daha fazla kazanç toplayabilmesine de sinyalleri yakmış gibi görünüyor.

BTC Neden Arttı? Artış Devam Eder mi?

Geçtiğimiz hafta 31.000 dolar seviyelerini test eden BTC, piyasa duyarlılığı değiştikçe ve volatilite yüksek kaldıkça Bitcoin fiyat tahminleri ve Bitcoinde son durum neler olacak diye merak eden yatırımcı sayısı da fazlalaştı.

Bu hafta uzman kripto yatırımcıları tarafından yapılan fiyat tahminlerine göre BTC son rallisinde bulunan faktörlere benzer tepkiler veren bir grafik çizmektedir. Anlık hareketler ile yatırımcısını güldüren Bitcoin fiyatının bu hafta ABD tarafından gelecek FED kararı ve bazı dava gelişmeleri ile daha da rahatlayacağı ön görülmektedir. Eğer FED faiz kararını sabit tutar ya da faiz artırımı yerine indirime giderse BTC fiyatının daha da artacağı uzmanlarca söylenmektedir.

Özellikle sosyal medya platformları üzerinden grafikler ile açıklama yapmaya çalışan kripto para uzmanları, BTC Mayıs ayında kullanıcıları için sürpriz gelişmelere açık olduğunu söylemektedir.

Yapılan son yorumlara göre bir değerlendirme yapmamız gerekirse Bitcoinde son durum yeşil mumların önümüzdeki günlerde de artacağı yönünde gibi gözükmektedir. Ancak henüz bunun için kesinlik kazandığı BTC grafiğinde görülmemektedir.

Bitcoin Neden Yükseliyor?

Bitcoin, Nisan ayında özellikle son haftalarda %5lik bir artış gösterdi. Piyasa katılımcıları bu sürenin sona ermesinin kripto para biriminin devam eden yükseliş ivmesi üstünde potansiyel etkilerini yakından takip ederek fiyat tahminin ne yönde olacağını tahmin etmeye çalışmaktadır. Kripto yatırımcılarının riski yönetmek ve potansiyel fiyat hareketlerinden faydalanmak için pozisyonları yakından takip etmesinden CME Bitcoin seçeneklerinin süresinin dolması da BTC fiyatı üzerindeki alım-satım faaliyetlerini arttıracağa benzemektedir.

Uzmanlara göre yatırımcıların bu hafta kar elde etmek için yükselişleri değerlendirmesi önemlidir. Çünkü her ne kadar BTC fiyatında yükseliş öngörüsü olsa da piyasadaki manipülasyon ve FUD haberleri de eksik olmamaktadır. Yazının yazıldığı anda BTC fiyatı 29.500 seviyesinde işlem görmektedir. Gün içerisinde 27.000 dolar seviyelerine kadar gidip gelen BTC fiyatının daha yukarılara gitmesi için FED kararını bekleyeceği düşünülmektedir.

Yukarıda yazılı olan bilgiler yatırım tavsiyesi değildir. Bitcoinde son durum öğrenerek yatırımlarınızı kendi kararlarınız ile yapmanız olası durumlara karşı sorumluluk sahibi olmanız açısından faydalı olacaktır.