DOLAR
19,0842
EURO
20,6162
ALTIN
1.199,26
BIST
4.997,80

Borsada En Çok Kazandıran Hisseler

Borsada En Çok Kazandıran Hisseler
29.01.2023 22:00
0

2022 Borsada en çok kazandıran hisseler hangileri bu konuya açıklık getirmek için borsa nedir ne değildir açıklamak gerekir. Borsa tüm dünyada yatırımcıların bir araya geldiği, hisse alım satım işlemlerinin güvenli bir şekilde ve objektif kriterlere uygun olarak yapıldığı bir aracı kurumdur. Türkiye’de bu işlemleri yapan borsa kurumu Borsa İstanbul olarak tek yetkili kurum olma özelliği taşır. 2022 yılında borsa tüm hisse senetleri baz alındığında yüzde 196,57 ile oldukça iyi bir getiri elde etmiştir.

Borsa İstanbul yatırımcıları 2022 yılında elde edilen bu başarıdan oldukça memnun kalmıştır. Yatırımcısına tüm hisse senetlerinde kar sağlamayı başaran borsa bazı hisse senetlerinde çok iyi kar seviyeleri yakalamıştır.

En Fazla Kazandıran Sektörler

Borsa İstanbul’da 2022 Borsada en çok kazandıran hisseler denildiğinde akla ilk gelen inşaat sektöründe faaliyet gösteren makine imalatı yapan imaş makine hisse senetleri oldu. Bu hisse senesi 2022 yılında yılbaşından itibaren yüzde 1354.55 yükseliş göstermiştir. Bu hisse senedine yatırım yapan yatırımcılar yılın en fazla kazananı da oldu.

Genel olarak elektrik sektörü hisseleri iyi getiriler sağladı. Bunun yanında holding ve yatırım sektörü hisse senetleri üst sıralarda yer aldı. En çok kazandıran hisseler içerisinde orman, kağıt ve basım sektöründe olan şirketler de bu konuda şanslı şirketler arasında yer aldı. Ayrıca tekstil, makine ve metal eşya, petrol, deri ve tekstil, gayri yatırım ortaklığı, taş ve toprak yatırımcısı gibi sektörlere ait şirketler de üst sıralarda yer almayı bildi.

En fazla Kazandıran Şirketler

2022 Borsada en çok kazandıran hisseler içinde yüzde 1000 oranında kazandıran hisse senetleri mevcut. Bu hisse senetleri göstermiş oldukları performansı yatırımcılarının ilgilerine borçludurlar. Arz talep dengesine göre artan bu hisse senetleri yatırımcıları için iyi bir yatırım aracı oldu. En fazla kazandıran bu şirketlerin ilk 5 şirketi inceleyecek olursak;

  1. En tepede imaş makine sanayi hisse senedi olan ve Borsa İstanbul’da IMASM olarak simgelenen şirket oldu. Bu şirket yüzde 1354.55 getirisi ile zirvede kaldı.
  2. Girişim Elektrik Sanayi hisse senetleri yüzde 1292,40 getirisi ile en çok performansı olan hisse senedi olarak göze çarptı. Firma olarak elektrik üretimi, iletimi, dağıtımı ve kontrolü hizmetlerini yapan geniş bir alanda çalışma yapıyor.
  3. Atlantis yatırım ortaklığı 2022 yılını yüzde 1231,06 artışla kapattı. Şirket, borsa ve borsa dışı işlemlerde sermaye piyasası işlemlerine yatırım ve portföy yönetimi yapıyor. Kıymetli metaller ile altın konusunda bir uzmanlığı mevcuttur.
  4. 2022 Borsada en çok kazandıran hisseler içinde yüzde 1188,17 kazanç getiren cosmos yatırım holding dikkat çeker. Bu hisse senedine yatırım yapan yatırımcı yüzde 1000 üzeri bir kazanç elde etmiştir.
  5. Yeni nesil bir teknoloji şirketi olarak kendisine tanımlayan ve ana faaliyet konusu enerji olan Kontrolmatik teknoloji petrol, doğalgaz, demir çelik, kimya gibi endüstriyel firmalara, yazılım, santral kurulumu, haberleşme ve teknolojik bir takım tesisler kuran anahtar teslim çözümler üreten bir firmadır. Firmanın 2022 yılı getirisi yüzde 1182,82 oldu.

Para Yatıran Herkes Kazandı mı?

Borsaya para yatıran tüm yatırımcılar para kazanır mı? bu soruya evet demek mümkün değildir. Nitekim 2022 yılında dünyanın en iyi kazandıran borsalarından birisi olan Borsa İstanbul tüm hisselerde kazanç sağlamadı. Bazı hisseler değer kaybetti ve yatırımcısına kaybettirdi.

2022 Borsada en çok kazandıran hisseler incelendiğinde inşaat, elektrik ve yatırım holding firmalarının öne çıktığı görülür. Borsada seçilen hisse senetlerinin temsil edildiği şirketlerin faaliyet alanları, yaptıkları iş ve ürettikleri ürünler önemlidir. Şirketin mali yapısı ve ülke ekonomisi de bu kazançlarda önemli rol oynar.