DOLAR
19,0842
EURO
20,6018
ALTIN
1.200,78
BIST
4.997,80

Borsada Kazandıran ve Kaybettiren Hisseler

Borsada Kazandıran ve Kaybettiren Hisseler
17.07.2022 17:42
0

Borsa’da Yılın İlk Yarısında En Çok Kazandıranlar ve Kaybettirenler Belli Oldu! Borsa İstanbul (BİST) Yatırımcılarına Kritik Uyarılar Yapıldı!

Borsa’da Yılın İlk Yarısında En Çok Kazandıranlar. Yüksek enflasyon karşısında yatırımlarını korumak isteyenlerin borsaya ilgisi artıyor. Borsada ise turizm beklentileri karşılamadı! BIST 100 endeksinde kritik hareket görüldü! İşte detaylar…

Türkiye’de ve dünyada enflasyon nedeniyle birçok piyasada kritik seviyeler görülmeye başladı. Yerli yatırımcıların birikimlerini korumak ve yüksek enflasyondan en az şekilde etkilenmek için 2022 yılının ilk yarısında borsaya yoğun ilgi duydukları görüldü. İlk yarıda ise en çok kazandıran ve hayal kırıklığı yaratan sektörler belli oldu. Yatırımcıların ikinci yarı yıl için izleyeceği stratejilerde ise değişiklikler görülmeye başladığı ifade ediliyor. Birikimlerini güvenli araçlar ile değerlendirmek isteyen yatırımcıların, altında görülen düşüş sonrasında farklı alternatifler araması da borsaya yönelimin devam edebileceği izlenimini ortaya koydu.

Borsa’da Yılın İlk Yarısında En Çok Kazandıranlar

Borsada Turizm Beklentileri Karşılamadı!

Borsa İstanbul (BIST) 100 endeksi, özellikle son dönemde küresel pay piyasalarında takip edilen sert düşüşler nedeniyle kazançlarını nispeten geri verse de 2022 yılının ilk yarısında yatırımcısına sadece yüzde 29,48 oranında bir getiri sağladığı aktarıldı. Sektör endeksleri bazında yapılan incelemelerde ise son derece şaşırtıcı sonuçlar alındığı görülüyor. Sektör endeksleri bazında incelendiğinde en fazla kazanç ulaştırma alanında görüldü. Asıl şaşırtıcı sonuç ise yatırımcıların turizmden beklenen faydayı görememeleri olduğu ifade ediliyor.

En Çok Kaybettiren Sektör Turizm Oldu!

Borsa İstanbul (BIST) 100 endeksi kapsamında, sektör endekslerine göre yatırımcılara yılın ilk yarısında en fazla kayıp yaşatan sektörün turizm olduğu aktarıldı. Yüzde 16,06 ile turizm endeksi en çok kaybettiren sektör olarak değerlendirildi. Beklentilerin altında kalmasının ardından borsada yatırımcıların farklı sektörlerde şansını denemek için yeni stratejiler deneyeceğine yönelik beklentiler oluşmuş durumda. Takip eden ikinci yarı yılda ise borsada nasıl bir seyir izleneceği yakından takip edilecek.

Borsada En Çok Kazandıran Sektör!

Borsa’da Yılın İlk Yarısında En Çok Kazandıranlar, Sektör bazında yapılan incelemede en çok kaybettiren turizm olurken, en fazla kazanç gösteren sektör ise ulaştırma oldu. Sektör endeksleri bazında ulaştırma sektörünün yüzde 116,77 ile ilk sırada yer aldığı görüldü. Ulaştırmanın hemen ardından yüzde 60,06 ile elektrik ikinci sırada ve yüzde 49,97 ile gayrimenkul yatırım ortaklığı ise üçüncü sırada yer aldığı görüldü. İlk yatının verilerine göre bankacılık endeksi ise yüzde 21,72 ve holding endeksi ise yüzde 40,22 seviyelerine kadar yükseldiği görüldü. Takip edecek yeni dönemde nasıl bir yön izleneceği ise yakından takip edilecek.

borsada kazandiran hisseler

Dolar Bazında Ciddi Kayıp Oluştu!

2022 yılının ilk yarısında merkez bankalarının küresel düzeyde etkisi olan faiz artırma kararlarını almaları ve Rusya – Ukrayna savaşı ile gelen süreçte yaşanan birçok sorun pay piyasalarında da etkisini gösterdi. Satışların artmasına neden olan bu gelişmeler sonrasında, BIST 100 endeksi kapsamında yabancı yatırımcıların çıkışının artmaya başladığı görüldü. Yüksek enflasyon karşısında birikimlerini korumak isteyen yerli yatırımcıların etkisiyle ilk yarıda yüzde 29,48’e yükseldiği görüldü.

Yıl boyunca TL bazında rekorlar kırılırken, aynı 6 ay için yüzde 2,5 kayıp dolar tarafında görüldü. 144,19 dolar seviyesine kadar gerileme görüldü. Dolar bazlı değeri 2021 yılı başından ise 198 dolar seviyelerinde görülüyordu.

Yatırımcılara En Çok Gram Altın Kazandırdı!

Borsa’da Yılın İlk Yarısında En Çok Kazandıranlar, Kurban Bayramı kapsamında gelen tatil piyasalar sadece iki işlem günü açık kaldı. Bu hafta yatırımcıların ilgisinin ise en çok altında olduğu görüldü. Gram altın yüzde 2,82 kazanç ile dikkat çekmişti. BIST 100 endeksi ise haftalık bazda ortalama yüze 2,12 seviyesinde yaşadığı değer kaybı ile dikkat çekti.