Güncel Konular
Borsada En Çok Kazandıran Hisseler Borsa’ da yapacağınız alım ve satım işlemlerinden önce hangi hisse senedinin kazancının ne kadar olduğu, nasıl bir yükseliş ve düşüş gerçekleştirdiği ile sizlere bir liste sunulur. Örneğin, hızla yükselip daha sonra aniden düşen hisse senetlerinden uzak durmalısınız. Genellikle sabit bir şekilde artan ya da artış...
09.01.2022
Coin Tavsiye Tüm dünyada etkisi durdurulamayan kripto paralar yavaş yavaş devletlerinde resmi adımlar atması ile daha güvenli borsalar haline geldi. Kripto para dünyasına hala güvenmeyen kişilerde böylelikle bu piyasalara dâhil olmaya başladı. Eğer sizde bugüne kadar kripto borsalara girmedeyseniz yakın zamanda girmeyi düşünüyorsanız ya da yaptığınız yatırımları daha güvenli bir...
04.01.2022
Kripto Para Projeleri Kripto varlıklar dünyasında yenilikler ve özellikler ardı ardına açılanıyor. 2021 yılı biterken açıklanan projeler ile yatırımcıları kendilerine çeken kripto varlıklar yatırımcılarını şahlandıran mevcut projeler hangisidir hep birlikte bakalım. Kripto para projeleri ile diğerlerinden farklı olan altcoinler hangileridir. Kripto varlıklar arasında en çok gözde projelerin yer aldığı proje...
24.12.2021
Yükselecek Coinler Yükselecek Coinler; Kripto para birimleri; tamamen dijital olup, şifrelenmiş, nakit paraya alternatif olarak tasarlanmış sanal para birimidir. Geleceğin para birimi olarak tahminde bulunanlarda vardır. Kripto paraların, merkezi bankacılık ve elektronik para sistemlerinden farkı bir merkeze bağlı olmamasıdır. İşlem veri tabanı, dağıtık muhasebe defteri (LEDGER) olarak işleyen Blockchain sanal...
17.12.2021

Borsada Yatırımcı Sayısı Rekor Kırdı!

Borsada Yatırımcı Sayısı Rekor Kırdı!
Kripto Para Kazandıran Robot
03.04.2021
0
A+
A-

Merkezi Kayıt Kuruluşu tarafından paylaşılan verilere göre, mart ayında borsada yerli yatırımcı sayısı 2,2 milyonu aşarak rekor kırdı.

Borsada yatırımcı sayısı rekor kırdı. Merkezi Kayıt Kuruluşu’nun verilerine göre, borsada yerli yatırımcı sayısı mart ayında 2,2 milyonun üzerine geçerek rekor kırdı. 2020 yılı süresince borsada yerli yatırımcı sayısı hızla artarken 2021 yılının ocak ayında 2 milyon eşiğini geçmişti.

MKK tarafından açıklanan verilere göre, mart ayında borsada yerli yatırımcı 2 milyon 236 bin 892 olarak kayıtlara geçti. Böylece yatırımcı sayısında bir önceki aya kıyasla yüzde 5 artış yaşandı. Yılbaşından bu yana yerli yatırımcılar arasında 259 bin 916 kişinin katıldığı kayıtlara geçti.

Mart ayı rakamlarında BIST 100 yatırımcılarının sayısının yaklaşık 1,6 milyon seviyesine yükselirken, BIST 30 yatırımcılarının ise 1,2 milyon seviyesinde olduğu görüldü.

Yatırımcıların önemli bir kısmının da portföyünün 10 bin liranın altında oluştuğu izlendi. MKK’nın açıkladığı verilere göre, yatırımcıların yüzde 54,4’ünün hesabı 10 bin lira seviyesinin altında gerçekleşti. Hesabı 1 milyon ve üzerinde olan yatırımcıların ağırlığı ise yüzde 1,3 düzeyinde.

Garanti Yatırım verilere ilişkin notunda şu ifadelere yer verdi: 

Hatırlanacağı üzere Şubat ayı verisinde 2020 yılından bu yana ilk kez aylık bazda düşüş görmüş, söz konusu düşüşü halka arzlar sonrası normalleşme olarak yorumlamıştık : “Ocak ayında halka arz etkisiyle görülen yeni hesap açılışlarının ardından, yatırımcıların halka arzda aldıkları hisseleri satmaları sonrasında yeni hisse pozisyonu açmamaları ve bu şekilde bakiyeli hesaplarda görülen düşüşün, Şubat ayında yeni açılan bakiyeli hesap sayısından fazla olması yatırımcı sayısında azalma görmemize neden oldu.

Kripto Para Kazandıran Robot