Güncel Konular
Borsada En Çok Kazandıran Hisseler Borsa’ da yapacağınız alım ve satım işlemlerinden önce hangi hisse senedinin kazancının ne kadar olduğu, nasıl bir yükseliş ve düşüş gerçekleştirdiği ile sizlere bir liste sunulur. Örneğin, hızla yükselip daha sonra aniden düşen hisse senetlerinden uzak durmalısınız. Genellikle sabit bir şekilde artan ya da artış...
09.01.2022
Coin Tavsiye Tüm dünyada etkisi durdurulamayan kripto paralar yavaş yavaş devletlerinde resmi adımlar atması ile daha güvenli borsalar haline geldi. Kripto para dünyasına hala güvenmeyen kişilerde böylelikle bu piyasalara dâhil olmaya başladı. Eğer sizde bugüne kadar kripto borsalara girmedeyseniz yakın zamanda girmeyi düşünüyorsanız ya da yaptığınız yatırımları daha güvenli bir...
04.01.2022
Kripto Para Projeleri Kripto varlıklar dünyasında yenilikler ve özellikler ardı ardına açılanıyor. 2021 yılı biterken açıklanan projeler ile yatırımcıları kendilerine çeken kripto varlıklar yatırımcılarını şahlandıran mevcut projeler hangisidir hep birlikte bakalım. Kripto para projeleri ile diğerlerinden farklı olan altcoinler hangileridir. Kripto varlıklar arasında en çok gözde projelerin yer aldığı proje...
24.12.2021
Yükselecek Coinler Yükselecek Coinler; Kripto para birimleri; tamamen dijital olup, şifrelenmiş, nakit paraya alternatif olarak tasarlanmış sanal para birimidir. Geleceğin para birimi olarak tahminde bulunanlarda vardır. Kripto paraların, merkezi bankacılık ve elektronik para sistemlerinden farkı bir merkeze bağlı olmamasıdır. İşlem veri tabanı, dağıtık muhasebe defteri (LEDGER) olarak işleyen Blockchain sanal...
17.12.2021

Bu Hafta Yaşanan 7 Önemli Gelişme

Bu Hafta Yaşanan 7 Önemli Gelişme
Kripto Para Kazandıran Robot

Bu hafta Bitcoin rekoru, gram altının 400 TL’nin altını görmesi, dolar/TL tahminleri gibi pek çok gelişme yaşandı.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Başkanı Naci Ağbal’ın görevindeki 100. günü, Bitcoin rekoru, gram altının kritik seviyenin altını görmesi, Bitcoin rekoru, dolar/TL tahminleri gibi pek çok gelişme yaşandı. İşte bu hafta yaşanan 7 önemli gelişme..

1- TCMB Başkanı Naci Ağbal’ın Görevdeki 100. Günü

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nda geçtiğimiz yılın son aylarında görev değişikliği yaşandı. Naci Ağbal’ın TCMB Başkanı olarak görece başlaması, para politikasında makas değişimi beklentisini de beraberinde getirmişti. Ağbal’ın görevdeki 100. günü tamamlanırken bu süreçte söz konusu beklentilerin gerçekleştiği görüldü.

Naci Ağbal’ın görevdeki ilk 100 gününde politika çerçevesini değerlendiren 12 yerli ve yabancı uzmanın ortak görüşü, TCMB başkanının 5 üzerinden 3 ile şahin olduğu yönünde. Finansal piyasalarda “şahin” terimi sıkı para politikası izleyen ve faizleri yüksek tutan merkez bankası başkanları için kullanılırken, “güvercin” terimi ise parasal genişleme politikası uygulayan ve faizleri düşük tutmak isteyen merkez bankası başkanları için sıkça kullanılıyor.

2- Gram Altın 400 TL’nin Altını Gördü

ABD’de yükselen Hazine tahvili faizleri ve küresel piyasalarda güç kazanan doların etkisiyle birlikte değer kaybeden altın, keskin bir düşüş yaşayarak 2021’in en dip seviyesini gördü. Bu gelişmelerde birlikte gram altın da 400 TL’nin altına geriledi. Gram altın son olarak 20 Temmuz 2020 tarihinde 400 TL’nin altında alıcı bulmuştu. Küresel piyasalarda ons altında görülen yükseliş ve buna aynı dönemde Türk Lirası’nın dolar karşısında değer kaybetmesiyle birlikte 6 Kasım 2020’de 540 TL’nin üzerini görerek rekor seviyelere ulaşmıştı.

3- Yabancı Kurumların Dolar/TL Tahmini

Avrupa’nın en büyük ikinci bankası olarak bilinen Commerzbank, dolar/TL için yıl sonu tahminini 8,25 seviyesinden 8’e çekerek yeniden düzenledi. Banka, dolar kurunun 2021 yılının ilk yarısını 7-7,25 seviyesinde tamamlamasını bekliyor.

Commerzbank Gelişen Piyasalar Kıdemli Ekonomisti Tatha Ghose, küresel piyasaların şeffaflığı ödüllendirdiğini ifade ederek, orta vadedeki temel senaryolarının enflasyon bir miktar azaldıktan sonra faizlerin yüzde 15 seviyesine döneceği yönünde olduğunu söyledi.

TCMB, şubatta da faizde değişikliğe gitmezken, Morgan Stanley yakın vadede 100 baz puanlık faiz artışı kararı alınacağını öngördü.

Aralarında Georgi Deyanov ve Jaiparan S. Khurana’nın olduğu Morgan Stanley analistleri tarafından hazırlanan raporda, dolar/TL’nin yeni bir faiz artırımı beklentisiyle 6,80 civarına gerileyebileceği yönünde düşünceler yer aldı.

Societe Generale tarafından yayımlanan yeni araştırma raporuna göre, dolar/TL için 2021 yıl sonu beklentileri 6,20 olarak revize edilirken, dolar/TL’de kısa pozisyon kapanış hedefleri 6,45 olarak yeniden düzenlendi.

Raporda politika faizinin yılın ilk yarısında değiştirilmeyeceğini düşündüklerini belirten, Societe Generale Gelişen Piyasalar Strateji Direktörü Phoenix Kalen, daha sonra ise üçüncü çeyrek ve son çeyrekte 100’er baz puanlık iki indirim beklediklerini kaydetti.

4- İlaca Yüzde 20 Fiyat Artışı

“Beşeri Tıbbi Ürünlerin Fiyatlandırılmasına Dair Kararda Değişiklik Yapılması Hakkında Karar” Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Bu karar kapsamında ilaca yüzde 20 zam geldi.

Cumhurbaşkanı kararı ile eklenen maddede, “Beşeri tıbbi ürünlerin fiyatlandırılmasında kullanılacak TL cinsinden 1 Euro değeri, 2021 yılı için bir önceki dönemde uygulanan 1 Euro değerinin yüzde 20 fazlasını geçemez. Bu kararın yayımı tarihinde Fiyat Değerlendirme Komisyonu toplanır ve Euro değerini ilan eder” ifadeleri yer aldı.

5- Dolar/TL 7 Seviyesinin Altında

Haftanın ilk işlem gününde aşağı yönlü harekete başlayan dolar/TL kuru, yüzde 1 oranında gerileme kaydederek 6 ay sonra 7 seviyesinin altını gördü. Yeni haftanın başında gelişen ülke kurlarının hemen hemen hepsi dolara karşı pozitif bir performans gösterdi. Bloomberg Dolar Endeksi de yeni haftaya kayıpla bşladı. Dolar/TL en son 5 Ağustos 2020 tarihinde 7’nin altında işlem görmüştü.

6- Bitcoin Rekor Tazeledi

Popüler kripto para birimi Bitcoin, Salı günü 50 bin dolar seviyesinin üzerini test etmesinin ardından Çarşamba günü yüzde 5’ten fazla değer kazanarak 51 bin dolar, daha sonra ise 52 bin doların üzerini görmüştü. Bitcoin, dijitale yön veren ünlü milyarder Elon Musk’ın Twitter paylaşımlarıyla birlikte haftayı 55 bin doların üzerinde tamamladı.

7- Borsada Sanayi Hakimiyeti

Borsa İstanbul’da BIST 100 endeksinde gerçekleşen toparlanma sanayi hisseleri öncülüğünde gerçekleşti. Böylece sanayi endeksinin, Borsa İstanbul’daki ağırlığı da tarihinin en yüksek seviyelerine ulaştı.

Sanayi endeksinin borsadaki ağırlığını artırmasında sektördeki şirketlerin piyasa değerlerinde görülen rekor seviyeler etkili oldu. Ford Otosan 64,3 milyar TL piyasa değeri açıklayarak, Koç Holding’den 13 milyar TL daha yüksek bir seviyeye yerleşti. Mevcut piyasa değeri ile Ford Otosan 2018’e göre piyasa değerini 4’e katladı.

Kripto Para Kazandıran Robot