Güncel Konular
Borsada En Çok Kazandıran Hisseler Borsa’ da yapacağınız alım ve satım işlemlerinden önce hangi hisse senedinin kazancının ne kadar olduğu, nasıl bir yükseliş ve düşüş gerçekleştirdiği ile sizlere bir liste sunulur. Örneğin, hızla yükselip daha sonra aniden düşen hisse senetlerinden uzak durmalısınız. Genellikle sabit bir şekilde artan ya da artış...
09.01.2022
Coin Tavsiye Tüm dünyada etkisi durdurulamayan kripto paralar yavaş yavaş devletlerinde resmi adımlar atması ile daha güvenli borsalar haline geldi. Kripto para dünyasına hala güvenmeyen kişilerde böylelikle bu piyasalara dâhil olmaya başladı. Eğer sizde bugüne kadar kripto borsalara girmedeyseniz yakın zamanda girmeyi düşünüyorsanız ya da yaptığınız yatırımları daha güvenli bir...
04.01.2022
Kripto Para Projeleri Kripto varlıklar dünyasında yenilikler ve özellikler ardı ardına açılanıyor. 2021 yılı biterken açıklanan projeler ile yatırımcıları kendilerine çeken kripto varlıklar yatırımcılarını şahlandıran mevcut projeler hangisidir hep birlikte bakalım. Kripto para projeleri ile diğerlerinden farklı olan altcoinler hangileridir. Kripto varlıklar arasında en çok gözde projelerin yer aldığı proje...
24.12.2021
Yükselecek Coinler Yükselecek Coinler; Kripto para birimleri; tamamen dijital olup, şifrelenmiş, nakit paraya alternatif olarak tasarlanmış sanal para birimidir. Geleceğin para birimi olarak tahminde bulunanlarda vardır. Kripto paraların, merkezi bankacılık ve elektronik para sistemlerinden farkı bir merkeze bağlı olmamasıdır. İşlem veri tabanı, dağıtık muhasebe defteri (LEDGER) olarak işleyen Blockchain sanal...
17.12.2021

Çin Bitcoin Madencileri Kısıtlama ile Bir Anda Ortadan Kayboldu

Çin Bitcoin Madencileri Kısıtlama ile Bir Anda Ortadan Kayboldu
Kripto Para Kazandıran Robot

Cambridge Alternatif Finans Merkezi (CCAF) yaptığı araştırmayı basın ile paylaştı. Bulgulara göre, Çin’in küresel bitcoin madencileri payının 2019’dan beri düşüşte olduğu ortaya çıktı.

Madencilik Yüzde 75’ten Yüzde 46’ya Düştü

Ünlü televizyon BBC tarafından yayınlanan bir makalede Çin hükümetinin baskıları sonucunda 2019 yılında yüzde 75 olan Bitcoin madencilik gücü zamanla düşüş yaşadı. Özellikle Nisan ayında yüzde 46’ya kadar gerileyen bu oran dikkat çekti. Çeşitli Çin eyaletlerinden yapılan son hamleler artık bu rakamı çok daha küçük hale getirecek.

Yeni bitcoinler oluşturmak için önemli miktarda enerji tüketilir, bu da büyük miktarlarda elektrikle beslenen bilgi işlem gücü biçiminde gelir. CCAF Bitcoin Elektrik Tüketim Endeksi, bitcoin madenciliği elektrik tüketimini Kolombiya tarafından yıllık olarak kullanılana neredeyse eşit hale getiriyor.

CCAF’den elde edilen veriler, Çin’deki bitcoin madenciliğinin Haziran ayındaki son ağır baskıdan çok önce düşüşte olduğunu vurguluyor. Bu baskı, yetkililerin bankalara ve ödeme platformlarına kripto para birimi işlemlerini desteklemeyi bırakmalarını emretmesi şeklinde geldi.

Bu ferman yürürlüğe girdikten sonra, zaten azalan bitcoin madencileri gücünün “bir gecede ortadan kaybolmasına, madencilerin ve ekipmanlarının hareket halinde olduğunu düşündürmesine” yol açtı.

Görünüşe göre bu madenciler oldukça hareketli. “50 fitlik blok zincirinin saldırısı” kitabının yazarı David Gerard’a göre:

“Madenciler, nakliye konteynırlarını madencilik teçhizatlarıyla paketliyor, böylece aslında bunlar mobil bilgisayar veri merkezleri oluyor ve şimdi bunları Çin‘den göndermeye çalışıyorlar”.

Bitcoin madenciliğinde neredeyse 6 kat artış görülen BBC makalesinin vurguladığı yerlerden biri Kazakistan. Ancak burada madenciliğin enerji kaynağı ağırlıklı olarak kömür, açıkçası çok kirli bir enerji kaynağı.

Kazakistan şu anda en çok bitcoin madenciliği yapan ülkeler listesinde, bitcoin madenciliği gücündeki payını önemli ölçüde %16,8’e çıkaran ABD’nin arkasında üçüncü sırada yer alıyor.

Celsius Network kısa süre önce Kuzey Amerika’da bitcoin madenciliğine 200 milyon dolardan fazla yatırım yaptığını duyurdu. Yatırım, şirketi ABD’deki bitcoin madenciliğine en büyük yatırımcılardan biri yapıyor ve Celsius, yatırımının yalnızca %100 yenilenebilir ve yeşil kaynakların kullanıldığı madenciliğe olacağını söyledi.

Kripto Para Kazandıran Robot