Güncel Konular
Borsada En Çok Kazandıran Hisseler Borsa’ da yapacağınız alım ve satım işlemlerinden önce hangi hisse senedinin kazancının ne kadar olduğu, nasıl bir yükseliş ve düşüş gerçekleştirdiği ile sizlere bir liste sunulur. Örneğin, hızla yükselip daha sonra aniden düşen hisse senetlerinden uzak durmalısınız. Genellikle sabit bir şekilde artan ya da artış...
09.01.2022
Coin Tavsiye Tüm dünyada etkisi durdurulamayan kripto paralar yavaş yavaş devletlerinde resmi adımlar atması ile daha güvenli borsalar haline geldi. Kripto para dünyasına hala güvenmeyen kişilerde böylelikle bu piyasalara dâhil olmaya başladı. Eğer sizde bugüne kadar kripto borsalara girmedeyseniz yakın zamanda girmeyi düşünüyorsanız ya da yaptığınız yatırımları daha güvenli bir...
04.01.2022
Kripto Para Projeleri Kripto varlıklar dünyasında yenilikler ve özellikler ardı ardına açılanıyor. 2021 yılı biterken açıklanan projeler ile yatırımcıları kendilerine çeken kripto varlıklar yatırımcılarını şahlandıran mevcut projeler hangisidir hep birlikte bakalım. Kripto para projeleri ile diğerlerinden farklı olan altcoinler hangileridir. Kripto varlıklar arasında en çok gözde projelerin yer aldığı proje...
24.12.2021
Yükselecek Coinler Yükselecek Coinler; Kripto para birimleri; tamamen dijital olup, şifrelenmiş, nakit paraya alternatif olarak tasarlanmış sanal para birimidir. Geleceğin para birimi olarak tahminde bulunanlarda vardır. Kripto paraların, merkezi bankacılık ve elektronik para sistemlerinden farkı bir merkeze bağlı olmamasıdır. İşlem veri tabanı, dağıtık muhasebe defteri (LEDGER) olarak işleyen Blockchain sanal...
17.12.2021

Coca-Cola Büyük Bir Temettü Hisse Senedi mi?

Coca-Cola Büyük Bir Temettü Hisse Senedi mi?
Kripto Para Kazandıran Robot
09.04.2021
0
A+
A-

Coca-Cola Büyük Bir Temettü Hisse Senedi mi?

Coca-Cola büyük zorlukların ortasında temettü rekorunu sürdürebilir mi?

Şirket, Coca-Cola (NYSE: KO) dünya çapındaki içecek satışlarıyla tanınan 135 yıllık saygıdeğer bir şirkettir. Aslında Coca-Cola, Diet Coke, Fanta ve Sprite markaları, dünyadaki en çok satan beş meşrubat markasından dördünü oluşturuyor. Şirket, diğer içeceklerin yanı sıra su, bitki bazlı içecekler, çaylar ve kahveler satarak da şubeleşmiş durumda.

Coca-Cola şüphesiz çok başarılı bir şirket olsa da, temettü arayan yatırımcılar için hala büyük bir hisse mi?

-Güçlü geçmiş

Yeni başlayanlar için, Coca-Cola’nın artan temettüler konusunda uzun bir geçmişi olduğunu hatırlatmakta fayda var.

Şubat ayında şirket, üç aylık ödemeyi bir kuruş ile hisse başına 0,42 dolara çıkaracağını duyurdu.

Bu, ödemeleri arttırmayı başardığı 59. yıl olarak kayıtlara geçti.

Ödeme arttırma konusunda yarım yüzyıla ulaşan şirketler Temettü Kralı olarak anılır ve geçen yıl bu ünlü listede sadece 27 şirket vardı. Bu etkileyici olsa da, yıllarca temettü topladıktan sonra hissedarlarına hoş olmayan sürprizler yapan pek çok şirket oldu.

Yine de, temettü dağıtımının şirket için ne kadar önemli olduğunu gösterdiği ve pandemi gibi uzun durgunluk dönemlerinde arttırdığı için bu iyi bir başlangıç ​​noktasıdır.

Coca-Cola’nın temettü sürdürülebilirliğini belirlemek için şirketin temellerine bakmak gerekir.

Coca-Cola büyük zorlukların ortasında temettü rekorunu sürdürebilir mi?

-Gelecek güzel görünüyor

2020 yılı şirket için zor bir yıl oldu. Pandemi yüzünden lokanta, bar ve stadyumlar gibi halka açık yerlerin kapalı olduğu için satışlar olumsuz etkilendi.

Covid-19’dan önce bu segment, satışların yaklaşık yarısını oluşturuyordu.

2020’de şirketin satışları yüzde 9 oranında düşüş gösterdi. Şirket, çok zor geçen bir seneye rağmen, ihtiyatlı yönetim sayesinde 8,7 milyar dolarlık serbest nakit akışının 7 milyar dolarını temettü olarak dağıtabildi.

Aşılanma sonrası ve normalleşme süresinde iyimser düşüncelere sahip olan CFO John Murphy, şirketin dördüncü çeyrek kazanç çağrısında şunları söyledi: “Genel stratejik yönümüz güçlendikçe 2019 seviyelerinde veya üzerinde bir 2021 kazancı elde edeceğimizden eminim.”

-Büyüklüğe ulaşmak mı?

Yüzde 3,2 olan Coca-Cola’nın temettü getirisi, S&P 500’ün yüzde 1,5’lik getirisinin iki katından fazla. Bu durum, şirketin lehine olan bir başka nokta.

Peki, tüm bu faktörler büyük bir temettü hissesi oluşturuyor mu? Şirketin bütün bu zorlu dönemlerden başarı ile çıkması sayesinde cevap kesinlikle evettir ve temettü ödeyen bir hisse senedi satın almak isteyenler için Coca-Cola, mükemmel bir seçimdir.

Coca-Cola büyük zorlukların ortasında temettü rekorunu sürdürebilir mi?

Kaynak: The Motley Fool

Kripto Para Kazandıran Robot