enflasyonemeklilikötvdöviz
DOLAR
13,5701
EURO
15,3499
ALTIN
774,57
BIST
1.810
Güncel Konular
Hangi Coin Yükselecek? Hangi Coin Yükselecek? Yükselmesi beklenen coinler, Bitcoin harici diğer coinler alt coin olarak adlandırılır ve yatırımcılarda bu alt coinlerin ne zaman yükselişe geçeceğini merak etmektedir. 2009 yılında Bitcoin borsada işlem görmesinin ardında hayatımıza giren kripto para piyasası sosyal medya platformlarında da görüldükçe takipçileri hızla büyüdü. Dünyanın en...
01.11.2021
Yurt dışında yerleşik hayata geçmiş kişiler, geçtiğimiz hafta 109,8 Milyon dolarlık Devlet İçi Borçlanma Senedi, 479,6 Milyon Dolarlık Hisse Senedi, 4,7 Milyon Dolarlık ise Şirket Borçlanma Senetleri satın aldı. Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası haftalık Haftalık Menkul Kıymet İstatistiklerini yayınladı. Yayınlanan istatistiklere göre, yurt dışına yerleşik hayata geçmiş ve orada yaşamını...
19.11.2021
Gelecek Vadeden Altcoinler Gelecek Vadeden Altcoinler ; Kripto paralar 4-5 senedir tüm dünyanın gündeminde yer almaktadır. Çok fazla popüler olması da insanların kripto paralara karşı ilgisinin daha da yükselmesine neden olmuştur. Bazı kripto paralar yatırımcılarına kaybettirse de bazıları büyük paralar kazanmalarına neden olmuştur. Fakat kripto para piyasası hiçbir bilgi ve...
28.09.2021
Kısa Vadeli Yatırım Yapılabilecek Kripto Paralar Kısa Vadeli Yatırım Yapılabilecek Kripto Paralar; Kripto paralar son dönemlerde bütün dünya tarafından dikkatle takip edilmektedir. Bu sanal paralar ilk çıktıkları zaman çok fazla popülerlik ve ilgi çekmemişlerdir. Fakat özellikle son 3-4 yıldır oldukça popüler bir konumdadırlar. Kripto paralardan önce yatırım için farklı şeyler...
29.09.2021

Commerzbank, 2009’dan bu yana ilk yıllık zararını kaydetti

Commerzbank, 2009’dan bu yana ilk yıllık zararını kaydetti
ada coin
04.02.2021
0
A+
A-

Commerzbank, 2009’dan bu yana ilk yıllık zararını kaydetti

Ön sonuçlara göre, Almanya’nın en büyük ikinci bankası olan Commerzbank, geçen yıl yaklaşık 2,9 milyar euro net zarar bildirdi. Bu, bankanın 2009 mali krizinden bu yana ilk tam yıllık zararıdır.

Commerzbank, kaybı yeni koronavirüs pandemisinin neden olduğu krizin bir sonucu olarak ve iş kayıpları ve şube kapanmalarıyla ilişkili yeniden yapılandırma maliyetleri olarak açıkladı.

Merkezi Frankfurt am Main’de bulunan banka, sendikalarla, çevrimiçi bankacılık ve nakitsiz ödemelerden daha fazla yararlanmak istediği için 2024 yılına kadar on binlerce işçiyi çıkarma ve yüzlerce şubeyi kapatma konusunda anlaşmaya vardığını söyledi.

Kripto Para Kazandıran Robot

Commerzbank’ın geçen ay liderliğini devralan Deutsche Bank‘ın eski başkanı Manfred Knof, “Planlanan işten çıkarmalar kesinlikle çok acı verici” dedi. Commerzbank, işten çıkarmaların Almanya’daki üç işten birini etkileyeceğini de sözlerine ekledi.

Ön sonuçlara göre Commerzbank, 2019 yılındaki 1,2 milyar Euro vergi öncesi kar ile karşılaştırıldığında 2020 yılında 233 milyon Euro işletme zararı kaydetti. Net zarar, önceki yıl 585 milyon Euro kârdan sonra 2.9 milyar Euro oldu.

Commerzbank’ın iddialı yeniden yapılandırma stratejisi, maliyetlerini 2024 yılına kadar 1,4 milyar Euro veya yaklaşık % 20 azaltmak. Plan, Almanya’daki 790 şubeden 340’ının kapatılmasını içeriyor.

Geçen Aralık ayında banka, iş kayıplarını finanse etmek için 610 milyon € rezerv ayırdığını duyurdu.

Commerzbank, rakipleri gibi, ofislere azalan ihtiyaca uyum sağlamaya çalışıyor ve dijitalleşmeyi hızlandırıyor.

Geçen yıl, birçok şirketin hayatta kalmak için mücadele ettiği yeni koronavirüsün yayılmasını durdurmak amacıyla başlatılan karantinalar için verilen kötü krediler nedeniyle rezervleri artırmak zorunda kaldı.

Diğer bankalarda olduğu gibi, Commerzbank’ın kazancı da yıllarca süren aşırı düşük faiz oranlarından etkilenmiştir.

Alman hükümeti, 2008-2009 mali krizi sırasında tasarruf ettiği bankada hala neredeyse yüzde 16 hisseye sahip.

Commerzbank, 11 Şubat’ta bir önceki yıla ait tam gelirini açıklayacak.