Darknet’te aşıların maliyeti iki yüz ila bin avro arasında değişiyor

Darknet’te aşıların maliyeti iki yüz ila bin avro arasında değişiyor
Kripto Para Kazandıran Robot
05.03.2021
0
A+
A-

Darknet’te aşıların maliyeti iki yüz ila bin avro arasında değişiyor

Kaspersky uzmanları Darknet’te 15 farklı satış noktasını inceledi. COVID-19’a karşı üç büyük aşı için teklif buldular. Bunlar Pfizer / BioNTech, AstraZenec ve Moderna. Bununla birlikte, bazı satıcılar ayrıca kanıtlanmamış aşılar da sunmaktadır.

Satıcıların çoğu Fransa, Almanya, İngiltere ve ABD’den geldi. Tek doz aşı fiyatları 200 ila 1.000 Euro arasında değişiyordu. Bu karaborsa satıcılarının çoğu 100 ila 500 işlem gerçekleştirdi ve bu da işlemin gerçekten gerçekleştiğini gösteriyor. Ancak Darknet kullanıcılarının ne satın aldığı tam olarak belli değil.

Kaspersky uzmanlarının elindeki bilgilere göre, çevrimiçi olarak tanıtılan aşı dozlarının kaç tanesinin gerçek doz olduğunu bulmak mümkün değil, çünkü birçok sağlık kuruluşunda artan dozlar kaldı ve kaç vakada bu sahtekarlığın olduğu bilinmemekte.

Uzmanlar, “Posta yoluyla bir gönderi almış olsanız bile, aldığınız şeyin büyük olasılıkla etkisiz bir doz olacağını unutmayın. Ancak daha da önemlisi, bu tür aşıların elde edilmesi yasadışıdır” dedi.

ada coin

Şirketin güvenlik uzmanı Dmitry Galov, Darknet’te neredeyse her şeyin bulunabileceğini belirtti. Bu nedenle, satıcıların aşı kampanyasından da yararlanmaya çalışması şaşırtıcı değil. Geçen yıl, COVID-19 temasını kullanan bir dizi dolandırıcılık başarılı oldu.

“Ancak şu anda insanlar yalnızca aşı değil, aynı zamanda aşı kayıtlarını da satıyorlar – özgürce seyahat etmenizi sağlayacak bir belge. Kullanıcıların pandemiyle ilgili tüm ‘tekliflere’ dikkat etmeleri önemlidir ve, tabii ki, Darknet üzerinden bir aşı satın almanın iyi bir fikir olmadığını unutmayın, “diye ekledi.

Kaspersky, 1997 yılında kurulmuş küresel bir siber güvenlik şirketidir. Portföyünde, uç nokta koruma çözümlerinin yanı sıra özel güvenlik çözümleri ve dijital tehditlere karşı koruma sağlayan hizmetler bulunmaktadır.

Kripto Para Kazandıran Robot