enflasyonemeklilikötvdöviz
DOLAR
13,5701
EURO
15,3499
ALTIN
774,57
BIST
1.810
Güncel Konular
Hangi Coin Yükselecek? Hangi Coin Yükselecek? Yükselmesi beklenen coinler, Bitcoin harici diğer coinler alt coin olarak adlandırılır ve yatırımcılarda bu alt coinlerin ne zaman yükselişe geçeceğini merak etmektedir. 2009 yılında Bitcoin borsada işlem görmesinin ardında hayatımıza giren kripto para piyasası sosyal medya platformlarında da görüldükçe takipçileri hızla büyüdü. Dünyanın en...
01.11.2021
Yurt dışında yerleşik hayata geçmiş kişiler, geçtiğimiz hafta 109,8 Milyon dolarlık Devlet İçi Borçlanma Senedi, 479,6 Milyon Dolarlık Hisse Senedi, 4,7 Milyon Dolarlık ise Şirket Borçlanma Senetleri satın aldı. Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası haftalık Haftalık Menkul Kıymet İstatistiklerini yayınladı. Yayınlanan istatistiklere göre, yurt dışına yerleşik hayata geçmiş ve orada yaşamını...
19.11.2021
Gelecek Vadeden Altcoinler Gelecek Vadeden Altcoinler ; Kripto paralar 4-5 senedir tüm dünyanın gündeminde yer almaktadır. Çok fazla popüler olması da insanların kripto paralara karşı ilgisinin daha da yükselmesine neden olmuştur. Bazı kripto paralar yatırımcılarına kaybettirse de bazıları büyük paralar kazanmalarına neden olmuştur. Fakat kripto para piyasası hiçbir bilgi ve...
28.09.2021
Kısa Vadeli Yatırım Yapılabilecek Kripto Paralar Kısa Vadeli Yatırım Yapılabilecek Kripto Paralar; Kripto paralar son dönemlerde bütün dünya tarafından dikkatle takip edilmektedir. Bu sanal paralar ilk çıktıkları zaman çok fazla popülerlik ve ilgi çekmemişlerdir. Fakat özellikle son 3-4 yıldır oldukça popüler bir konumdadırlar. Kripto paralardan önce yatırım için farklı şeyler...
29.09.2021

Dax Hisseleri

Dax Hisseleri
ada coin

Dax Hisseleri

Dax hisseleri Avrupa ve Almanya’nın ekonomik piyasa endeksi olarak, dünya üzerindeki en büyük borsa piyasaları arasında yer almaktadır. Ekonomi ve borsa ile ilgilenen bir çok yatırımcı, işe dünyadaki borsaları analiz etmekle başlamaktadır. Dax endeksi de ekonomi ile ilgilenen kişiler tarafından incelenmeye değer borsa endeksleri arasında yer almaktadır. Dax borsası ile ilgili her türlü veriye yazımız üzerinden ulaşabilirsiniz.

Dax Hisseleri Nedir?

Dax hisseleri nedir sorusuna şu şekilde yanıt verilebilir. Dax Almanya’da otuz çok büyük şirketin hisse senetlerinin bulunduğu bir borsa endeksidir. Almanya’daki ana piyasa endeksi Dax’tır. Bu borsa endeksi Almanyanın yanı sıra tüm Avrupa’nında ekonomik ve hisse değerlerinin takibini yapan bir platform olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu borsada takibi yapılan hisse senetleri dünya çapında devasa boyutlara ulaşan şirketlerin hisse senetlerinden oluşmaktadır. Dax hisselerinin sergilendiği, dax endeksi 1987 senesinde kurulmuştur. Amerika Birleşik Devletlerindeki DOW 30, Birleşik Krallık’daki FT 30 ya da Türkiye’deki BİST 30 hisseleri ile DAX 30 endeksi eşdeğer platformlardır. DAX hisse endeksi aracılığıyla Alman piyasalarında kendinize yer edinebilir ve Avrupa’nın en büyük ekonomik pazarından faydalanabilirsiniz. Türkiye’deki yatırımcılar Dax piyasasına aracı firmalar aracılığıyla katılabilmektedir.

Dax Hisseleri Hangi Döviz Kuru İle Fiyatlandırılmaktadır?

Dax hisseleri hangi döviz kuru İle fiyatlandırılmaktadır sorusunun yanıtı şüphesiz Alman ve tüm Avrupa birliği ülkelerinin para birimi olan EURO olduğudur. Türk yatırımcılar bu ayrıntıyı göz ardı etmemelidir. Çünkü kar elde edilse dahi bu para cinsinin Türk Lirasına dönüştürülmesi esnasında Euro’nun Türk Lirası karşısındaki değeri de bir etken olarak karşımıza çıkmaktadır. Döviz kuru dalgalanma risklerini de alabilen yatırımcılar bu borsa endeksine rahatça yatırım yapabilmektedir.

Kripto Para Kazandıran Robot

Dax Hisselerine Neden Yatırım Yapılmalıdır?

Dax hisselerine neden yatırım yapılmalıdır sorusuna verilecek en doğru yanıt, bu piyasa endeksinin tüm Avrupa pazarlarında etkili, öncü ve büyük şirketlerin hisselerini barındırdığı gerçeğidir. Bu hisseler tüm Avrupa ekonomisini yansıtmaktadır. Bu nedenle ekonomistler bu piyasa ile yakından ilgilenip, hisselerini satın almada tereddüt etmemektedir. Uluslar arası yatırım yapmak isteyen yatırımcılar, Dax hisseleri ile yakından ilgilenerek dünya ekonomisi hakkında fikir sahibi olabiliyor. Dax hisselerinin bulunduğu piyasalara benzer bir çok piyasa endeksleri tedavülde bulunmaktadır. Ancak dax hisseleri yatırımcılarına güven atfederek diğer piyasalardan farklılaşmaktadır.

Dax Endeksinde Hangi Şirketlerin Hisseleri Yer Almaktadır?

Dax endeksinde hangi şirketlerin hisseleri yer almaktadır sorusuna bu piyasada yer alan bazı şirketlerin isimleri, hisse senedi adetleri ve hisse senetlerinin EURO cinsinden değeri ile şu şekilde yanıt verilebilir:

  • Allianz SE- Dax’taki Oranı %1,17, Hisse Senedi Adedi 449.124.357, Hisse Fiyatı 71.478
  • Addidas AG-  Dax’taki Oranı %1,17-  Hisse Senedi 203.625.060- Adedi Hisse Fiyatı 9.179 EURO
  • Volkswagen AG St- Dax’taki Oranı % 2,84 – Hisse Senedi Adedi 290.890.407 Hisse Fiyatı 22. 232 EURO
  • TUI AG – Dax’taki Oranı % 0,45-  Hisse Senedi Adedi  251.019.855 -Hisse Fiyatı 3.528 EURO
  • ThyssenKrupp AG-Dax’taki Oranı % 2,22 – Hisse Senedi Adedi 514.489.044- Hisse Fiyatı 17.317 EURO
  • Siemens AG- Dax’taki Oranı % 9,84-  Hisse Senedi Adedi 855.735.541- Hisse Fiyatı 76.904 EURO
  • SAP AG- Dax’taki Oranı % 4,69- Hisse Senedi Adedi 1.246.040.112- Hisse Fiyatı 36.651 EURO
  • RWE AG ST-Dax’taki Oranı %5,16-  Hisse Senedi Adedi 523.405.000- Hisse Fiyatı 40.351 EURO

Burada tüm hisse senetlerini incelemek mümkün değildir. Verilen şirketler bu piyasa da en çok işlem gören hisse senetleridir. Bunların dışında 22 adet daha şirket bu borsa da yer almaktadır.

ETİKETLER: