DOLAR
18,6381
EURO
19,6812
ALTIN
1.076,31
BIST
4.961,91

Dolar 18 Lira Sınırına Dayandı!

28.07.2022 15:07
0
Dolar 18 Lira Sınırına Dayandı!

Dolar 18 Lira Sınırına Dayandı! Kenarda Doları Olanlar Dikkat! İslam Memiş Dolarda Neler Olacağını Açıkladı! Sakın Bunu Yapmayın!

Dolar 18 Lira Sınırına Dayandı! Dolar kurunda rüzgarın tersine döneceğine işaret eden Piyasa Uzmanı İslam Memiş yatırımcıları uyarıyor. Dolar 18 lira sınırına dayanırken uzmanlardan kritik tahminler geldi! İşte piyasalarda son durum…

ABD Merkez Bankası (FED) kararının beklediğin hafta boyunca nispeten baskılı görülen dolar, karar sonrasında yeni rekor eğilimini gösterdi. Dolar/TL konusunda tahminleri ile dikkat çeken isimlerden olan Finans Analisti İslam Memiş, dolarda önümüzdeki dönemde görülecek gelişmelere dair beklentilerini açıkladı. 18 lira seviyesinin hemen altında seyreden dolar kurunda 2022 yılının zirveleri görülmeye devam ediyor. En son 2021 Aralık ayında görülen rekor seviye sonrasında gelen KKM hamlesi ile bir süre dolar kuru 13 – 14 lira seviyelerinde kalmıştı. Yeniden atağa geçmesinin ardından FED kararıyla da dolar/TL’nin yönü tekrardan yukarı doğru çevrildi.

İslam Memiş Doları Olanları Uyarıyor!

Altın ve Para Piyasaları Uzmanı İslam Memiş, dolar kurunun 18 lira seviyelerine dayandığı son hafta itibariyle kritik piyasa değerlendirmelerinde bulundu. Dolar kurunda her şeyin tersine dönebileceğine dair kritik değerlendirmelerde bulunan İslam Memiş, gelecek yıla işaret ederek FED tarafından faiz indirimlerine başlanabileceğinin altını çizdi. Enflasyon ile mücadele kapsamında başlanan sert faiz artırımı politikalarında gevşeme görülmesi halinde dolar görünümünde de rahatlama olabileceğine dair beklentisini açıkladı.

Dolar kurunun hızlı yükselmesi karşısında vatandaşlar arasında ‘’dolar alın’’ gibi algının yaygınlaşmaya başlamasına neden olduğunu ifade eden İslam Memiş, dolar kurunda şu an için devam eden rüzgârın 2023 yılında sona ereceği ifade edildi. Dolar kurunda yaşanan artışın özellikle enflasyon görünümümde normalleşme olması halinde sona erebileceği aktarılıyor.

2023 Yılında Dolar Ne Olur?

Dolar 18 Lira Sınırına Dayandı! Piyasalara ilişkin kritik tahminleri ile dikkat çeken İslam Memiş, dolar kurunda yaşanan son dönemdeki değer artışının farklı bir algı yarattığına işaret etti. Ancak bu yükselişlerin 2023 yılında son bulabileceğinin altını çizen İslam Memiş, Eylül ayında Avrupa’da bir enerji krizi olabileceğini de ifade ediyor. Kurda görülen rakamların da gerçek olmadığına dikkat çeken İslam Memiş, en fazla kaybettirecek para biriminin dolar olacağına inandığını dile getirdi.

Dolar 18 Lira Sınırına Dayandı! Eurodaki getirinin dolardan daha yüksek olabileceğini ifade eden İslam Memiş, korku ile insanları dolar almaya yönlendirdiklerini vurguladı. 2023 yılında FED tarafından ciddi faiz indirimlerinin gelebileceğini aktaran İslam Memiş, gelecek yıl için beklentilerinin düşüş eğilimi içinde olduğuna dikkat çekiyor. Birçok farklı isim ise dolar kurunda yıl sonunda yeni rekorların kırılacağı ve önümüzdeki dönemde de benzer seviyelerin takip edilebileceğini aktarmaya devam ediyor.

Dolar 18 Lira Sınırına Dayandı!

Dolar Yeniden Kritik Seviyelerde!

ABD Merkez Bankası (FED) 75 baz puanlık faiz artırma kararı sonrasında piyasalarda yeni etkilere neden oldu. Faiz artırımı ile güç kazanan dolar, altın ve euro karşısında da ciddi bir etki yaratmaya başladı. Uzmanlar ise piyasalarda görülen bu tür oynaklıklar karşısında yatırımcıları uyarmaya devam ediyorlar. Son dönemde görülen fiyatlanmalar riskli bir yapı oluşturdu. 2022 yılının zirvesini gören dolar/TL’nin takip eden hafta boyunca yeni rekorlar kırmasına dair güçlü beklentiler ise dikkat çekiyor.

Dolar/TL Ne Kadar?

28 Temmuz Perşembe gününde hafta kapanışı öncesi dolar / TL 17,87 lira seviyesinde işlem görmeye devam ediyor. 18 lira seviyesine dayanmasının ardından piyasalarda da etkisi takip ediliyor. FED kararı sonrasında yeniden atağa geçen ve yönünü yukarı çeviren dolar kuru, bir süredir devam eden negatif etkisi nedeniyle risk yaratmaya devam ediyor.