DOLAR
19,0785
EURO
20,6204
ALTIN
1.200,60
BIST
4.997,80

Dolar Hangi Seviyeleri Görecek?

Dolar Hangi Seviyeleri Görecek?
15.07.2022 11:53
0

Dolar Kâhini Yeni Senaryoyu Aktardı! TL’de Bu Seviyeler Mümkün! Dolar 3 Haneyi Görebilir… Dolarla İşi Olan Herkesi İlgilendiriyor!

Dolar Kâhini Yeni Senaryoyu Aktardı! Dikkat çeken piyasa tahminlerinin sahibi Ekonomist Selçuk Geçer, doların ulaşacağı yeni seviyeler hakkında ipucu verdi. Euro/dolar paritesinde yaşanan gelişme ise piyasaları etkiledi. İşte piyasalarda son durum…

Dolar Kâhini Yeni Senaryoyu Aktardı! Önceki dolar tahminleri ile piyasalarda tartışma yaratan Ekonomist Selçuk Geçer, BDDK kararı ile kısa süre önce düşüş yaşayan doların yeniden 17 lira seviyesine geleceğini ve burada da kalıcı olmayacağını tahmin etmişti. ABD’den beklentilerin üzerinde gelen enflasyon rakamları, FED’in faiz artırımına devam etme beklentisi ve yurt içinde alınan etkisiz kararlar nedeniyle dolar/TL yeniden sert bir yükseliş trendine başladı. Konuya ilişkin kritik değerlendirmelerde bulunan Selçuk Geçer, kendi YouTube kanalında yaptığı yayınlarla ses getirmeye devam ediyor. ‘’Dolar üç hanelere mi gidiyor?’’ sorusuna yer vermesi de dikkat çekti.

‘’Dolar 3 Haneyi Mi Gidiyor?’’

Dolar Kâhini Yeni Senaryoyu Aktardı! Son dönemde ekonomi ile ilgilenen herkesin yakından takip ettiği isimlerden biri olmayı başaran Selçuk Geçer, ‘’Dolar 3 Haneye Mi Gidiyor?’’ başlıklı bir YouTube yayınında kritik detayları paylaştı. Artık euro ve doların yer değiştirdiğinin altını çizen Selçuk Geçer, dolar/euro paritesi, euro/dolar paritesine evrilmeye başladığı ifade edildi. Yüksek ihtimalle 0,80’e doğru gidişatın devam edeceğini beklendiğini ifade etti. 17.50 seviyelerine giden bir dolar karşısında, 17,42’de kalan euro görünümün olmasının euro ve dolar arasında bir yer değişikliği olduğu yorumunda bulundu.

Merkez Bankası’nın mevcut durumuna da değinen Selçuk Geçer, net döviz rezervlerinin her geçen gün düşmeye devam ettiğinin altını çizdi. 7,5 milyar dolara gelen net döviz rezervi, swap hariç net döviz rezervinin ise -54.3 milyar dolar seviyelerinde olduğu ifade edildi. Bu durumun içler acısı olduğuna dikkat çeken Selçuk Geçer, bu durumun döviz üzerindeki döviz baskının atık mümkün olmadığının bir göstergesi olduğu ifade edildi.

TCMB Enflasyon ve Dolar Beklentileri De Yükseldi!

Dolar/TL görünümüne ilişkin kritik detayları paylaşan Selçuk Geçer, kırılmaların daha da agresif şekilde görülmeye başlanabileceğine işaret etti. Merkez Bankaları veya kamu bankalarının değil, yabancıların Türkiye’den döviz alıp kaçmaya çalışmalarıyla bu seviyelerde tutulduğu ifade etti. Bu kişi ve grupların işlerini bitirdiklerinde dövizde kırılımların daha da agresif ve sert şekilde görüleceğine dikkat çekti.

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası (TCMB) anketinde de beklentilerin bozulmaya başladığı aktarıldı. Enflasyon beklentisinde yüzde 64,59 seviyesinin yüzde 69,94’e evrildiğinin altını çizdi. Dolar beklentisinin ise 18,89’dan 18,99 seviyesine kadar çıkarıldığı belirtildi. Bu tahminlerin iyimser olduğuna vurgu yapan Selçuk Geçer, doların bu seviyelerden yılı kapatmasının imkanı olmadığı aktarıldı.

Dolar Kâhini Yeni Senaryoyu Aktardı! Dolar 30 Liraya Çıkabilir!

Kısa vadede doların 17,80 – 18 ve 20 seviyelerini takip edeceğine işaret eden Selçuk Geçer, sonraki dönemde maksimum 1 ila 2 ay içinde 21 – 22 lira seviyelerinin görülebileceğini ifade etti. Eylül ayı itibariyle görülmesini beklediği bu seviyelerin, yıl sonunda daha sert bir düzeye çıkacağına işaret etti. Aralık ayına kadar doların 30 liranın üzerine çıkabileceğini düşündüğünü söyledi. Özellikle Türkiye’nin bu dönemden sonra işinin daha da zorlaştığını ifade eden Selçuk Geçer, yıl sonunda kırılma ile karşı karşıya kalınması halinde 30 – 35 lira arasında dolar kurunun tamamlanabileceğini aktardı. Kırılma olursa kimsenin 3 haneli dolar kuruna şaşırmaması gerektiğinin altını çizdi.

Dolar/TL Ne Kadar Oldu?

Dolar/TL, euro paritesinin de değişmesiyle yükseliş eğilimini sürdürmeye devam ediyor. 15 Temmuz Cuma itibariyle hafta kapanışında 17.49 TL seviyesinden işlem görmeye devam ediyor.