DOLAR
19,0785
EURO
20,6204
ALTIN
1.200,60
BIST
4.997,80

Dolar Ne Kadar? Yeni Rekorunu Tazeledi

Dolar Ne Kadar? Yeni Rekorunu Tazeledi
26.07.2022 13:23
0

Dolar 2022’nin Rekorunu Tazeledi! Uzman İsim Herkesi Uyarıyor! Dolar TL’nin 30 Lira Olacağı Sinyalleri Gelmeye Başladı! Piyasalar Endişeli!

Dolar ne kadar? Dolar/TL son yılların en kötü seyrini izlemeye devam ediyor. TL’nin yaşadığı değer kaybı ve doların küreselde de güç kazanması nedeniyle kur sert şekilde arttı! Söyledikleri çıkan piyasa uzmanı Selçuk Geçer ise doların ulaşacağı o seviyeyi açıkladı! İşte detaylar…

Dolar/TL yeni haftaya sert başlayarak yeniden 2021 Aralık ayında alınan kararlar öncesindeki seviyelerine doğru ilerlemeye devam ediyor. Küresel piyasalarda FED faiz kararları sonrasında daha da güçlenen dolar, hali hazırda kırılgan bir yapıda olan TL karşısında ciddi bir artış yaşadı. Yeni haftada tüm piyasalar ve ekonomiler ise ABD Merkez Bankası (FED) tarafından bu hafta açıklanacak faiz kararına odaklanmış durumda. FED haftasında haftanın ilk işlem gününde dolar/TL yükselişine devam etti. 2022 zirvesini yineleyen dolar/TL hakkında piyasa tahminleri ile dikkat çeken Selçuk Geçer kritik açıklamalarda bulundu.

Dolar/TL’den 2022 Yılında Da Rekor Geldi!

Dolar 2022’nin Rekorunu Tazeledi! Yeni haftanın ilk işlem gününde dolar/TL 17,84 seviyelerinin üzerine çıkmasının ardından 2022 yılının en yüksek seviyesine ulaşmıştı. Haftanın ikinci işlem günü olan 26 Temmuz Salı gününde ise bu seviyenin hemen üzerinde seyretmeye devam ediyor. Türk Lirası gelişmekte olan ülke para birimleri arsında dolara karşı en çok kaybeden para birimi olarak dikkat çekiyor. Piyasalarda TL’nin bu denli değer kaybı yaşaması ise Türk ekonomisi açısından ciddi olumsuz etkilere sahip bir unsur olarak değerlendiriliyor. Sene başından bu yana TL dolar karşısında tam yüzde 25’i aşan seviyelerde yükseliş kaydetmişti.

Dolar Karşısında En Çok Değer Kaybeden TL Oldu!

Dolar 2022’nin Rekorunu Tazeledi! Türk lirası, gelişmekte olan ülke para birimleri arasında dolar karşısında en fazla değer kaybı yaşayan ülke parası olarak dikkat çekiyor. 2022 yılının başında yüzde 25 seviyelerinde bir değer kazanan ve alınan yeni kararlarla tansiyonu düşen dolar/TL, yeniden yukarı yönlü atakları ile yılın zirvesini görmeye devam ediyor. Buna ek olarak ekonomide yaşanan bu tür sorunlar karşısında Türkiye’nin risk primi ise 853 baz puandan işlem görüyor. 2 yıllık tahvil faizi de yüzde 22,64 seviyelerinde görüldü.

Geçtiğimiz haftada Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası (TCMB) tarafından politika faizleri yüzde 14’te sabit bırakma kararı alınmıştı. Birbirini izleyen yedinci toplantısında da enflasyon ve kur karşısında değer kaybına karşın Merkez Bankası tarafından para politikasında herhangi bir değişiklik yapılmadı. Küresel piyasalar ise bu hafta FED’in vereceği karara odaklanmış durumda. ABD’de büyüme rakamlarına ve yurt içinde piyasalar söz konusu gelişmelere ek olarak enflasyon raporunu takip edecek.

Dolar 30 Lirayı Görecek Mi?

Ekonomist Selçuk Geçer, piyasalara yönelik yaptığı pek çok isabetli tahmin ile kısa sürede yatırımcıların da ilgi odağında yer alan bir isim haline dönüştü. Dolarda 30 lirayı işaret eden sinyallerin alındığını ifade eden Selçuk Geçer, dolar kurunda yıl içi zirvelere yönelik resmi sosyal medya hesabından kritik değerlendirmelerde bulundu.

Dolarda 30 lirayı işaret ederek, doların yükselip yükselmeyeceğini söyleyenlere, ‘’bekleyin görün’’ notunu paylaşan Selçuk Geçer, 5, 8, 12, 17,80 olmaz diyenlerin şimdi de 30 olmaz dediklerini ifade etti. Doların yeni haftaya zirve ile başlaması ise dikkat çekiyor. Uzmanlar dolar kurunda yıl sonu hedefleri ise 20 liranın üzerine çıkarmış durumda.

dolar ne kadar

Dolar Ne Kadar?

Dolar/TL Ne Kadar?

Dolar/TL yeni haftanın ikinci işlem gününde 17,86 lira seviyesinden işlem görmeye devam ediyor. 2022 yılının zirvesine yerleşen dolar/TL’nin hafta boyunca yukarı yönlü eğilimine devam etmesi bekleniyor.