Dolar/TL Düşüş Yaşadı

Dolar/TL Düşüş Yaşadı
Kripto Para Kazandıran Robot

Dolar/TL, açıklanan enflasyon verilerinin ardından gerileme kaydederek gün içerisinde yüzde 0,30 civarı düşüş yaşadı.

Dolar/TL düşüş yaşadı. Dolar/TL, tüketici fiyat endeksinin yıllık yüzde 15,61 olarak açıklanmasıyla birlikte geriledi. Çarşamba gününe 7,36 seviyesinde başlayan dolar kuru, yüzde 0,30 düşüşle 7,33’e kadar geriledi.

Bloomberg HT anketine katılan 17 ekonomistin medyan tahmini tüketici fiyat endeksinde aylık yüzde 0,8 olarak artış olması, yıllık yüzde 15,50 oranında artış kaydedilmesi yönündeydi.

Söz konusu ankette en düşük beklentiyi paylaşan kurum şubatta aylık enflasyon yüzde 0,5; yıllık yüzde 15,10 olarak gerçekleşeceğini tahmin ediyordu. En yüksek beklentiyi paylaşan kurum ise şubatta tüketici enflasyonunun aylık bazda yüzde 1.71 artmasını; yıllık bazda yüzde 16,5 olarak gerçekleşmesini öngörmüştü.

Dolar/TL haftaya 7,43 düzeyinde başlamasının ardından pazartesi günü keskin bir düşüş kaydederek 7,22’ye kadar inmişti.

ada coin

Yabancılardan Dolar/TL Tahminleri

Bank of Mitsubishi Tokyo tarafından mart ayında yayımlanan raporda, ters dolarizasyon için önkoşulların tamamlandığını ve Türk varlıklarına olan ilginin arttığını kaydederek 2021 yılının ilk yarısı için dolar/TL tahminlerinin 7,20 seviyesinde olduğunu ifade etti.

Mizuho Bank Kur Stratejisti Hidetoshi Honda ise mart ayı sonu için kur tahmininin 7,50 TL olduğunu söylerken faiz indirimlerinin tahmin edilenden daha erken gerçekleşebileceğini söyledi.

Yıl sonu için dolar/TL tahmininin 8,00 düzeyinde olduğunu kaydeden Honda dolarda uzun pozisyon tavsiye ettiğine dikkat çekti.

Standard Chartered analistleri ise konuya ilişkin açıklamalarında, koronavirüs salgınına karşı aşılama çalışmalarıyla küresel ekonomide görülen toparlanma sonucunda Türkiye’nin enerji faturasının turizm gelirlerinden daha hızlı artacağını tahmin ederek, yıl sonu dolar/TL tahminlerini 9 olarak koruduklarını ifade ettiler.

Kripto Para Kazandıran Robot