DOLAR
19,0842
EURO
20,6018
ALTIN
1.200,78
BIST
4.997,80

Dolar ve Euro 20 yıl sonda ilk kez eşitlendi!

Dolar ve Euro 20 yıl sonda ilk kez eşitlendi!
12.07.2022 20:19
0

Dolar ve Euro 20 yıl sonda ilk kez eşitlendi! Piyasa uzmanından dolarda 20 TL beklentisi

Dolar ve Euro 20 yıl sonda ilk kez eşitlendi! Döviz yatırımcısını yakından ilgilendiren çok önemli bir gelişme yaşandı. Uzun bir süredir dolar ve Euro cephesinde stabil seyir görülürken, tam 20 yıl sonra dolar ile Euro eşitlendi. İşte detaylar…

Piyasalarda çok ses getiren dolar ile Euro eşitliği yatırımcıların da dikkatinden kaçmadı. Son dakika gelişmesi olarak dolar ve Euro 20 yıl sonra ilk defa böyle bir durumla karşılaştı. Bir süredir dolar karşısında düşüş yaşayan Euro’da ekonomi yönetimi düşüşe engel olamayınca dolar ile Euro eşit hale geldi. Küresel piyasalarda diğer para birimlerine karşı ciddi değer kazanan dolar son hamlenin ardından Euro ile birebir eşdeğer hale geldi. Para piyasaları uzmanı İslam Memiş dolar kurunun geleceğini yorumlarken eylül ayında yeni ataklar gelebileceğine dikkat çekti.

Euro/Dolar paritesinde yaşanan eşitlenme piyasalarda tüm dikkatleri üzerine çekti. En önemli gündem maddesi haline gelen bu eşitlik doların küresel piyasalarda tüm para birimlerine karşı değer kazanmasının bir sonucu olarak gerçekleşti. Bilindiği üzere dolar diğer para birimlerine karşı kademeli olarak değer kazanıyordu. Gelinen son noktada Euro ile dolar 2002 yılından bu yana ilk defa eşitlendi. ABD doları tüm önemli para birimlerine karşı olduğu gibi son dönemde Euro karşısında da güçlenmesini sürdürdü.

2002’den Beri En Düşük Seviye

Dolar ve Euro 20 yıl sonda ilk kez eşitlendi! Euro/Dolar paritesi haftanın ilk işlem gününde yüzde 1’in üzerinde değer kaybetti. Küresel piyasalarda yakından takip edilen bu paritedeki değişiklik yatırımcıların da dikkatinden kaçmadı. Euro/Dolar paritesi 1.0057 seviyesini test ederken Euro’nun son dönemde dolara karşı değer kaybına engel olunamadı. Piyasaların açılması ile birlikte Euro/Dolar paritesinde görülen bu çarpıcı ivmeyle birlikte paritede 2002’den bu yana en düşük seviye görüldü. Son 20 yıldır Euro kuru dolar karşısında hiç bu kadar değer kaybı yaşamamıştı.

Öte yandan İngiltere’de başbakanın istifa etmesi ile başlayan siyasi çalkantılar piyasa üzerinde etkili olmaya devam ediyor. Sterlin’in de dolar karşısında son dönemde değer kaybettiği görülürken siyasi olaylar bu düşüşü hızlandırdı. Sterlin/Dolar paritesine bakıldığında haftanın ilk işlem gününde değer kaybı yüzde 1 civarındaydı. Bu sayede dolar kurunun hızlı yükselişi sonucunda diğer değerli para cinslerine karşı olan üstünlüğünü perçinlemiş oldu.

Yurt İçi Piyasalar Kapalı

Dolar ve Euro 20 yıl sonda ilk kez eşitlendi! Haftanın ilk işlem gününde yurt içinde piyasaların kapalı olması Dolar/TL’de büyük değişiklik yaratmadı. Kurban Bayramı nedeniyle haftanın ikinci işlem gününde de yurt içi piyasalar kapalı kaldı. Dolar ve Euro hareketliliğe devam ederken 12 Temmuz Salı gününde Dolar/TL paritesinde 17.33 seviyeleri izleniyor. Son dönemde değer kaybını sürdüren Euro ise 17.37 TL’den işlem görüyor. Piyasalarda çok ses getiren dolar ile Euro kurunun 20 yıl sonra eşitlenmesiyle birlikte yatırımcılar gelecekte finans piyasasını nelerin beklediğini merak ediyor.

Piyasa Uzmanı İslam Memiş Yorumladı

Kurban Bayramı tatili dolayısıyla piyasalar kapalıyken Altın ve Para Piyasaları Uzmanı İslam Memiş, son gelişmeleri değerlendirdi. Eylül ayında yeni atakların olacağını kaydeden uzman dolar almak isteyenler için 17 seviyelerinin alım için doğru olmadığını söylerken, Eylül ayında 20 liranın üzerinde dolarla karşılaşılmasının mümkün olduğunu dile getirdi. Doları yatırım aracı olarak görmeyen İslam Memiş “Türkiye’de yüzde 80’e yakın enflasyon var. Rezervler azalmaya devam ediyor. Doların rezerv para olmadığını ifade ettim. Dolar bir yatırım aracı değildir. Enflasyona karşı sizi korumaz. 17-18 aralığından dolar alınmaz. Bu 19, 20, 21 lira olmayacağı anlamına gelmiyor.” ifadelerini kullandı.