DOLAR
18,6379
EURO
19,6371
ALTIN
1.075,41
BIST
4.947,61

Dolar ve Euro Son Durum

27.07.2022 21:54
0
Dolar ve Euro Son Durum

Dolar, Euro ve TL’de Kritik Bekleyiş Devam Ediyor! FED Faiz Kararı Öncesi Dövizde Rekor Hazırlığı Başladı! Dolar/TL Ne Kadar?

Dolar/TL Ne Kadar? Dolar, euro ve TL başta olmak üzere para ve diğer tüm piyasalar FED kararına odaklanmış durumda. 27 Temmuz’da TSİ 21.00’de açıklanacak faiz kararı öncesinde piyasalarda sakinlik göze çarpıyor! Karar sonrası dolar/TL’de rekor gelir mi? İşte detaylar…

Döviz piyasalarında hafta ortası itibariyle hareketlilik hazırlığı görülmeye devam ediyor. FED kararı ile gelecek yeni seviyelerin rekor düzeyde olup olmayacağı ise yakından takip edilecek. Euro/TL, faiz ile döviz politikası başta olmak üzere, merkez bankalarından gelecek ekonomi tercihlerine göre yüksek enflasyon ve küresel resesyon endişeleri de yıllar sonra gelen rekorların görülmesine neden oldu. Euro/dolar paritesinde ortaya çıkan son durum bu gelişmelerin temel göstergesi olarak değerlendirildi. Dolar karşısında en çok değer kaybeden gelişmekte olan ülke parası olan Türk lirası, ABD Merkez Bankası (FED) tarafından verilecek faiz kararı ile yeni bir rekor eğilimi gösterebileceği ifade ediliyor. Dolar/TL 2022 yılının zirvesinde hareket etmeye devam ediyor.

FED Kararı Sonrası Dolar Ne Olacak?

ABD Merkez Bankası (FED) 26 – 27 Temmuz tarihleri arasında gerçekleştireceği faiz toplantıları sonrasından doların seyrinin belirlenmesini sağlayacak. Küresel piyasalarda da güç kazanan dolar, özellikle Türkiye gibi kırılgan ekonomilerde TL karşısında ciddi bir yükseliş gösteriyor. Euro karşısında da doların güç kazanmasıyla piyasalarda resesyon endişeleri de görülmeye başladı. Kararın açıklanmasının ardından para piyasalarında ne yönde bir hareket görüleceği ise merak ediliyor. Uzmanların ise dolar kuru hakkında tahminleri kritik seviyelerinde takip ediliyor.

Dolar kuruna ilişkin kritik açıklamaları ile dikkat çeken Ekonomist Selçuk Geçer, dolar/TL’nin 30 lira olabilecğei yönünde güçlü sinyaller vermeye devam ediyor. FED kararının yanı sıra Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası (TCMB) tarafından güçlü bir duruş sergilenememesine bağlı olarak da TL’nin değer kaybının bir süre daha devam etmesi beklenmektedir.

TCMB Yıl Sonu Tahminini Revize Edecek!

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası (TCMB) Perşembe günü gelecek yıl sonu enflasyon tahmininin değişikliğe gitmesi bekleniyor. Bu hafta piyasalar birçok farklı habere odaklanmışken, TCMB Başkanı Şahap Kavcıoğlu’nun Cuma günü İstanbul Sanayi Odası’nda (İSO) yapacağı konuşma takip edilecek.

2022 yılının üçüncü çeyrek raporunda yıl sonu enflasyon tahminini yüzde 42’den yükselteceğine kesin gözüyle bakılan Merkez Bankası için piyasaların yüzde 70 olan beklentisine ne yönde yaklaşım göstereceği ise bilinmiyor. TCMB tarafından piyasa beklentilerinin çok altında kalan seviyelerde revizyon tercih edilmişti. Konuya ilişkin Reuters anketinde ise enflasyonun üçüncü çeyrekte yüzde 85’e yükseldikten sonra yılı yüzde 70 seviyelerinde bitireceğini tahmin etmesi dikkat çekmişti.

Dolar ve Euro Son Durum

Dolar/TL Ne Kadar?

Dolar kurunda FED kararı öncesinde de yukarı yönlü eğilim devam ediyor. Faiz artırmasına kesin gözüyle bakılan FED öncesinde dolar/TL 17,88 lira seviyesi ile 2022 yılının da zirvesine geldi. Aralık 2021’de alınan önlemler sonrasında bir süre düşüş eğilimi yaşayan ve 14 lira bandında ilerleyen dolar/TL, yeniden rekor seviyelere gelmeyi başardı. FED faiz kararı sonrasında dolar/TL’nin hangi seviyeleri göreceği ise yakından takip edilecek.

Euro/TL Ne Kadar Oldu?

Euro/TL’de ise benzer bir hareket söz konusu. Hafta ortasında euro/TL 18,17 lira seviyelerinden işlem görüyor. Doların küresel de kazandığı değer sonrasında euro/dolar paritesinde de düşüş yaşanmıştı. Hafta boyunca takip edilecek haber akışına göre tüm para piyasalarında yeni seviyelerin görülmesinin mümkün olduğu ifade ediliyor. Açıklanacak FED faiz kararı sonrasında piyasalarda hareketlilik bekleniyor.