DOLAR
19,0842
EURO
20,6018
ALTIN
1.200,78
BIST
4.997,80

Dolar Yatırımı Olanlar Dikkat!

Dolar Yatırımı Olanlar Dikkat!
19.07.2022 14:44
0

Piyasa Uzmanının Dolar 35 Lira Olacak Tahmini Gerçek Mi Oluyor? 1994 Krizinden Bile Kötü! Kenarda Yatırımı Olanları Uyardı!

Son dönemde tüm yabancı paralar ve özellikle dolar karşısında değer kaybeden TL erimeye devam ediyor. Uzman isimden gelen tahmin ise yatırımcıları korkuttu. Dolar 35 liraya gidiyor…

Türkiye’de görülen 1994 krizinden daha kötü piyasa tahminleri uzman isimlerden gelmeye devam ediyor. Özellikle son dönemde artan enflasyon, FED’in faiz artırma kararları ile küreselde de güç kazanan dolar ve diğer etkenlere bağlı olarak dolar/TL ciddi bir artış yaşadı. Piyasalara yönelik kritik tahminleri ile her zaman öne çıkan Ekonomist Selçuk Geçer ise yeni tahmini ile bir kere daha gündem yarattı. Dolar kurunun yıl sonuna kadar yükselmeye devam edeceğini ve 35 lira gibi yüksek rakamları bile görebileceğini iddia eden Selçuk Geçer, kenarda yatırımı olan herkesi bu açıklamaları ile tedirgin etti. Enflasyon ile beraber döviz ve altın gibi emtiaların yukarı yönlü hareket etmesi dikkat çekiyor. Piyasa uzmanı Selçuk Geçer’in küresel düzeyde yaşanan son gelişmelerin ardından Üçüncü Dünya Savaşına işaret etmesi de dikkat çekti.

Dolar/TL 30 Lira Seviyesini Görebilir!

Ekonomiye ilişkin kritik tahminleri ile tartışma yaratan Selçuk Geçer, dolar kuru hakkında yaptığı yeni açıklama ile dikkat çekti. Enflasyonun gerçekte çok daha yüksek olduğuna işaret eden Selçuk Geçer, insanların artık harcayacak para bulamadıklarının altını çizdi. Batık kredi miktarının daha da artacağına işaret eden Selçuk Geçer, enflasyon beklentisinin de her geçen gün artacağına vurgu yaptı. Dolar 25 – 30 lira seviyelerine kadar çıkacağına işaret eden Selçuk Geçer, bu seviyelerin bile iyi niyetli olduğuna dikkat çekti.

Yıl sonunda 30 – 35 lira seviyeleri ile kapanışın yapılabileceğinin güçlü sinyaller verdiğini ifade eden Selçuk Geçer, dolar/TL’de üç hanelerin bile görülebileceğini söyledi. Önümüzdeki aylarda enflasyonun da yukarı gitmeye devam edeceğini ifade etti.

Yatırımcıları Enflasyona Karşı Uyardı!

Gıda fiyatlarında takip edilen son derece büyük bir enflasyonist ortam oluştuğu aktarıldı. İnsanların gıda harcamalarının arttığına dikkat eken Selçuk Geçer, 1.8 trilyon dolar seviyelerinin görüldüğünü ifade ediyor. Türkiye başta olmak üzere dünya genelinde enflasyon riskinin giderek büyümeye devam ettiğini ifade eden Selçuk Geçer, gerçekte enflasyonun çok daha yüksek olduğunu ifade etti.

Türkiye’de çok yüksek bir enflasyon olduğunu söyleyen Selçuk Geçer, resmi verilerin bunu göstermediğinin altını çizdi. Normalde daha yüksek olmasına rağmen verilere göre maaşlara da düşük oranların yansıdığını ifade etti. Bu durumun da fakirliği tetiklediği aktarıldı. Tarımsal girdi maliyetlerinin arttığına ve gübre fiyatlarının da yükseldiğine dikkat çeken Selçuk Geçer, Türkiye’de enflasyonun yükselmeye devam edeceğini aktardı. Yüzde 300 enflasyonun söz konusu olduğunu ifade eden Selçuk Geçer, ekmek fiyatlarından da örnek verdi.

Dolar Yatırımı Olanlar Dikkat!

Avrupa Merkez Bankası Kararları Takip Edilecek!

Piyasalarda FED’in faiz artırma kararlarının sonrasında euro dolar paritesinde yaşanan gelişmeler Avrupa Merkez Bankası (ECB) kararlarını da etkilemesi bekleniyor. Almanya’da enflasyonun yükselmesi Avrupa ve Türkiye gibi ülkeleri yakından ilgilendiren bir unsur olarak değerlendirilmektedir. ECB tarafından agresif bir faiz artışı olması durumunda euronun tekrardan doların üzerine çıkması halinde Türkiye içinde bu gelişme olumlu olması bekleniyor.

Dolar/TL Ne Kadar Oldu?

19 Temmuz Salı gününde piyasalarda sert yükselişler görülmeye devam ediyor. Dolar/TL haftanın ikinci işlem gününde 17,56 lira seviyelerinden işlem görüyor. Hafta boyunca gelecek veriler ve haber akışına göre dolar/TL fiyatlarında yeni seviyelerin takip edilmesi bekleniyor. Yıl sonuna dek yükseliş beklentisi ise sürüyor.