enflasyonemeklilikötvdöviz
DOLAR
13,5701
EURO
15,3499
ALTIN
774,57
BIST
1.810
Güncel Konular
Hangi Coin Yükselecek? Hangi Coin Yükselecek? Yükselmesi beklenen coinler, Bitcoin harici diğer coinler alt coin olarak adlandırılır ve yatırımcılarda bu alt coinlerin ne zaman yükselişe geçeceğini merak etmektedir. 2009 yılında Bitcoin borsada işlem görmesinin ardında hayatımıza giren kripto para piyasası sosyal medya platformlarında da görüldükçe takipçileri hızla büyüdü. Dünyanın en...
01.11.2021
Yurt dışında yerleşik hayata geçmiş kişiler, geçtiğimiz hafta 109,8 Milyon dolarlık Devlet İçi Borçlanma Senedi, 479,6 Milyon Dolarlık Hisse Senedi, 4,7 Milyon Dolarlık ise Şirket Borçlanma Senetleri satın aldı. Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası haftalık Haftalık Menkul Kıymet İstatistiklerini yayınladı. Yayınlanan istatistiklere göre, yurt dışına yerleşik hayata geçmiş ve orada yaşamını...
19.11.2021
Gelecek Vadeden Altcoinler Gelecek Vadeden Altcoinler ; Kripto paralar 4-5 senedir tüm dünyanın gündeminde yer almaktadır. Çok fazla popüler olması da insanların kripto paralara karşı ilgisinin daha da yükselmesine neden olmuştur. Bazı kripto paralar yatırımcılarına kaybettirse de bazıları büyük paralar kazanmalarına neden olmuştur. Fakat kripto para piyasası hiçbir bilgi ve...
28.09.2021
Kısa Vadeli Yatırım Yapılabilecek Kripto Paralar Kısa Vadeli Yatırım Yapılabilecek Kripto Paralar; Kripto paralar son dönemlerde bütün dünya tarafından dikkatle takip edilmektedir. Bu sanal paralar ilk çıktıkları zaman çok fazla popülerlik ve ilgi çekmemişlerdir. Fakat özellikle son 3-4 yıldır oldukça popüler bir konumdadırlar. Kripto paralardan önce yatırım için farklı şeyler...
29.09.2021

Döviz Bugün de Rekora Koşuyor

Döviz Bugün de Rekora Koşuyor
ada coin
23.11.2021
0
A+
A-

Cumhurbaşkanının dün akşam yaptığı açıklamaların ardından dolar 11,99 TL seviyesine çıkarak rekor tazeledi. Piyasalarda son bir yılda Dolar/Euro paritesindeki dolar lehine duruma rağmen Euro da dolarla birlikte Türk lirası karşısında 13,51 seviyesini geçerek rekorunu tazeledi.

Reuters Haber Ajansına açıklamalarda bulunan bir döviz işlemcisi; önümüzdeki aylarda enflasyonun %25 seviyelerini göreceğini, bu durumda reel faizin eksi 10 puana ulaşacağını, bu durumun Türkiye’de daha önce yaşanmadığını ifade etti.

Cumhurbaşkanı Ne Demişti?

Dünkü kabine toplantısının ardından açıklamalarda bulunan Cumhurbaşkanı Erdoğan; uygulanan ekonomi politikasından neyi amaçladıklarını, riskleri ve nasıl yapacaklarını bildiklerini ifade ederek ekonomik bir kurtuluş savaşı verildiğini vurguladı. Erdoğan, faizlerin düşük seyrinden de memnuniyetini dile getirerek fiyat artışlarının yatırımları engellemeyeceğini ifade etti.

Kripto Para Kazandıran Robot
Döviz Bugün de Rekora Koşuyor

Döviz Bugün de Rekora Koşuyor

Faiz İnerken TL’yi de Yanında Götürüyor

Merkez Bankası’nın yükselen enflasyona rağmen faizi geçen hafta da 100 puan indirmişti. Devam eden faiz indirimleri TL’nin değer kaybını da beraberinde getiriyor. Buna rağmen Merkez Bankası önümüzdeki ayda da faiz indirimine yönelik sinyaller veriyor.

Değer Kaybında TL Gelişmekte Olan Ülkeleri Geride Bırakıyor

Powell’ın yeniden FED Başkanlığına seçilmesi ile doların değeri tüm gelişmekte olan ülke paralarına karşı artış gösterse de Türk Lirası değer kaybında gelişmekte olan diğer ülkelerin para birimleriyle arayı her geçen gün biraz daha açıyor. Merkez Bankasının faiz indirimindeki kararlı politikaya başladığı Eylül ayından beri TL’nin değer kaybı %26,2’ye ulaştı ve halen devam ediyor. Güney Afrika para birimi rand %8, Brezilya para birimi real ise %7 değer kaybederken yılbaşından beri TL değer kaybı %36’ya ulaştı.

Enflasyon Beklentilerin Üzerine Çıkacak

Ekonomistler; resmi enflasyonun %30’a doğru yükselmesinden endişe duyan ekonomistler, reel faizin düşük seyretmesinin ekonomiye istikrar sağlayamayacağını ifade ediyorlar.

Ekonomi yönetimi, ekonomistlerin aksi düşüncelerine rağmen enflasyondaki yükseliş trendinin geçici olduğunu, cari fazla hedeflemesinin enflasyonu da düşüreceğini iddia ediyorlar.

Faiz Artışı Bekleniyor mu?

Faizin önümüzdeki ay 100 puan daha düşüşünü öngören Goldman Sachs gelecek yılın ilk çeyreğinden itibaren faiz artışı bekliyor. Bu görüş, ekonomistler arasında da dile getirilse de siyasilerin yaptıkları açıklamalardan düşük faiz politikasının devam edeceği anlaşılıyor. Öte yandan Hazine ve Maliye Bakanı Lütfü Elvan’ın faiz konusunda Erdoğan ile ayrışması, Elvan’ın uzun süre görevde kalamayacağı yönünde görüşlerin ortaya çıkmasına sebep oluyor.

 

 

ETİKETLER: , ,