enflasyonemeklilikötvdöviz
DOLAR
13,5701
EURO
15,3499
ALTIN
774,57
BIST
1.810
Güncel Konular
Hangi Coin Yükselecek? Hangi Coin Yükselecek? Yükselmesi beklenen coinler, Bitcoin harici diğer coinler alt coin olarak adlandırılır ve yatırımcılarda bu alt coinlerin ne zaman yükselişe geçeceğini merak etmektedir. 2009 yılında Bitcoin borsada işlem görmesinin ardında hayatımıza giren kripto para piyasası sosyal medya platformlarında da görüldükçe takipçileri hızla büyüdü. Dünyanın en...
01.11.2021
Yurt dışında yerleşik hayata geçmiş kişiler, geçtiğimiz hafta 109,8 Milyon dolarlık Devlet İçi Borçlanma Senedi, 479,6 Milyon Dolarlık Hisse Senedi, 4,7 Milyon Dolarlık ise Şirket Borçlanma Senetleri satın aldı. Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası haftalık Haftalık Menkul Kıymet İstatistiklerini yayınladı. Yayınlanan istatistiklere göre, yurt dışına yerleşik hayata geçmiş ve orada yaşamını...
19.11.2021
Gelecek Vadeden Altcoinler Gelecek Vadeden Altcoinler ; Kripto paralar 4-5 senedir tüm dünyanın gündeminde yer almaktadır. Çok fazla popüler olması da insanların kripto paralara karşı ilgisinin daha da yükselmesine neden olmuştur. Bazı kripto paralar yatırımcılarına kaybettirse de bazıları büyük paralar kazanmalarına neden olmuştur. Fakat kripto para piyasası hiçbir bilgi ve...
28.09.2021
Kısa Vadeli Yatırım Yapılabilecek Kripto Paralar Kısa Vadeli Yatırım Yapılabilecek Kripto Paralar; Kripto paralar son dönemlerde bütün dünya tarafından dikkatle takip edilmektedir. Bu sanal paralar ilk çıktıkları zaman çok fazla popülerlik ve ilgi çekmemişlerdir. Fakat özellikle son 3-4 yıldır oldukça popüler bir konumdadırlar. Kripto paralardan önce yatırım için farklı şeyler...
29.09.2021

Döviz Nedir?

Döviz Nedir?
ada coin

Döviz Nedir?

Döviz Nedir? Euro, Dolar, İngiliz Sterlini, İsviçre Frangı, Japon Yeni… Dünya’da var olan benliğini kabul ettiren her devletin kendi para birimi vardır. Döviz bahsettiğimiz para birimlerine verilen ortak addır. Herhangi bir ülkenin parasını, başka bir ülkenin parasına dönüşmesine döviz işlemi, yani kambiyo denmektedir.

Aslında döviz, ekonomik açıdan bakıldığında iktisadi anlamda bir mal özelliği taşımaktadır. Alım-satım işlemlerinde kullanıldığı için bu şekilde itham edilir. Örneğin; Türkiye’deki bir firmanın ithalat yapmak için Euro veya Dolar’a ihtiyacı vardır. Bu yüzden ithalatçı Türk Lirası vererek Euro almak zorundadır.  Bu durum tam tersi şeklinde de gerçekleşebilir. Bu duruma da ihracat denmektedir. Herhangi bir döviz türünün değeri o döviz birimine olan arz ve talep seviyesine bağlı olarak serbest şekilde veya bahsedilen dövizin ait olduğu ülkenin merkez bankasının, piyasadan para satın alarak ya da piyasaya para satarak yaptığı işlemler etrafında şekillenir.

Uluslararası piyasada her para biriminin bir sembolü vardır. Bu semboller bize her döviz kurunun ayrı sembolünü ortaya çıkartır. Her döviz kuru için 6 karakter içerir. İlk 3 karakter döviz çiftinin birini, diğer 3 karakter ise döviz çiftinin diğerini ifade eder. Yani; Euro’nun ABD oranı EUR/USD olarak, ABD Doları’nın Türk Lirası’na olan oranı ise USD/TRY olarak gösterilir.

Kripto Para Kazandıran Robot

Döviz Kuru Nedir?

Herhangi bir ülkenin sahip olduğu para biriminin başka ülkelerin para birimleri karşısındaki değerini ifade eden katsayıdır. Ülkeler arası ticarette kullanılan ve en fazla tercih edilen yatırım araçlarından biri olan döviz ile yapılacak olan işlemlerde alış kuru ve satış kuru olmak üzere iki seçenek bulunmaktadır.

Türkiye’deki döviz kuru sistemi 3 adettir;

  • Esnek Piyasa Döviz Kuru: Merkez Bankası yönetiminin müdahalelerde bulunmadığı, kurun serbest şekilde hareket ettiği sisteme verilen ad.
  • Sabit Kur Sistemi: Merkez Bankası’nın döviz kurunun dengede olması için müdahalede bulunduğu sistem.
  • Denetimli Kur Sistemi: Merkez Bankası’nın döviz kurundaki dalgalanmayı kontrol etmeye yönelik çalışan döviz kuru sistemine verilen isimdir.

Döviz Kuru Türleri Nelerdir?

Döviz kuru çeşitlerini sizler için araştırdık ve liste halinde sıraladık:

  • Nominal Kur: Yabancı para değerlerinin ulusal para değeri karşısında değerine verilen isimdir. 1 ABD Doları’nın başka birimden yabancı para birimine denkliğinin sağlandığı bir döviz kurudur.
  • Reel Kur: Nominal kurun enflasyon oranı kapsamında düzenlenmesi ile beraber reel kur elde etmektedir. Bu nedenle nominal kurun değeri de doğrudan reel kur ile bağlantılıdır. Reel kurun yükselmesi sonucunda, USD/TL paritesinde bulunan TL kısmı değer yitirmektedir
  • Çapraz Kur: Yabancı para değerlerinin diğer yabancı para birimi türünden olan kur değerine verilen isimdir. Bir örnek vermek gerekirse; kişi elinde bulunan Dolar ile Euro satın almak istediğinde çapraz kur işin içine girmektedir.
  • Efektif Kur: İki yabancı döviz kurunun birbirleri ile ortalamasının hesaplanmasıyla efektif kur bulunmaktadır. Çapraz kurda işlem yapmadan önce önce para biriminin değerinin öğrenilmesi lazımdır. Yani; işlem yapılmaz istenen döviz çeşitleri Dolar ve ya Euro’nun 1 Dolar’ın ve 1 Euro’nun ne kadar olduğunun bilinmesi önemlidir.

Döviz Kurunun Değişmesinde Etkili Olan Faktörler

Ödemelerin dengesi, yani ülkenin iktisadi işlemlerin kayda alınmasıdır. Ödemelerdeki düzensizliğin aktif döviz kuru politikaları yardımı ile kaldırılabilir. Döviz fiyatlarının değişmesi, arz talep dengesini de değiştirmektedir. Bu farklılıklar alacaklılar ve borcu olanlar üzerinde etkilidir.

Gelir seviyesi diğer ülkelerden fazla olduğunda her döviz kuru için ülkenin ithalatında da yükselme görülecektir. Arz değişmemesi sonucunda kur yükselir ve bu durum ülkenin para biriminin değer kaybetmesine neden olur. Gelir düzeyi iyi olan insanlar, istek ve zevkleri farklılaşmaya başlarken ithal mallara ilgi de kaçınılmaz şekilde artacaktır. Denge kurunun değişmesinin beraberinde döviz talebinin artmasına sebep olacaktır.

Genel fiyat seviyesindeki değişimler ülkenin ürettiği ürünlerin yurtdışına göre pahalılaşmasına sebep olmaktadır. Bu durum ülkenin parasının değerinin kaybetmesine neden olmaktadır. Yatırım yapmak istediğiniz para biriminin enflasyonunun ve paranın değerinin ters orantılı olmasına dikkat etmeniz gerekmektedir.

Faiz oranları düştüğünde ülkenin para birimi değer kaybetmeye başlar. Reel faiz ne zaman yükselirse para birimi o zaman değer kazanmaya başlayacaktır.

Sermaye hareketleri, kısa vade içerisinde döviz kuru üzerinde bulunan değişikliğin en önemli etkenlerinden biridir.

Hangi Dövize, Nasıl Yatırım Yapılır?

Dövize yatırım yapmak için ihtiyacınız olan tek şey, aracı kurumlardan açabileceğiniz bir yatırım hesabına sahip olmak veya bankalardan açabileceğiniz döviz hesabına. Bankadan isterseniz Euro hesabı, isterseniz Dolar, İngiliz Sterlini hesabı açabiliyorsunuz. Böylelikle yatırım yapmaya başlayabiliyorsunuz.

Ancak bir diğer faktör hangi para biriminin yatırım yapmak için değerli olması. Borsa üzerinde takip ettiğinizde döviz gündeminin oldukça konuşulan 2 ismi var. Biri Euro diğeri ise Amerikan Dolar’ı. Bugün 1 Euro, tam olarak 11,11 Türk Lirası’na eş değer. Euro kuru, piyasada zirvenin baş isimlerinden ve uzun vadeli yatırım yapmak için oldukça karlı bir para birimi. Yükselmiş ve yükselmeye devam edecek gibi gözüküyor.

Amerikan Doları, Euro’dan sonra yatırım yapmak için tercih edilenler listesinin 2. sırasında yerini alıyor. Bugün 1 Amerikan Dolar’ı tam olarak 9,61 ABD Doları’na denk geliyor. Seneler önce yükselişi ile gündemin her zaman ilk sırasında olan Dolar şu anda bu durumda. Yatırımını bu döviz üzerinden yapacak olan yatırımcılar şu an doğru tercihi yaptıkları için oldukça şanslı konumda. Bu durum aynı şekilde Euro için de geçerli. Bu isimlerin yanına İngiliz Sterlinini de rahatlıkla ekleyebiliriz. Çünkü şu anda 1 Sterlin, 13,15 TL değerindedir.