DOLAR
19,0785
EURO
20,6204
ALTIN
1.200,60
BIST
4.997,80

Döviz Tutmak Mantıklı mı?

Döviz Tutmak Mantıklı mı?
02.03.2023 15:08
0

Döviz Tutmak yada başka bir ifade ile birikimi başka para cinsinde bulundurmak ne kadar doğru. Döviz bilindiği gibi kendi ülkeniz dışındaki para birimidir. Başka ülkelerin parasına güvenmek ne kadar doğru ve güvenilir. Bu konuda bilgi vermeden önce neden döviz tutma ihtiyacı hissedildiği irdelemek gerekir. İnsanlar bulundukları ülke koşullarında yüksek enflasyon var ise, kendi para birimleri sürekli değer kaybediyorsa, alım güçleri günden güne azalıyorsa, paralarının alım gücünü korumak amacıyla değer kaybetmeyen başka para birimlerine meyil ederler. Başka para cinslerini elinizde bulundurmak da her zaman doğru olmayabilir. Başka bir ifade ile kendi paranız karşısında değer kazanan yabancı paraları elinizde tutmak fayda sağlar. Bunun dışında yaşanan ülkenin para birimi karşısında değer kaybeden bir döviz elde tutulduğunda bu işlem mantıksız olacaktır.

Kur Korumalı Mevduat Döviz midir?

Kur Korumalı Mevduat bir döviz değildir. Ancak mantıklı bir yatırım aracıdır. Bir anlamda yatırımcı, kendi ülke parasını hangi döviz cinsine yatırırsa yatırsın mevduatı kur korumalı ise kaybetme riski yoktur. Kendi ülkesinin para birimi yatırdığı dövizle aynı oranda artacaktır. Bu sisteme yatırılan miktar kendi ülke para cinsinden faizlendirilmekte, faiz miktarından fazla döviz artışı olduğunda para dövize endekslenmektedir. Dolayısı ile yatırdığınız döviz cinsi mevduat faizinden daha az artarsa faiziniz kazanç olur. Daha fazla olursa para yatırdığınız döviz kadar artacağından değerini korumuş olur. Bu nedenle kur korumalı mevduat ülkeler için çok özel şartlarda uygulanan bir sistem olup, herhangi bir döviz cinsi değildir.

Para Hangi Dövizde Tutulmalı?

Döviz Tutmak kazançlı olabilir ancak kazançlı olmayabilir de. Buna nasıl karar verilmelidir. İnsanlar tarafından kazançlarının fazla olan kısmı yada ihtiyaç olsa da geleceği temin altına almak için bir miktarı birikime yönlendirilir. Tasarruf edilen bu kısmın alım gücünü korumak amacıyla çeşitli yatırım enstrümanlarına yönlendirilmesi gerekir. Bu durumda döviz almak ve dövizde parayı tutmak ne kadar mantıklı olacaktır. Bunu değerlendirmek için bir takım kriterlere dikkat etmek gerekir. Bunlar;

  • Yatırım yapılan veya elde tutulması planlanan dövizin cinsidir. Hatta o para cinsinin ait olduğu ülkenin ekonomi politikası ve içinde bulunduğu mali hatta siyasi durum bu konuda belirleyici bir etkendir.
  • Ayrıca Döviz Tutmak diğer yatırım araçları arasında kıyas gerektirir. Altın, borsa veya alternatif diğer yatırım araçlarına yatırım yapıldığında kazanç ne olur? bunu göz önünde bulundurmak gerekir.
  • Türkiye’de genellikle yatırımcı ABD doları, Euro alarak yatırımını dövize çevirmektedir. Bunun dışında Sterlin ve son dönemde Japon Yeni de alım yapılan dövizler arasındadır.
  • Enflasyonun etkisi, alım gücünün sürekli azalması nedeniyle en azından paranın değerini koruması doğru dövize yatırım yapıldığında sağlanabilir.
  • Dövizi elde tutmak başka bir ifadeyle yastık altında tutmak mevcut değerini korumayı sağlar. Ancak Dövizi bankada değerlendirme yolu seçildiğinde ayrıca döviz üzerinden faiz almak gibi bir seçenek ortaya çıkar. Bu da alım gücünü ve paranın değerini korumasına ekstra bir katkı sağlar.
  • Hiperenflasyon olan ortamlarda Döviz Tutmak genellikle alım gücünü korumaya neden olur. Bu durumlarda fayda sağlar. Ama döviz seçiminde de dikkat etmek gerekir. Ülke parasının karşısında değer kaybetmeye aday bir ülke parası döviz olarak tutulduğu zaman fayda yerine zarar getirir.

Ekonomi ne kadar istikrarlı olursa döviz tutmak konusunda gevşeme olur. Ekonomi istikrarı kaybederse dövize olan talep artar. Bu nedenle yoğun enflasyon olan dönemlerde, belirsizlik ve risklerin arttığı zamanlarda, kaos ortamının olduğu zamanlarda döviz tutmak piyasada paranın değerini korumaya yol açar. Aksi takdirde stabil ortamlarda para değer kazanıyorsa, döviz karşısında değerli hale geliyorsa döviz tutulmamalıdır.