DOLAR
20,3964
EURO
22,0079
ALTIN
1.280,50
BIST
4.945,38

Düşen Coinler Nelerdir? 2022

Düşen Coinler Nelerdir? 2022
31.07.2022 01:59
0

Düşen Coinler Nelerdir? Kripto para borsasına yatırım yapan herkes parasının yükselmesini umut etmektedir. Ancak yine de herkes kripto para yatırımları sonucunda kar edememektedir. Bazı durumlarda düşen coinler dolayısıyla çok ciddi zararlar ile karşı karşıya kalabilmektedirler. Bu yüzden kripto para borsasına yatırım yaparken yatırım yapılacak kripto para biriminin son dönemlerdeki durumu, hakkında yapılan yorumları ve uzmanların beklentilerini incelemek ve bu inceleme sonucunda yatırım yapmak oldukça önemlidir. Çünkü yapılan her bir yatırım her ne kadar kar etmek için yapılsa da çok ciddi bir zarar ihtimalinin olduğu da unutulmamalıdır.

Yapılan her bir yatırım, kripto para borsasının değişken olduğu bilinci ile yapılmalıdır. Kripto para yatırımcıları da sürekli tüm dikkatlerini vererek yatırımlarını yapmaktadır. Peki bu Düşen Coinler nelerdir? Yatırımcılarını Ne kadar zarara uğratmışlardır? Bu yazımızda bundan bahsedeceğiz.

Kripto Para Borsasında Düşüş Neden Olur?

Küresel piyasalar anlık yaşanan dalgalanmalar, krizler ile kripto paraların değerinde artış ya da azalma yaşanmasına neden olmaktadırlar. En basitinden geçtiğimiz aylarda yaşanan Evergrande krizi, piyasalarda çok ciddi bir zarara sebep olmuş ve başta bitcoin dahil olmak üzere pek çok kripto para biriminin düşüş yaşamasında neden olmuştur. Bazı kaynaklara göre ise kripto paralardaki değer kaybı, yatırımcılar tarafından yapılan spekülatif ticari yatırımlardan uzaklaştığını gösteren genel bir davranışın sonucu olabilir.

Koronavirüs salgını döneminde oldukça iyi bir performans gösteren günümüz teknolojisi ve bununla doğru orantılı oranda ve çok hızlı bir şekilde büyüyen şirket hisseleri de son haftalarda zorlanıyor. Buna bir örnek olarak büyük bir kısmı teknoloji şirketlerinin oluşturduğu Nasdaq Bileşik Endeksi, Nisan ayı sonu itibarıyla normal seviyelerinden yüzde 7’ye yakın bir oranda düşmesini gösterebiliriz. Aynı zamanda kripto paralarda yaşanan bu düşüşün Amerika Birleşik Devletleri’nde ertelenmiş olan vergilerin ödenmesi gereken döneme de denk gelmiş olması da yatırımcıların sermayeden edindikleri vergi yükümlülüklerini ödemek için nakit paraya ihtiyaç duydukları anlamına geliyor. Bunun üzerine de başta Çin olmak üzere bazı hükümetler kripto paralar ile işlem yapmayı yasaklama kararı aldılar.

Düşen Coinler Nelerdir?

Düşen Coinler Nelerdir? Yukarıda da belirttiğimiz gibi bazı coinler yatırımcılarına kardan çok zarar ettirdiler. Düşen coinler olarak adlandırdığımız bu coinlere ait listeye bakacak olursak listede ICON (ICX), Acalanche (AVAX), Hedera (HBAR), Cardano (ADA), Palkadot (DOT), Arvweave (AR), IoTeX (IOTX), Nexo (NEXO), Celo (CELO) ve OMG Network (OMG) yer almakta. Bu coinlerden bazıları zamanında yatırımcılarına çok fazla paralar kazandırmış olsalar da aynı durumun son zamanlarda geçerli olmadığını söylememiz doğru olacaktır. Ancak yine de bu durumun değişebilme ihtimali de oldukça yüksektir. Ancak yine de bu listede yer alan para birimlerine yatırım yapmak yerine yükselişte olan kripto para birimlerine yatırım yapmak daha doğru olacaktır.

Kripto para borsasının değişkenliği, yaşanan ani yükseliş ve düşüşler, kripto para borsasına yatırım yaparken oldukça dikkatli olmamız gerektiğinin en önemli göstergelerinden birisidir.

Düşüşte Olan Coinlerin Listesi ve Detaylı Bilgiler;

Düşüş yaşayan coinlerin listesi şöyledir;

  1. ICON (ICX)
  2. Avalanche (AVAX)
  3. Hedera (HBAR)
  4. Cardano (ADA)
  5. Polkadot (DOT)
  6. IoTEX (IOTX)
  7. Nexo (NEXO)
  8. Celo (CELO)
  9. OMG Network (OMG)
  10. Arweave (AR)

Düşen coinler listesinin başında yer alan ICON (ICX) haftalık değişimle-%22,86 düşüş yaşarken son 24 saatlik hacmi 76,851,518 dolara geriledi. Listenin ikinci sırasındaki, E min Gür Sirer, Kevin Sekniqi, Maofan “Ted” Yin tarafından geliştirilen Avalanche (AVAX) haftalık değişimle-%22.16 son 24 saatlik hacmi 1,363,300,061 dolar oldu. Üçüncü sırada yer alan ve geliştiricileri Dr. Leemon Baird, Mance Harmon olan Hedera (HBAR) ise haftalık olarak-%19,75 değişim yaşarken son 24 saatlik hacmi de70,981,816 dolar oldu. Charles Hoskinson’un geliştirdiği Cardano (ADA), dördüncü sırada yer alırken haftalık olarak-%19,44 oranında bir değişim gösterdi ve son 24 saatlik hacmi 1,555,761,636 dolar oldu.

Listede yer alan birimlerden bir diğeri olan ve Dr. Gavin Wood, Robert Habermeier, Peter Czaban tarafından geliştirilen Palkadot (DOT) -%19,08 haftalık değişim gösterdi ve 24 saatlik hacmi de 1,240,834,571 dolar oldu.

Listenin Devamına gelecek olursak Raullen Chai, Qevan Guo, Xinxin Fan ve Jing Sun’un geliştirdiği IoTeX (IOTX), haftalık olarak-%19,42 oranında değişim gösterdi ve hacmi 68,610,255 dolar oldu. Antoni Trenchev’in geliştirdiği Nexo (NEXO), haftalık-%19,08 oranında değişim gösterdi ve son 24 saatte 9,881,936 dolar hacmine sahip oldu. Rene Reinsberg’in geliştirdiği Celo (CELO) ise-%19,04 oranında hacim değişikliği gösterdi ve son 24 saatlik hacmi 44,424,627 dolar oldu. Vansa Chatikavanij’in geliştirdiği OMG Network (OMG) ise-%18.65 oranında bir değişim yaşadı ve son 24 saatlik hacmi 345,732,772 dolar oldu.

Listenin sonunda yer alan ve Sam Williams ve William Jones tarafından geliştirilen Arweave (AR) haftalık olarak-%18,48 oranında bir değişim gösterdi ve son 24 saatte71,465,239 dolar hacmine ulaştı.

Düşen Coinler Nelerdir? Eğer ki kripto para borsasına yatırım yapmak istiyor iseniz coin piyasasının değişkenliğini, yaşanabilecek düşüşleri göz önünde bulundurmalısınız. Çünkü her bir olaydan etkilenebilmekle beraber ani ve kalıcı değişimler, yükselme ve düşüşler yaşayabilirsiniz. Bu yüzden düşüşte olan coinlerden belirli bir süre uzak durmanız, ancak yeniden yükselme eğilimine geçtikleri zamanda yatırım yapmanız oldukça önemlidir. Atacağınız her bir adım sizleri çok zengin edebilme potansiyeline sahipken yapacağınız en ufak bir yanlış ise çok ciddi zararlar uğramanıza neden olabilir. Bu doğrultuda da analistlerin yorumları, istatistikler size ışık tutabilme potansiyeline sahiptir.