Ekonomistler Enflasyonda Yükselişin Süreceğini Öngörüyor

Ekonomistler Enflasyonda Yükselişin Süreceğini Öngörüyor
Kripto Para Kazandıran Robot

Ekonomistler Enflasyonda Yükselişin Süreceğini Öngörüyor

Ekonomistler enflasyonda yükselişin süreceğini öngörüyor. Bloomberg HT Araştırma Birimi sonuçları yayımladı.

Bloomberg HT Araştırma Birimi tarafından gerçekleştirilen enflasyon anketine katılan ekonomistler, enflasyonun ocak ayında da yükseleceğini öngördü.

Bloomberg HT Araştırma Birimi’nin düzenlediği ve 21 kurumun katıldığı ankete göre ocak ayı için yıllık enflasyon beklentisi yüzde 14,68 olarak açıklandı. Ankete katılan ekonomistlerin ocak ayına dair aylık beklentisi ise yüzde 1,42 olarak kayıtlara geçti.

Eğer ekonomistlerin söz konusu beklentisi gerçekleşirse, bu oran son 14 ayın en yüksek yıllık enflasyonu anlamına gelecek.

Ankette en yüksek beklentiyi paylaşan kurum ocak ayında tüketici fiyat endeksinin yüzde 1,82 yükseleceğini, en düşük beklentiyi paylaşan kurum ise yüzde 0,90 yükseleceğini öngördü. Ankette 2021 yılsonu enflasyon beklentisi ise yüzde 11 olarak gerçekleşti.

ada coin

Kasım ve aralık aylarında enflasyon oranı ekonomistlerin beklentilerinin üzerinde gelmişti. Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre aralık ayında yıllık enflasyon yüzde 14,60 olmuştu.

TCMB de Enflasyon Tahminini Açıklamıştı

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), yılın ilk enflasyon raporu sunumunda tahminlerini değiştirmedi. TCMB Başkanı Naci Ağbal, konuya ilişkin şunları söylemişti:

“Enflasyonun 2021 sonunda yüzde 9,4 olarak gerçekleşeceğini, 2022 sonunda yüzde 7’ye, 2023 sonunda ise orta vadeli hedef olan yüzde 5 seviyesine gerileyerek istikrar kazanacağını tahmin ediyoruz.”

Ancak diğer yandan TCMB, gıda enflasyon beklentisini yükseltmişti.

Kaynak: Bloomberg HT

Kripto Para Kazandıran Robot