DOLAR
19,0842
EURO
20,6018
ALTIN
1.200,78
BIST
4.997,80

Emtia Fiyatlarında Son Durum

Emtia Fiyatlarında Son Durum
01.08.2022 14:25
0

Tarım Emtia Fiyatlarında Yeni Beklentiler Oluştu! Tohumluk Buğday Fiyatı Zamlandı! Yatırımcı ve Üreticiler İçin Kritik Değerler!

Emtia Fiyatlarında Son Durum, Buğday fiyatlarında yükseliş devam ediyor. Tahıl anlaşmasına rağmen çıkan arz endişeleri ile yükseliş görüldü. Öne çıkan bir diğer tarım emtiası olan soya fasulyesi fiyatları ise sıcak hava endişeleri nedeniyle yükseliş yaşıyor! Tarım emtialarında son durum ne? İşte detaylar…

Piyasalarda bir yandan arz endişeleri, diğer yandan sıcak hava ve üretim, nakliye gibi sorunlar fiyatların ciddi bir dalgalanma yaşamasına neden oluyor. ABD’de sıcak hava dalgasının beklenmesi nedeniyle önceki gün soya fasulyesinin Chicago borsasında işlem gören kontratları art arda beşinci seansta da yükselerek son 2 haftadan uzun sürenin ardından yeni zirveleri gördü. İçerde ise tohumluk buğday fiyatlarında görülen zam sonrasında kritik seviyeler takip edilmeye başladı. Bir jeopolitik ve makro ekonomik riskler, diğer yandan iklim krizi tarım emtiaları üzerinden etkisini gösteremeye devam ediyor.

Tohumluk Buğday Fiyatlarına Zam Geldi!

Tarım ve Orman bakanı Vahit Kirişçi’nin önceki gün yaptığı açıklamada tarım piyasalarına ilişkin kritik unsurlar yer aldı. Çiftçilerin yeni ekiliş sezonu için satın alacağı Tarım İşletmeleri Genel Müdürlüğü (TİGEM) sertifikalı tohumluk satış fiyatları belli oldu. Resmi Twitter hesabı üzerinden duyurusunu yapan Bakan Kirişçi, TİGEM’in sertifikalı tohumluk satış fiyatlarını duyurmasının ardından dikkat çekti.

Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişçi tarafından konuya ilişkin yapılan açıklamada, geçen yıl kilogram fiyatı 3.5 TL olan makarnalık buğday tohumunun fiyatının 2022 yılında tam yüzde 218 artarak 10.5 TL’ye yükseldiği açıklandı. Yüzde 200’ün üzerinde yaşanan bu artışlar sonrasında küresel de de görülmeye devam eden gıda krizine dair beklentiler artmış durumda. Tarım emtialarının bu denli artmasında iklim değişimleri de etkili olmaya devam ediyor.

emtia fiyatları

Buğday Fiyatları Ne Kadar Oldu?

TİGEM sertifikalı yeni ekiliş sezonu için duyurulan tohumluk buğday fiyatlarında ciddi bir artış gözlemlendi. Bakan Kirişçi tarafından resmi Twitter hesabından yapılan açıklamada, geçen yıl kilogram fiyatı 3.5 TL olan makarnalık buğday fiyatı yüzde 2018 zamlanarak 10.5 TL’ye yükseldi.  Ekmeklik buğday tohumunda ise kilogram fiyatı geçen seneye göre yüzde 200 artış gözlemlendi. Ekmeklik buğday fiyatında görülen bu artış sonrasında 3.3 TL olan fiyat, 10.5 TL’ye yükselmiş oldu.

Tarım Emtia Fiyatlarında Yeni Beklentiler Oluştu! TİGEM sertifikalı tohumluk satış fiyatları içinde geçen yıl 3.25 TL olan Tritikale ise yüzde 192 artışla 9.5 TL’ye kadar yükseliş gösterdiği öğrenildi. Son olarak geçen yıl kilogram fiyatı 3.25 TL olan arpa tohumluğu ise yüzde 177 artarak 9 TL’ye kadar yükseliş göstermiş oldu. Yaşanan bu son gelişmeler sonrasında emtia piyasalarında da yeni hareketlerin takip edilmesi bekleniyor.

Soya ve Buğdayda Endişeler Devam Ediyor!

Tarım Emtia Fiyatlarında Yeni Beklentiler Oluştu! Chicago borsasında işlem gören soya fasulyesi, ABD’de artan sıcak hava beklentisi nedeniyle önceki kapanışı sırasında arka arkaya 5’inci seansta yükselerek iki haftadan uzun sürenin zirvesine yerleşti. İlgili borsada en yüksek işlem hacmine sahip soya fasulyesi vadeli kontratları gün içinde yüzde 14.34 dolar/bushel seviyesine çıkmıştı. 11 Temmuz’dan itibareb bu seviyesinin en yüksek değer olduğu ifade ediliyor.

Buğday ise küreselde de endişe yaratmaya devam ediyor. Yüzde 1.3 yükseliş ile son hafta itibariyle 8 dolar/bushel fiyat ile 293.9 dolar/ton seviyesinden satışa devam ediyor. Ukrayna’dan buğdayın yeniden denizden ihracının başlaması için imzalanan anlaşmaya rağmen Karadeniz’deki arza dair endişeler sonrasında fiyatlar etkilenmeye devam ediyor. Tarım emtiaları başta olmak üzere küresel ekonomik ve jeopolitik riskler fiyatları etkilemeye devam ediyor.