DOLAR
20,3975
EURO
22,0219
ALTIN
1.284,64
BIST
4.964,29

En Çok Bilinen Kripto Paralar Hangileridir?

En Çok Bilinen Kripto Paralar Hangileridir?
15.09.2022 23:00
0

Son günlerde yatırımcıların yakından takip ettiği konu olan yükselecek coinler hakkında pek çok kişi araştırma yapmaktadır. İlgi duyanlar; konuyla ilgili terimlerden, güvenilirliğine ve getirisine kadar bilgi edinmek istemektedir. İngilizce “Coin” kelimesinin tam Türkçe karşılığı madeni paradır. 2008 yılında oluşmaya başlayan kripto piyasasında; geliştirilmiş bağımsız ağda kullanılmak üzere oluşturulan kripto para terimlerine “Coin” adı verilmektedir. Bitcoin (BTC), Ethereum (ETH) gibi çeşitleri vardır. Piyasada kullanılan ilk, en popüler ve halen en değerli kripto para birimi Bitcoin gözükmektedir. Merkeziyetçi veya herhangi bir ülke ya da birimin kontrolünde değildir.

Kripto para; takas işlemlerinde kullanılabilen, dijital ve şifrelenmiş bir para değişim aracıdır. Fiziksel varlıkları söz konusu değildir yani tamamen sanal bir yapıya sahiptir. Anlık işlem ve sınırsız devir imkanı sağlamaktadır.

En Çok Bilinen Kripto Paralar Hangileridir?

Kripto para; alım satımının elektronik ortamda yaygınlaşması sonucunda cazibesini artırmakta, hem büyük yatırımlar yapan kripto balinalarının hem de küçük yatırımcıların beklenti odağı olmaktadır. Bağımsız zincir olan Blockchain’e tabi işleyen Bitcoin dışında alternatif coinler de bulunmaktadır. Bunlar; Altcoin olarak adlandırılmakta ve çoğunlukla kripto para borsaları üzerinden temin edilebilmektedir. Ether, Litecoin, Ripple, XRP, Dogecoin, Cardano, Tamadoge, Dash, Binance Coin (BNB) gibi 600’den fazla çeşitli altcoinler kripto piyasasında işlem görmektedir. Piyasa değeri olarak Bitcoin’ler kadar yüksek değerlere sahip değillerdir. Altcoinler ile daha hızlı, daha kolay ve makul fiyatlarda satın alınmak suretiyle işlem yapılabilmektedir. Bir kripto para olarak kullanılan ve bir dijital varlık olarak tanımlanan “token” ile sadece bir ürün veya hizmet satın alınabilmektedir. Sahibi vasıtasıyla mevcut bir zincire girilerek işleme tabi tutulmaktadır. Coin satın almak için yapılması gereken ilk işlem bir dijital cüzdan sahibi olmaktır.

Kripto Para Hesabı Nasıl Açılır?

Kripto cüzdanı; kripto paranızı güvenle muhafaza edeceğiniz ve alışveriş yapacağınız bir hesaptır. Bu hesaba sahip olmak için ilk yapılacak işlem bir kripto borsası seçmekten geçmektedir. Ardından, kullanacağınız e-mail adresinizi girerek yeni çözümü zor bir şifre oluşturmanız gerekmektedir. Peşinden güvenlik doğrulamasını size gösterilen şekilde tarafınızdan tamamlanmak durumundadır. Sonrasında e-mail adresinize gelen doğrulama kodu çıkan ekranda girilmektedir. Artık, istediğiniz araçla (Kredi kartı, fon, yerel para birimini girerek para aktarma yoluyla) kripto para satıp alabilirsiniz.

Kripto Parada Sermayeniz Güvende Midir?

Kripto cüzdanı sahibi olacağınız kripto borsasını seçerken iyi araştırmalı ve şu hususlara özellikle dikkat etmelisiniz: Borsanın güvenilirliği, işlem hacmi, işlem ücretleri, güvenlik uygulamaları, dijital saldırılarda müşterilerinin mağduriyet yaşayıp yaşamama hususu. Ülkemizde kripto para borsası denetleme yetkisi MASAK’a (Mali Suçları Araştırma Kurulu) verilmiştir. Kripto para borsası; reel para varlığınızı kripto paralara, kripto paraları reel para birimlerine çeviren yani kripto para alış satış işlemlerini yapabildiğiniz ortamdır. Konuya ilişkin yasal düzenlemeler devam etmektedir. Kripto para işlemi yapabilmek için bir kripto para borsasında adınıza tanımlanmış ve kullanıcının IBAN gibi dijital parayı gönderip alabildiği bir “Adres” olması yeterlidir.