DOLAR
20,3924
EURO
22,0320
ALTIN
1.283,68
BIST
4.907,13

En Değerli Altcoin Hangisidir?

En Değerli Altcoin Hangisidir?
08.08.2022 18:05
0

Yıllara göre kripto paraların fiyatlarını incelendiğimizde kripto paraların nereden nereye geldiğini görerek en değerli altcoin hangisidir ya da hangi altcoin nasıl bir gelişme göstermiş olduğunu görebiliriz. Buna göre elbette ki kripto paralar içerisinde en değerli olan Bitcoin’in yıllara göre değişimi 2009 yılında 0,06 dolar iken 2021 yılına gelindiğinde 44.337 dolara ulaşmıştır.

Bitcoin değeri ilk çıktığında herkesin dalga geçtiği hatta uzun yıllar engellendiği bir varlık olarak karşımıza çıktı. Ancak özellikle 2015 sonrası yaptığı ataklar, tanınması, diğer ülkelerinde bu varlığı merak ederek daha fazla yatırımcının gelmesi vs. Bitcoin gelişimini hızlandırdı.

Kripto varlıkların alım ve satım yapılacağı onlarca kripto para piyasası ortaya çıktı. Sadece ülkemizdeki gelişimini göz önümüze aldığımızda 4 adet yüksek kullanıcı sayısına sahip kripto para borsası ortaya çıktı. Bunların yanı sıra global anlamda herkes tarafından kullanılan Binance, Gatei.o, Kucoin de binlerce kullanıcıya ulaştı. Kripto varlıkların hızlı gelişimleri binlerce kripto varlığın daha ortaya çıkmasına zemin hazırladı. Bugün en az Bitcoin kadar değerli olan kripto varlıklar hayatımızda yer edindi. Peki, bu kadar coin arasında en değerli altcoin hangisidir?

Bitcoin Kadar Değerli Altcoinler Hangileridir?

Kripto varlıkların babası olarak “Bitcoin” her ne kadar çok ayrı bir değere sahip olsa da Bitcoin kadar değerli olan ve olmaya da devam eden altcoinler de bulunmaktadır. Bunlardan en çok bilineni şüphesiz 2022 yılında 10 dolar ve üzeri olması beklenen ETHEREUM kısaca ETH olmaktadır. Tıpkı Bitcoin gibi kendine has bir blockhain teknolojisi ile geliştirilen ETH, 2014 yılında dijital para biriminin daha da merkeziyetçilikten uzaklaştırılması adına Rus kökenli Vitalik Buterin tarafından ortaya çıkarılmıştır.

Ethereum açık bir merkeze sahip değildir. Para transferi ücretlerini ödemek ve bu işlemleri de gerçekleştirmek adına kullanılan bir kripto paradır. 2022 yılında büyük bir sıçrayış yakalaması beklenen ve geleceğin Bitcoin olmaya aday tek coin olarak en değerli altcoin hangisidir diye soran herkese verilecek tek altcoindir. Şu anda TL bazında 45,500 civarında olan ETH dolar karşısında ise 3,11 civarındadır.

En Değerli Altcoinler

Değerli altcoinler hangileridir diye soru sormak aslında kripto uzmanları tarafından önerilen bir ayrım cümlesi değildir. Bugün adı bilinmeyen ya da kripto varlıklar piyasasında henüz tanıtılan bir altcoin ya da token bile güçlü projeler içerisinde yer alırsa çok değerli bir hale gelebilir. Buna göre en değerli altcoin hangisidir demek yerine potansiyeli olan geleceğin altcoinleri nelerdir birlikte inceleyelim.

Ripple (XRP)

Bitcoin geliştiricileri tarafından ilk kez 2012 yılında California da tanıtılan ve kullanıma açılan bu XRP, birçok uzman analiste göre Bitcoin’in olası halefleri arasındadır. Özellikle New York Times gazetesinde paylaşılan birçok makalede ismi geçen bu coin birçok banka tarafından daha şimdiden ödeme ve para gönderme sistemi olarak kullanılmaya başlandı. Şu anda mevcut sistem içerisinde fiyatında düşüş olan XRP, yazının yazıldığı vakit 0,7200 civarındadır.

DOGECOIN (DOGE)

Elon Musk tarafından oldukça fazla destelenen bu coin, ilk başta şaka amaçlı olarak ortaya çıkarılsa da kısa sürede büyük sıçramalar yaptı. Space X, Tesla gibi büyük şirketlerde ödeme aracı olarak kullanıldı. 2021 yılında 0,2200civarına kadar geldi. Ancak Bitcoin üzerindeki düşüşten en çok etkilenen coinler arasında yer aldı. Şu anda 0,1400 dolar civarında olan DOGE hedefi bu yıl içerisinde 1 dolar ardından 5 ila 10 dolar arasında gitmektir. Sosyal medya platformları üzerinde yoğun bir kullanıcı destekçisi olan bu coin için geleceğin Ethereum olarak görülmektedir. En değerli altcoin hangisidir diye araştırma yaptığınızda en çok karşınıza çıkacak coinler arasındadır.

IOTA(MIOTA)

Kalabalık dijital para birimi sahasının en yeni oyuncuları arasında olan bu coin, blok zincir ağına dayanmayan ve TANGLE adı verilen alternatif bir dağıtımcı hesap sistemi bulunmaktadır. Microsoft, Fujitsu ve daha birçok büyük şirket ile iş birliği yapan bu coin büyük kripto para borsaları üzerinde işlem görmektedir.

AVALANCHE (AVAX)

Son zamanların en çok dikkat çeken altcoinleri arasında olan AVAX bilindiği üzere Türkiye’nin elektrikli otomobili TOGG ile de anlaşmalar yaptı. Özellikle Türk kullanıcılar tarafından çok değerli görülen bu coin son bir ayda yatırımcısına en çok kazandıran coinler arasındadır. Geleceğin en değerli coinleri arasında yer alan bu coin şu anda 80,060 dolar değerinde olan bu coin geçtiğimiz yıl 100,00 dolar civarında da işlem gördü.

TERRA LUNA (LUNA)

2022 yılında kripto uzmanların yayımladıkları listelerde yer alan LUNA, Bitcoin’deki düşüşten bile kolay kolay etkilenmedi ve kripto paralar arasında geleceği olan coinler olarak adını duyurduk.

NEAR

Büyük kripto para borsaları üzerinde alım ve satımı yapılan NEAR, geçtiğimiz hafta yaptığı çıkış ile gündemden uzun süre düşmedi. Balinaların hücum ettiği bu coin, BTC’nin 40.000 dolar altına düşmesinde bile uzun süre dayandı ve değerini korudu. BTC den bu şekilde ayrışan ve direnen coinlerin uzun vadede kullanıcısına kazandıracak coinler arasında olduğu söyleyebiliriz. Şu anda değeri 16,74 dolar değerinde olan bu coin, yakın geçmiş hedeflerini ve projelerini inceleyerek sizlerde kripto varlıklar arasında değerli olup olmadığını görebilirsiniz.

Kripto varlıklar arasında değerli olan altcoinler, geleceği olan ve yatırımcısına kazandıracak olan altcoinler hangileri olabileceğini kripto uzmanların görüşleri neticesinde inceledik. Yukarıda adı geçen coinler yatırım danışmanlığı içermemektedir. Kripto varlıklar hakkında son dakika gelişmeleri, uzman görüşlerini, merak ettiğiniz tüm soruları bulabileceğiniz ilgili diğer yazılarımızı okumayı da ihmal etmeyiniz.