Güncel Konular
Borsada En Çok Kazandıran Hisseler Borsa’ da yapacağınız alım ve satım işlemlerinden önce hangi hisse senedinin kazancının ne kadar olduğu, nasıl bir yükseliş ve düşüş gerçekleştirdiği ile sizlere bir liste sunulur. Örneğin, hızla yükselip daha sonra aniden düşen hisse senetlerinden uzak durmalısınız. Genellikle sabit bir şekilde artan ya da artış...
09.01.2022
Coin Tavsiye Tüm dünyada etkisi durdurulamayan kripto paralar yavaş yavaş devletlerinde resmi adımlar atması ile daha güvenli borsalar haline geldi. Kripto para dünyasına hala güvenmeyen kişilerde böylelikle bu piyasalara dâhil olmaya başladı. Eğer sizde bugüne kadar kripto borsalara girmedeyseniz yakın zamanda girmeyi düşünüyorsanız ya da yaptığınız yatırımları daha güvenli bir...
04.01.2022
Kripto Para Projeleri Kripto varlıklar dünyasında yenilikler ve özellikler ardı ardına açılanıyor. 2021 yılı biterken açıklanan projeler ile yatırımcıları kendilerine çeken kripto varlıklar yatırımcılarını şahlandıran mevcut projeler hangisidir hep birlikte bakalım. Kripto para projeleri ile diğerlerinden farklı olan altcoinler hangileridir. Kripto varlıklar arasında en çok gözde projelerin yer aldığı proje...
24.12.2021
Yükselecek Coinler Yükselecek Coinler; Kripto para birimleri; tamamen dijital olup, şifrelenmiş, nakit paraya alternatif olarak tasarlanmış sanal para birimidir. Geleceğin para birimi olarak tahminde bulunanlarda vardır. Kripto paraların, merkezi bankacılık ve elektronik para sistemlerinden farkı bir merkeze bağlı olmamasıdır. İşlem veri tabanı, dağıtık muhasebe defteri (LEDGER) olarak işleyen Blockchain sanal...
17.12.2021

Ethereum (ETH) Kurucusu Buterin, Uniswap’in (UNI) Oracle Token’ı Olması Gerektiğini Düşünüyor

Ethereum (ETH) Kurucusu Buterin, Uniswap’in (UNI) Oracle Token’ı Olması Gerektiğini Düşünüyor
Kripto Para Kazandıran Robot

Ethereum kurucusu Vitalik Buterin, Uniswap’in UNI’sinin başarılı bir merkeziyetsiz finans (DeFi) ekosistemi için bir oracle token’ı olması gerektiğini öne sürdü.

Öneriyi Salı günü Uniswap’in yönetim forumunda yayınlayan Buterin, DAI, sentetik varlıklar ve teminatlı krediler gibi algoritmik stablecoin’ler de dahil olmak üzere, çeşitli DeFi alanlarının bir fiyat oracle’ına bağlı olduğunu ve Uniswap ve UNI’nin böyle bir oracle sağlamak için devreye girmesi gerektiğini söyledi.
Fiyat oracle’ları, Ethereum‘u zincir dışı, gerçek dünya bilgilerine bağlayan veri akışlarıdır, böylece veriler akıllı sözleşmelere dahil edilebilir. DeFi protokollerinin düzgün çalışması için verilere ihtiyaç vardır. Örneğin, tahmin platformları, kullanıcılardan ABD’nin bir sonraki başkanına bahis oynamalarını isteyen bir pazar yürütebilir. Sonucu doğrulamak ve kazananlara ödeme yapmak için bir oracle’a ihtiyaçları olacak.

Oracle Token

Chainlink şu anda piyasadaki en ünlü oracle konumunda bulunuyor. Buterin, Chainlink’in “harika” olduğunu, ancak alternatif bir çözüme de yer olduğunu söyledi.

Buterin, örneğin Chainlink’in teşviklerinin, merkeziyetsiz bir oracle olan Augur’daki kadar temiz olmadığını söyledi. Özellikle, Chainlink’in yanlış veri sağlayan katılımcıların cezalandırılmasını sağlayan otomatik bir mekanizmaya sahip olmadığını söyledi.

Bu nedenle Buterin, Uniswap’in daha sağlam veriler için Augur veya UMA tasarımından sonra oracle’ını modellemesini önerdi.

Kripto Para Kazandıran Robot