Euro bölgesinin hane halkları salgın sırasında tasarruf sağladı

Euro bölgesinin hane halkları salgın sırasında tasarruf sağladı
Kripto Para Kazandıran Robot

Euro bölgesinin hane halkları salgın sırasında tasarruf sağladı

Euro bölgesinin ekonomisinin hızını yükseltmek için tüketici harcamalarını yeniden başlatması gerekiyor. Salgının yayılmasını durdurmak için yapılan ablukalar sırasında kıtadaki birçok hane çok şey kurtardı.

Ancak sorun, paranın çoğunu harcamak yerine biriktirme eğiliminde olan tüketiciler tarafından biriktirilmesidir.

Barclays analistlerine göre, sözde pandemik tasarruflar, esas olarak bir restorana gitme veya tatile gitme fırsatı olmadan evde sıkışıp kalan daha varlıklı yaşlı Avrupalıların hanelerinde yoğunlaşıyor. Onların durumunda, gençlerin aksine, büyük eşyalara daha fazla para harcamaya başlama olasılıkları daha düşük.

En gelişmiş ekonomilerin toparlanma hızını değerlendirirken belirleyici faktör, bu belirli tüketici grubunun özgürlüğünü kullanıp daha fazla harcamaya başlayıp başlamayacağıdır. Avrupa, dünyanın herhangi bir bölgesindeki en büyük orta yaşlı nüfusa sahiptir.

ada coin

Ablukalarla birlikte serbest bırakılabilecek para miktarı çok büyük. Barclays birikmiş tasarrufların 600 milyar avro olduğunu tahmin ediyor, ancak bunlar esas olarak muhafazakar sakinlerin ellerinde yoğunlaşıyor ve bu da kilitlerinin açılmasının üzerine gölge düşürüyor.

Alman Deutsche Bank’a göre, tasarrufların serbest bırakılması, Uluslararası Para Fonu’nun % 4,4 olarak tahmin ettiği bölgenin 2021’deki ekonomik büyümesine yaklaşık yüzde 1 puan ekleyebilir.

UBS ekonomisti Dean Turner, hane halkı harcamalarının, bu yıl % 2,9’luk bir büyüme beklentisiyle, sözde salgın sonrası toparlanmaya “önemli ölçüde” katkıda bulunacağına inanıyor.

Ekonomik iyileşme şimdiye kadarki yavaş aşılama nedeniyle ABD ve Çin’in gerisinde kaldığından, Euro bölgesinin yeni teşviklere ihtiyacı var.

Almanya’da beklenenden uzun süredir devam eden ablukalar, büyük enstitülerin 15 Nisan perşembe günü ülkenin bu yılki ortak ekonomik büyüme tahminini tam bir yüzde puanı ile % 4,7’den % 3,7’ye düşürmesine yol açtı.

Avrupa Merkez Bankası’ndan alınan veriler, 50 yaşın üzerindeki kişilerin geçen yıl daha fazla para biriktirdiğini, 16-49 yaş grubundaki mali durumun daha fazla harcama eğilimi ve aynı zamanda daha yüksek işsizlik riski ile birlikte, kötüleşti.

Durum en iyi Avusturyalı çift Gloria Sattélová ve Alfonso Pribek’in yaklaşımı ile açıklanmaktadır. Krizden önce genellikle lokantalarda yemek yiyorlardı, düzenli olarak opera ve tiyatroya gidiyorlardı, yılda iki kez haftalık spa ziyaretlerinin yanı sıra Yunanistan, Almanya ve Fransa’ya geziler yapıyorlardı. Ancak, ablukaların sona ermesinden sonra, muhtemelen tüm bu faaliyetlere geri dönmeyecekler.

81 yaşındaki kocasıyla Viyana‘nın merkezinde yaşayan 78 yaşındaki Sattle, “Bir an önce kaplıcaya gideceğiz, ancak başka hiçbir şey planlamıyoruz,” dedi.

ECB’nin temkinli olduğu akılda kalan bu kişilerdir. Son tahminleri, geçen yıl salgın sırasında neredeyse ikiye katlanarak % 25’e çıkan tasarruf oranının kademeli olarak kriz öncesi seviyelere döneceğini gösteriyor. Bununla birlikte, ablukalar sırasında biriken para önemli ölçüde azaltılmayacaktır.

Alman merkez bankası Bundesbank, ülkenin tasarruflarının geçen yıl 110 milyar Euro arttığını tahmin ediyor ve Fransız mevkidaşı, hane halklarının 120 milyar Euro’ya kadar biriktirdiğini tahmin ediyor.

Avrupa Komisyonu‘ndan alınan veriler, euro bölgesindeki hanehalkı tasarruflarının artmış olmasına rağmen, önümüzdeki 12 ay içinde daha pahalı ürünler satın almaya olan ilgilerinin hala ortalamanın biraz üzerinde olduğunu ortaya koydu.

Kripto Para Kazandıran Robot