DOLAR
19,0842
EURO
20,6162
ALTIN
1.199,26
BIST
4.997,80

Euro Dolar 20 Yıl Sonra Bir İlki Yaşadı!

Euro Dolar 20 Yıl Sonra Bir İlki Yaşadı!
14.07.2022 12:11
0

Euro Dolar 20 Yıl Sonra Bir İlki Yaşadı! TL’yi Bir Felaket Daha Bekliyor! Para Piyasalarında Kritik Dönem Başladı! Uzman İsim O Soruya Yanıt Verdi!

Euro Dolar 20 Yıl Sonra Bir İlki Yaşadı! 20 yıl sonra euro/dolar 1’in altına indi. Yaşanan bu gelişme başta Türkiye olmak üzere birçok ülkeyi olumsuz etkileyecek. Ekonomist Mahfi Eğilmez ise euro dolar eşitliğinin etkilerini değerlendirdi. İşte detaylar…

ABD’den yüksek enflasyon nedeniyle FED aracılığıyla gerçekleştirdiği faiz artırımı doların küreselde güç kazanmasına neden oldu. Euro/dolar paritesi ise 2002 yılından sonra 1 seviyesinin altına inerek yeni bir ekonomik dönemin başlangıcına işaret etti. ABD’den gelen tüketici enflasyonunun beklentilerin üzerinde olduğu haberleri piyasaları resmen altüst etti. Yüzde 9.1 ile rekor kıran ABD enflasyonu, FED’in faiz artırma tutumunun devam edeceğinin de göstergesi olarak kabul ediliyor. Temmuz ayında yapılacak FED toplantısında 100 baz puanlık faiz artışı beklentisi artmış durumda.

Euro/Dolar 1’in Altına İndi!

2002 yılından itibaren ilk defa euro, 1 doların altına indi. Avrupa Birliği’nin ortak para birimi olarak kullanılmaya başladığı 1 Ocak 2002 tarihinden itibaren ilk kez böyle bir düşüş yaşanmış oldu. 2022 yılında şimdiye kadar yüzde 12 seviyelerinde değer kaybı yaşadığı ifade edildi. Rusya’nın Ukrayna hamlesi ve Euro Bölgesi’nde büyüme görünümün kötüleşmesi, FED faiz artırımları ve enerji krizi gibi birçok farklı neden yaşanan bu gelişme üzerinde etkili olduğu aktarılıyor.

Avrupa Merkez Bankası (ECB) dünya genelinde merkez bankalarının agresif faiz kararlarına karşı direnç gösterse de önümüzdeki toplantılarında ECB tarafından da mecburi bir faiz artırımına gidileceği ifade ediliyor. Euro/dolar paritesinin bu seviyelere gelmesi ise Türkiye ekonomisi üzerinde ciddi hasarlar bırakabilecek bir potansiyele sahip olduğu aktarılıyor.

Euro ve Dolar Eşitliği Türkiye Ekonomisini Nasıl Etkiler?

Euro Dolar 20 Yıl Sonra Bir İlki Yaşadı! Eski Hazine Müsteşarı ve Ekonomist Dr. Mahfi Eğilmez’den euro ve dolar eşitliğine ilişkin kritik değerlendirmeler yapıldı. Beklenenin sonunda olduğuna işaret eden Mahfi Eğilmez, euro ilk defa fiilen dolaşıma girdiği Ocak 2002’de, 1.17 dolar denkliğine sahip olduğunu ifade etti. Paritenin en yüksek olduğu tarih ise 3 Mart 2008 olduğuna vurgu yaptı. Şu anki görünümde ise ilk kez 1’in altına düştüğü aktarılıyor.

Paritenin iki ülke parasının karşılıklı değerini gösteren bir veri olduğunun altını çizen Mahfi Eğilmez, Türkiye açısından da bu değerin ciddi etkilerinin olacağı ifade ediliyor. İhracatta genelde euro ve doların ağırlığının eşit olduğu ifade edildi. Euronun dolardan daha değerli olduğu geçen 20 yıl içinde Türkiye pariteden kazanç elde edebildiği belirtildi. Eşitlik durumunda Türkiye’nin bu durumda nötr durumda kalacağı ve düşüş ile bu gelirin kayba dönüşeceği aktarıldı. Doların euroyu geçmesi halinde Türkiye ciddi bir parite zararına uğrayacağı ifade edildi.

ABD’de Enflasyon Rakamları Beklentinin Üzerinde!

Euro Dolar 20 Yıl Sonra Bir İlki Yaşadı! ABD’den gelen enflasyon verileri son yılların en yüksek seviyesine ulaşmış durumda. Tüketici enflasyonunun beklentinin üzerinde gerçekleşmesinin ardından yüzde 9.1 seviyesi sonrasında faiz artırma sinyalleri de güçlendi. Bu durum gerçekleşirse euro/dolar paritesinde de yeni seviyelerde görülmeye başlayacaktır. Temmuz ayında 100 baz puanlık faiz artırma beklentisi yüzde 22, 75 baz puan artırma beklentisi ise yüzde 79’a yükselmiş durumda. Türk Lirası açısından da bu durum ciddi bir değer kaybını beraberinde getirmeye devam ediyor.

Dolar/TL Ne Kadar Oldu?

Doların küreselde güç kazanmasıyla tüm ara birimleri karşısında değeri artmaya devam ediyor. Özellikle kırılgan bir yapıda olan Türk Lirası üzerinde ciddi bir baskı yaratan dolar, 17,47 TL seviyesinden işlem görmeye devam ediyor.