DOLAR
19,0864
EURO
20,6124
ALTIN
1.200,44
BIST
4.997,80

Fındık Fiyatları Ne Kadar Oldu?

Fındık Fiyatları Ne Kadar Oldu?
24.07.2022 15:15
0

2022 Fındık Fiyatları Ne Kadar Oldu? Bakanlık 2022 Yılı Fındık Rekolte Tahminini Açıkladı! Kur Korumalı Fındık Talebi Dikkat Çekti!

Fındık Fiyatları Ne Kadar Oldu? Tarım ve Orman Bakanlığı, 2022 yılı fındık rekolte tahminlerini açıklamasının ardından piyasalarda yeni gelişmeler yaşandı. Hasat zamanı gelirken taban fiyat beklentileri de netlik kazanmaya başladı. Fındık fiyatlarında yeni talepler gündem oldu! İşte detaylar…

Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından 2022 yılı fındık rekolte tahminleri açıklandı. Açıklanan yeni veriler sonrasında hasat zamanının da gelmesinin ardından fındık fiyatlarında taban beklentisi ortaya çıktı. TÜİK tarafından tamamlanan çalışma sonrasında Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından yapılan çalışma sonrasında rekolte tahminlerinin gelmesinin ardından göler Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO) tarafından açıklanacak fındık fiyatlarına çevrildi. Sektörden gelen talepler ise fiyatların biran önce açıklanması yönünde. Özellikle piyasalarda yaşanan son dalgalanmalar sonrasında üreticiler önünü görmek için fiyatların kısa süre içinde açıklanmasından yana olduklarını ifade ettiler.

2022 Fındık Rekolte Tahmini Açıklandı!

Fındık Fiyatları Ne Kadar Oldu? Tarım ve Orman Bakanlığı, 2022 yılı fındık rekolte tahminini açıkladı. Yapılan açıklamaya göre Fındık Rekolte Tahmin Komisyonları tarafından ülke genelinde yapılan çalışmaların sonucu geçtiğimiz gün duyuruldu. Bakanlığın açıklamasına göre, 2022 yılı fındık rekoltesi için bir önceki yıla nazaran yüzde 12 artış ile 765 bin 287 ton olarak tahin edildi. Fındık rekoltesinde bu yıl için yüzde 12’lik bir artışın yaşanacağına dair beklentiler de ortaya çıkmış oldu.

Konuya ilişkin yapılan açıklama kapsamında, rekolte tahmin çalışmalarının fındık bahçelerinde çotanak sayımlarına dayalı hesaplamalar ve gözlemler sonucu sektörün tüm paydaşlarının katılımları ile gerçekleştirildiği ifade edildi. Konuya ilişkin FİSKOBİRLİK Yönetim Kurulu Başkanı Lütfi Bayraktar ise Bloomberg’in haberine göre, son 5 – 6 yıldan bu yana alım, üretim ve pazarlamada sürekli büyüme kaydederek yollarına devam ettiklerine işaret etti. Geçmiş sezonlara göre bu sezonun daha iyi olacağının da altını çizdi.

Fındık Fiyatlarının Dolara Endekslenmesi Talep Edildi!

Fındık hasat zamanına az bir süre kala fındık üreticileri tarafından fiyatların biran önce açıklanması isteniyor. Rekolte açıklamasının ardından taban fiyat beklentileri de sektörden alınan bilgilere göre netlik kazanmaya başladı. 2022 yılında en çok dikkat çeken talep ise fındık fiyatlarının dolar kuruna endekslemesi oldu. Konuya ilişkin değerlendirmelerde bulunan CHP Genel Başkan Yardımcısı Seyit Torun, fındık fiyatı 4 doların TL karşılığı olması gerektiğini ifade etti. Söz konusu fiyat dolar kuruna endekslenmelidir şeklinde açıklamaların gelmesinin ardından üreticiler de benzer taleplerini aktarmaya devam ediyorlar.

Kur Korumalı Fındık Fiyatı Bekleniyor!

Fındık Fiyatları Ne Kadar Oldu? Döviz kurunda yaşanan son gelişmeler sonrasında birçok farklı sektörden yeni talepler gelmeye devam ediyor. Döviz kurunda yaşanan artış nedeniyle açıklanan fındık fiyatlarının bir süre sonra anlamını yitirdiğini ifade ediliyor. Toplanan fındığın büyük bir bölümünün yurt dışına satıldığını ifade eden sektör temsilcileri, fiyatların dolara endeksli olarak açıklanması gerektiğini ifade etti. Serbest piyasalardaki artışın döviz artışının gerisinde kaldığına işaret edildi. Bu kapsamda yeni bir sisteme ihtiyaç duyulduğu aktarıldı.

Güncel Fındık Fiyatları

Fındık Fiyatları Ne Kadar Oldu? Fındıkta rekolte tahminlerinin gelmesinin ardından gözler TMO tarafından açıklanacak fındık rakamlarına çevrildi. Açıklanan son rakamlara göre Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO) tarafından 50 randıman Giresun kalite kabuklu fındık için 27 lira, Levant kalite kabuklu fındık için 26,50 TL, Sivri kalite fındık için 25,50 TL fiyatlar açıklanmıştı. Üreticilerin yeni dönemde beklentileri ise daha da artmış durumda. Fındık fiyatlarının açıklanmasının ardından serbest piyasalarda oluşacak seviyeler de merak edilmişti. Yeni taban fiyatların ne kadar olacağı ise yakından takip ediliyor.