Ford Otosan Borsa İstanbul’un Lideri

Ford Otosan Borsa İstanbul’un Lideri
Kripto Para Kazandıran Robot

Ford Otosan Borsa İstanbul’un Lideri

Ford Otosan, Borsa İstanbul‘un lideri oldu. Şirket, Koç Holding’i geçti ve liderlik tahtına oturdu.

Borsa İstanbul’da yaşanan yeni yıl rallisinin galibi Ford Otosan oldu. Şirket, Ford Otosan hisselerinde bu hafta gerçekleşen hızlı ralli sonucu Borsa İstanbul’da en büyük piyasa değerine sahip şirket olarak kayıtlara geçti.

Pazartesi gününden bu yana Ford Motor ve Koç Holding ortak girişimi olan Ford Otosan, yüzde 25 artış gösterdi. Borsa İstanbul 100 endeksinde Koç Holding’i gerisinde bırakan şirket, listenin ilk sırasına oturmayı başardı.

Bloomberg’in sorularına yanıt veren Ford Otosan, yaşanan rallinin dayanağı olarak “güçlü 2020 performansı, yatırım teşviği açıklamasının yatırım harcaması, süresi, içeriği anlamında bir miktar netlik sağlaması, temettü beklentisi, e-Transit üretimi haberi, 2021’de güçlü ihracat beklentisini” gösterdi. Şirket, açıklamada şu ifadeleri kullandı:

ada coin

“Şu anda Türkiye’de hem büyüme hem temettü hikayesi sunan bir şirketiz. Bu da bizim olumlu ayrışmamıza sebep oluyor.”

Öte yandan bazı analistlere göre, Ford Otosan’ın söz konusu açıklaması bu ralliyi açıklamakta yetersiz kaldı. ICBC Turkey Yatırım Araştırma Müdürü Burak İşyar, konuya ilişkin olarak şunları söyledi:

“Pozitif beklentiler ve gelişmeler var ancak son ralli bir parça fazla fiyatlamaya veya açıklanmamış bir yeni gelişmeye işaret ediyor. Değerlemeler biraz yükselmeye başladı.”

Şirket hissesinin 14 günlük göreli güç endeksi yaklaşık 84’e çıktı ve 2010 yılından bu yana en yüksek seviyesini kaydetti. Bu düzey, kimi analistlerin rallinin aşırı hızlandığına ve geri çekilme potansiyeli taşıdığına işaret ettiği düşünülen 70 seviyesinin çok üstünde duruyor.

Ford Otosan’ı değerlendiren 22 analistten 13’ü “al” tavsiyesi verirken üçü “sat”, altısı ise “nötr” tavsiyesinde bulundu.

Bu yazıda Bloomberg HT katkısı bulunmaktadır.

Kripto Para Kazandıran Robot