enflasyonemeklilikötvdöviz
DOLAR
13,5701
EURO
15,3499
ALTIN
774,57
BIST
1.810
Güncel Konular
Hangi Coin Yükselecek? Hangi Coin Yükselecek? Yükselmesi beklenen coinler, Bitcoin harici diğer coinler alt coin olarak adlandırılır ve yatırımcılarda bu alt coinlerin ne zaman yükselişe geçeceğini merak etmektedir. 2009 yılında Bitcoin borsada işlem görmesinin ardında hayatımıza giren kripto para piyasası sosyal medya platformlarında da görüldükçe takipçileri hızla büyüdü. Dünyanın en...
01.11.2021
Yurt dışında yerleşik hayata geçmiş kişiler, geçtiğimiz hafta 109,8 Milyon dolarlık Devlet İçi Borçlanma Senedi, 479,6 Milyon Dolarlık Hisse Senedi, 4,7 Milyon Dolarlık ise Şirket Borçlanma Senetleri satın aldı. Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası haftalık Haftalık Menkul Kıymet İstatistiklerini yayınladı. Yayınlanan istatistiklere göre, yurt dışına yerleşik hayata geçmiş ve orada yaşamını...
19.11.2021
Gelecek Vadeden Altcoinler Gelecek Vadeden Altcoinler ; Kripto paralar 4-5 senedir tüm dünyanın gündeminde yer almaktadır. Çok fazla popüler olması da insanların kripto paralara karşı ilgisinin daha da yükselmesine neden olmuştur. Bazı kripto paralar yatırımcılarına kaybettirse de bazıları büyük paralar kazanmalarına neden olmuştur. Fakat kripto para piyasası hiçbir bilgi ve...
28.09.2021
Kısa Vadeli Yatırım Yapılabilecek Kripto Paralar Kısa Vadeli Yatırım Yapılabilecek Kripto Paralar; Kripto paralar son dönemlerde bütün dünya tarafından dikkatle takip edilmektedir. Bu sanal paralar ilk çıktıkları zaman çok fazla popülerlik ve ilgi çekmemişlerdir. Fakat özellikle son 3-4 yıldır oldukça popüler bir konumdadırlar. Kripto paralardan önce yatırım için farklı şeyler...
29.09.2021

GameStop Hissesi İşlem Sınırlamasına Takıldı

GameStop Hissesi İşlem Sınırlamasına Takıldı
ada coin
29.01.2021
0
A+
A-

GameStop Hissesi İşlem Sınırlamasına Takıldı

GameStop hissesi işlem sınırlamasına takıldı. GameStop hissesi, 5 günün ardından ilk defa düşüş kaydetti.

ABD’li oyun, oyun konsolu ve elektronik eşya mağazası GameStop, son günlere damgasını vuran hisse oldu. Yüksek miktarda açığa satış pozisyonlarına rağmen, bir sosyal mecradaki tüyolarla hızla yükselişe geçen şirket hisseleri, işlem platformlarının alımları sınırlandırması sonucu dün düşüş gösterdi.

Koronavirüs salgını sürecinde satışları düşen GameStop, hedge fonların büyük oranda açığa satış pozisyonuna sahip olduğu bir hisseydi. Reddit’te yer alan ve 4 milyondan fazla üyesi olan Wall Street iddiaları forumunda paylaşılan tüyolar sayesinde hissede büyük miktarda alımlar oldu. Bir anda fırlayan GameStop hissesi sonucu, açığa satış pozisyonundaki yatırımcılar hisselerini geri almaya mecbur kaldı.

Hatta Tesla’nın kurucusu Elon Musk’ın da Twitter hesabından bu konuya ilişkin paylaşım yapmasıyla birlikte hisse daha da yükseldi. Yalnızca bir hafta içinde yüzde 788 yükselen hissede yıl başından bu yana kaydedilen değer artışı bir ara yüzde 2 bin 460’a kadar yükselirken, perşembe kapanışında yüzde 928 seviyesindeydi.

Kripto Para Kazandıran Robot

Platformlar Alım İşlemlerine Sınırlama Getirdi

Robinhood ve Interactive Brokers adlı yatırım platformları GameStop hissesinde alım yapılmasını geçici olarak sınırlandırma getirdi. Karardan sonra GameStop hissesi 5 günlük yükselişin ardından dünü yüzde 44 oranında azalışla kapattı ve şirketin piyasa değeri yaklaşık 11 milyar dolar kayıp verdi. Hissede günlük kayıp bir ara yüzde 68’e kadar çıktı. İşlemler yüksek oynaklık dolayısıyla tam 19 kez durdurulurken, cuma günü 197 milyon ile rekor kıran işlem hacmi yaklaşık 55 milyona düştü.

Satışlar AMC, Blackberry, American Airlines, Express, Koss ve Nokia gibi satışları pek de iyi olmayan hisselere kadar yansırken; Robinhood müşterileri platforma karşı yasal süreç başlattı. Robinhood tarafından daha sonra yapılan açıklamada, bugün itibariyle bazı hisselerde sınırlı alımlar yapılmasına izin vereceği bildirildi. Açıklamayla birlikte GameStop hisseleri vadeli işlemlerde yeniden yükselmeye başladı.

ABD Senatosu Bankacılık Komitesi (SEC) Başkanı Sherrod Brown, yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullandı:

“Wall Street’teki insanlar sadece kendileri zarar gördüğünde kuralları önemsiyorlar. Amerikalı işçiler yıllardır Wall Street’in sisteminin bozuk olduğunu biliyorlar ve bunun bedelini onlar ödüyor. SEC ve Kongre’nin, ekonominin sadece Wall Street için değil, herkes için işlemesini sağlama zamanı geldi.”

Kaynak: Bloomberg HT