Güncel Konular
Borsada En Çok Kazandıran Hisseler Borsa’ da yapacağınız alım ve satım işlemlerinden önce hangi hisse senedinin kazancının ne kadar olduğu, nasıl bir yükseliş ve düşüş gerçekleştirdiği ile sizlere bir liste sunulur. Örneğin, hızla yükselip daha sonra aniden düşen hisse senetlerinden uzak durmalısınız. Genellikle sabit bir şekilde artan ya da artış...
09.01.2022
Coin Tavsiye Tüm dünyada etkisi durdurulamayan kripto paralar yavaş yavaş devletlerinde resmi adımlar atması ile daha güvenli borsalar haline geldi. Kripto para dünyasına hala güvenmeyen kişilerde böylelikle bu piyasalara dâhil olmaya başladı. Eğer sizde bugüne kadar kripto borsalara girmedeyseniz yakın zamanda girmeyi düşünüyorsanız ya da yaptığınız yatırımları daha güvenli bir...
04.01.2022
Kripto Para Projeleri Kripto varlıklar dünyasında yenilikler ve özellikler ardı ardına açılanıyor. 2021 yılı biterken açıklanan projeler ile yatırımcıları kendilerine çeken kripto varlıklar yatırımcılarını şahlandıran mevcut projeler hangisidir hep birlikte bakalım. Kripto para projeleri ile diğerlerinden farklı olan altcoinler hangileridir. Kripto varlıklar arasında en çok gözde projelerin yer aldığı proje...
24.12.2021
Yükselecek Coinler Yükselecek Coinler; Kripto para birimleri; tamamen dijital olup, şifrelenmiş, nakit paraya alternatif olarak tasarlanmış sanal para birimidir. Geleceğin para birimi olarak tahminde bulunanlarda vardır. Kripto paraların, merkezi bankacılık ve elektronik para sistemlerinden farkı bir merkeze bağlı olmamasıdır. İşlem veri tabanı, dağıtık muhasebe defteri (LEDGER) olarak işleyen Blockchain sanal...
17.12.2021

Geçen yıl Çek Cumhuriyeti’nde bira tüketimi düştü

Geçen yıl Çek Cumhuriyeti’nde bira tüketimi düştü
Kripto Para Kazandıran Robot

Geçen yıl Çek Cumhuriyeti’nde bira tüketimi düştü

Geçen yıl Çek bira fabrikaları 2019’a göre neredeyse % 7 daha az bira üretti. Kişi başına tüketim de düştü, bu da elli yıldan fazla bir süredir en düşük seviyeyi gösteriyor. Bu, salı günü Çek Bira Fabrikaları ve Malthouses Derneği temsilcileri tarafından açıklandı.

Günlük iDNES.cz tarafından bilgileri yayınlanan derneğe göre, Çek bira fabrikaları 2020’de 20.1 milyon hektolitre bira üretti. Bir önceki yıla göre bira üretimi % 6,9 azaldı.

Kişi başına düşen bira tüketimi en azından geçen yüzyılın 60’lı yıllarından bu yana 135 litreye düştü. Derneğe göre, üretimdeki düşüş, Çek Cumhuriyeti’ndeki ve yurtdışındaki restoranların işleyişini de etkileyen anti-pandemik kısıtlamalardan kaynaklanıyor.

Aksine 2019 yılında üretim bir rekor oldu ve 21,6 milyon hektolitreye ulaşmıştı. Dernek başkanı František Šámal’ın da belirttiği gibi, henüz böyle bir durum yaşamadı. “Hanların ve restoranların o kadar kötü olduğunu hatırlamıyorum” dedi. Ona göre, kriz sadece ticari kayıplara değil, aynı zamanda bir ulusal hazine olarak bira geleneğini koruyan insanların kaderlerine de yansıyor.

Geçen yıl restoranlarda müşterilerin dörtte biri bira içti, 2019’da üçte biriydi. Derneğe göre, 500 han kapandı ve bu yıl yüzlercesinin daha kapanması bekleniyor. Derneğe göre, sadece restoranların kapatılması değil, kamuda alkol tüketiminin yasaklanması veya spor ve kültürel etkinliklerin aksamasının da sektörü olumsuz etkilediği belirtiliyor.

Geçen yıl, dokuz yıldır ilk kez ihracat da düştü. Azalış 381 milyon hektolitreye ulaştı.

Özellikle küçük bira fabrikalarında tüketimde önemli bir azalma hissediliyor. Daha az bira üretiyorlar ve işletmeleri daha pahalıya mal oluyor. Çek-Moravya Mini Bira Fabrikaları Birliği başkanı Jan Šuráň, “Geçen yıl, toplam üretim yaklaşık % 8 azaldı, ancak mini bira fabrikalarındaki üretim % 30’a kadar azaldı,” dedi. Bu, bira fabrikaları için büyük bir ekonomik gerileme anlamına geliyor.

Kripto Para Kazandıran Robot