Geçen yıl Çin, Avrupa Birliği’nin en büyük ticaret ortağı oldu

Geçen yıl Çin, Avrupa Birliği’nin en büyük ticaret ortağı oldu
Kripto Para Kazandıran Robot

Geçen yıl Çin, Avrupa Birliği’nin en büyük ticaret ortağı oldu

Geçen yıl Çin ABD’yi geride bıraktı ve Avrupa Birliği’nin en büyük ticaret ortağı oldu. Avrupa istatistik ofisi Eurostat’tan gelen veriler pazartesi günü bunu gösterdi.

Eurostat, geçen yıl AB’den ayrılan İngiltere’nin bloğun Çin ve ABD’den sonra üçüncü büyük ticaret ortağı olduğunu söyledi.

Çin, 2020’nin ilk çeyreğinde yeni koronavirüs pandemisinden çok etkilendi, ancak hızlı bir şekilde toparlandı ve 2020’nin sonunda tüketim bir yıl öncesini bile aştı.

Bu, Asya ülkesindeki Avrupa ürünlerinin, özellikle otomobil ve lüks malların satışlarının artmasına yardımcı olurken, Çin’in AB’ye ihracatı, tıbbi ekipman ve elektronik cihazlara yönelik güçlü talepten faydalandı.

ada coin

ABD’nin ayrılması aynı zamanda AB ve Çin’in Avrupalı ​​şirketlere Çin pazarına daha iyi erişim sağlayacak uzun süredir müzakere edilmiş bir yatırım anlaşmasını onaylamaya çalışmasından kaynaklanıyor.

Eurostat, AB’nin geçen yıl Çin ile ticaret hacminin 586 milyar avroya ulaştığını, ABD’nin durumunda ise 555 milyar avro olduğunu bildirdi.

İstatistiklere göre, geçen yıl AB’nin Çin’e ihracatı % 2,2 artarak 202,5 ​​milyar Euro’ya yükselirken, Çin’den yapılan ithalat ise % 5,6 artarak 383,5 milyar Euro’ya yükseldi. Aynı zamanda ABD’ye ihracat % 13,2, Atlantik’in dört bir yanından ithalat % 8,2 düştü.

Salgının neden olduğu krize ek olarak, transatlantik ticaret, çelik ve Fransız şampanyasından Harley-Davidson motosikletlerine kadar bir dizi üründe bir dizi anlaşmazlık ve misilleme tarifesi nedeniyle kesintiye uğradı.

Eurostat’a göre, İngiltere ile AB ticareti de 2020’de keskin bir şekilde düştü. İngiltere geçen yılın başlarında resmi olarak Avrupa bloğunu terk etti, ancak Brexit‘in etkisini azaltmak için Aralık 2020’nin sonuna kadar bir geçiş dönemi vardı.

Eurostat, AB’den İngiltere’ye ihracatın geçen yıl % 13,2 ve ithalatın % 13,9 düştüğünü söyledi.

Kripto Para Kazandıran Robot